Komunikaty PR

Z tego prawa Polacy rzadko korzystają. UNICEF uruchamia kampanię, aby to zmienić

2022-09-21  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monika Kacprzak
Stowarzyszenie UNICEF Polska

ul. Rolna 175 D
02-729 Warszawa
mkacprzak|unicef.pl| |mkacprzak|unicef.pl
+48 509 224 588
www.unicef.pl/

Sporządzenie testamentu to nic innego, jak podjęcie decyzji o sposobie, w jaki chcielibyśmy podzielić dorobek naszego życia. Przemawia za nim wiele argumentów. Dokument ten upraszcza postępowanie spadkowe, pozwala uniknąć wielu nieporozumień oraz kłótni rodzinnych, a także oszczędza bliskim problemów z ustaleniem prawowitych spadkobierców. Jedynie w testamencie możemy podzielić majątek tak, jak sobie tego życzymy i obdarować np. osoby spoza rodziny czy organizacje, które wspieraliśmy całe życie. Dlaczego zatem tylko 13 procent Polaków korzysta z tego prawa i sporządza testament?

Ustawa o dziedziczeniu, w której wielu z nas pokłada nadzieję na uregulowanie kwestii majątkowych, nie przewiduje wielu indywidualnych sytuacji rodzinnych ani naszych preferencji. Zatem jeżeli chcemy przekazać część majątku albo pamiątki rodzinne np. wnukom czy swojemu rodzeństw, musimy wyrazić taką wolę w formie testamentu. Tylko w testamencie możemy też uwzględnić fundacje czy stowarzyszenia, które są nam bliskie. Majątek, niezależnie czy duży, czy mały, ma największą wartość wtedy, kiedy można dzięki niemu zdziałać coś dobrego i pomóc drugiemu człowiekowi. Testament to świadectwo tego, co jest dla nas w życiu ważne.

 

Kiedy i jak spisać testament? Dowiesz się z akcji UNICEF Polska

UNICEF zachęca do sporządzenia testamentu, ponieważ wierzy, że każde życie ludzkie ma sens i znaczenie, a spisanie ostatniej woli to cenna decyzja. Niestety wielu Polaków nie wie kiedy i jak spisać testament. Dlatego UNICEF Polska rozpoczął kampanię, w której zachęca do udziału w bezpłatnych spotkaniach z prawnikiem.

Akcja UNICEF Polska będzie pierwszą tak szeroko zakrojoną kampanią informacyjną dotyczącą kwestii spadkowych w naszym kraju. Spotkania z prawnikami w formie webinarów, do których zaprasza organizacja, są przewidziane na listopad tego roku. Można się na nie zapisać przez stronę: www.unicef.pl/testament. Prawnicy wyjaśnią, na czym polega dziedziczenie ustawowe i jak można rozporządzić majątkiem inaczej, niż przewiduje ustawa. Będzie również czas na zadawanie pytań.

Kampanii towarzyszą również spoty telewizyjne. W spocie występują Ritwa i Marek, którzy zdecydowali się spisać testament, zostawiając spadek swoim dzieciom i wnukom. Nie zapomnieli jednak o najbardziej potrzebujących dzieciach na świecie. Testament sporządzili przy wsparciu UNICEF.

UNICEF Polska ma nadzieję, że dzięki tej akcji jak najwięcej osób w naszym kraju zdecyduje się spisać testament i nadać swojemu życiu szczególną trwałość. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: (22) 56 80 345.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Stowarzyszenie UNICEF Polska
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Prawo Rada Przedsiębiorców apeluje o pilne zmiany prawne likwidujące nieformalny mechanizm prywatyzacji majątku przedsiębiorców Biuro prasowe
2025-07-08 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o pilne zmiany prawne likwidujące nieformalny mechanizm prywatyzacji majątku przedsiębiorców

Z propozycją rozwiązań prawnych dotyczących prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego oraz apelem o jak najszybsze ich uchwalenie wystąpiła do premiera Donalda Tuska
Prawo Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?
2024-12-31 | 12:30

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

  DORA, czyli unijne rozporządzenie o odporności cyfrowej sektora finansowego, to ważny i potrzebny akt. Dzięki niemu wzrośnie cyberbezpieczeństwo finansowe w Unii, w tym także w
Prawo Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?
2024-12-30 | 16:51

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?

Współczesny rozwój technologii, a szczególnie sztucznej inteligencji (AI), otwiera nowe perspektywy w wielu dziedzinach życia, w tym w obszarze prawa.

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Edukacja

Konsument

Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.

Handel

W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.