Zaciągamy coraz więcej kredytów na mieszkania
Prime Time PR
Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/
Październik przyniósł wyraźny skok zainteresowania kredytami hipotecznymi. Liczba wniosków wzrosła o ponad 21 proc. w stosunku do września, co przełożyło się na sumarycznie zaciągnięte w bankach 15 miliardów złotych. Jeszcze nie wiadomo, czy to początek trendu, czy tylko zbieg sprzyjających okoliczności.
Najlepszy wynik od miesięcy
Rynek kredytów mieszkaniowych zaskoczył w październiku 2024 roku wyraźnym ożywieniem. Jak wynika z danych BIK, banki przyjęły ponad 34,5 tysiąca wniosków kredytowych, co stanowi wzrost o ponad 21 proc. względem września. Ich łączna wartość wyniosła tym samym ponad 15 miliardów złotych, pomimo niewielkiego spadku średniej wnioskowanej kwoty kredytu - o 1 proc. Jest to pierwszy tak dobry wynik od miesięcy, który zbliża rynek niemal do poziomu obserwowanego podczas funkcjonowania programu „Bezpieczny Kredyt 2%”.
Za wzrost liczby wniosków odpowiadają nie tylko kalendarzowe uwarunkowania, takie jak 23 dni robocze w październiku, ale także czynniki makroekonomiczne - m.in. dwucyfrowe wzrosty wynagrodzeń (według GUS we wrześniu było to +10,3 proc. r./r.). W konsekwencji, na przestrzeni zaledwie 12 miesięcy, zdolność kredytowa Polaków poprawiła się o ponad 15 proc.
Trwała zmiana, czy chwilowy wzrost?
Choć październikowe dane budzą optymizm, trudno jeszcze mówić o trwałej poprawie sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych. Jak zauważa portal Rynekpierwotny.pl, średnia miesięczna liczba wniosków w 2024 roku wynosiła nieco poniżej 29 tysięcy, co wciąż odbiega od poziomu uznawanego za stabilny. – Pewne oznaki długoterminowych zmian można dostrzec w rosnących dochodach oraz korzystnych prognozach dla rynku nieruchomości. Dwucyfrowy wzrost wynagrodzeń poprawia zdolność kredytową, a oczekiwane w 2025 roku obniżki stóp procentowych mogą dodatkowo zwiększyć dostępność kredytów. Obecnie jednak nadal trudno ocenić, czy październikowy wynik jest zapowiedzią trwałej odbudowy popytu, czy efektem sprzyjających okoliczności – mówi Bartłomiej Rzepa, członek zarządu spółki realizującej inwestycję Osiedle Symbioza.
Przyszłość rynku
Prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych są więc ostrożnie optymistyczne. Oczekiwane obniżki stóp procentowych w 2025 roku mogłyby znacznie zwiększyć dostępność kredytów i pobudzić popyt, jednak prezes NBP Adam Glapiński studzi nastroje i zapowiada, że “warunki do obniżki stóp pojawią się po opublikowaniu kolejnej projekcji inflacji w Polsce.” Ta jest natomiast planowana na marzec przyszłego roku – Obniżek stóp procentowych należy się spodziewać, ale kiedy one realnie nastąpią - ciężko wyrokować. Co istotne Europejski Bank Centralny rozpoczął już cykl obniżek stóp procentowych, które obecnie w strefie euro są 1,5% niższe niż w Polsce. Niemniej jednak, trwała poprawa sytuacji będzie zależeć od zbiegu wielu czynników, w tym polityki monetarnej, stabilności gospodarczej oraz działań rządu w zakresie wsparcia rynku mieszkaniowego – mówi Grzegorz Woźniak, prezes spółki Q3D Locum.
Październikowe dane o kredytach mieszkaniowych są obiecujące, jednak przyszłość rynku pozostaje niepewna. – W najbliższych miesiącach zobaczymy, czy optymistyczne prognozy dla rynku znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, czy może jednak październikowa hossa była niejako chwilowym zbiegiem korzystnych okoliczności– mówi Bartłomiej Rzepa.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.