Aż chce się oddychać w Centrum Nauki Kopernik
W Centrum Nauki Kopernik powstała nowa strefa o nazwie „Samsung. Aż chce się oddychać”. Celem ekspozycji jest edukacja w zakresie czystego powietrza oraz zachęcanie do zmiany nawyków w codziennym życiu, które przyczynią się do ochrony planety oraz klimatu.
- Zanieczyszczone powietrze to jedna z częstszych przyczyn chorób w krajach rozwijających się.
- W najnowszej strefie „Samsung. Aż chce się oddychać!” zwiedzający będą mogli m.in. przetestować jak działają oczyszczacze powietrza Samsung oraz podjąć EKOpostanowienia z myślą o czystszym powietrzu.
- Firma Samsung już od 10 lat jest partnerem strategicznym Centrum Nauki Kopernik, organizując wiele wydarzeń i wystaw czasowych oraz dostarczając rozwiązania technologiczne na potrzeby ekspozycji.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez WHO[1], aż 9 na 10 osób na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Transport, przemysł czy ogrzewanie domów to tylko niektóre z czynników, które powodują wzrost zanieczyszczeń. W efekcie ponad 90 proc. mieszkańców miast żyje w powietrzu przekraczającym dopuszczalne limity określone przez Światową Organizację Zdrowia. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że także to, czym oddychamy wewnątrz pomieszczenia, może być równie niebezpieczne.
Aż chce się oddychać
W Centrum Nauki Kopernik otwarta została specjalna strefa pt. „Samsung. Aż chce się oddychać!”. Jej celem jest edukacja na temat jakości powietrza oraz zachęcenie do zmiany codziennych nawyków, które sprawią, że powietrze będzie czystsze. W strefie znajdują się m.in. dwa oczyszczacze powietrza Samsung, umieszczone w przeźroczystych gablotach. To urządzenia, które usuwają aż do 99,97 proc. szkodliwych zanieczyszczeń[2]. W środku gabloty umieszczona jest dymiarka, która przy pomocy wyzwalanej pary sygnalizuje konieczność przefiltrowania powietrza przez urządzenie. Zwiedzający uczestniczy w symulacji eksperymentu z użyciem oczyszczacza, którym steruje za pomocą umieszczonego obok tabletu. Dzięki aplikacji SmartThings dowiemy się m.in. o stopniu zanieczyszczenia określonego wg 4-kolorowego wskaźnika jakości powietrza. Urządzenia wyposażone są w 3 filtry gwarantujące ich wysoką skuteczność: wstępny, który zatrzymuje m.in. kurz i sierść, filtr węglowy eliminujący niebezpieczne gazy i zapachy oraz filtr HEPA 13 walczący z alergenami, bakteriami i roztoczami oraz wyłapujący cząsteczki PM1,0, PM2,5 i PM10 wchodzące w skład smogu.
Jednym z punktów ekspozycji jest miejsce, w którym można sprawdzić stan powietrza w dowolnym mieście na świecie. Dla tych, którzy chcieliby zmienić coś w swoich przyzwyczajeniach przygotowano stanowisko do podejmowania EKOpostanowień w ramach ogólnopolskiej kampanii Zielona Wstążka #DlaPlanety. Wystarczy wypełnić formularz online na platformie udostępnionej przez UNEP/GRID-Warszawa i pamiętać o stosowaniu nowych ekologicznych zasad na co dzień. Dotychczas podjęto już blisko 15 tysięcy EKOpostanowień. Organizacja UNEP/GRID-Warszawa, współpracująca z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP) jest także partnerem strefy
Na fanów wirtualnych rozgrywek czeka atrakcja w postaci gry Clean an air. Akcja rozgrywa się w miasteczku Bel-Air, którego mieszkańcy nie dbali o swoje środowisko, co doprowadziło do zanieczyszczenia atmosfery. Miejscowy nauczyciel poprosił więc dwoje dzieci o pomoc w znalezieniu rozwiązania. Zadaniem graczy jest wykonanie sześciu kroków we właściwej kolejności tak, aby uratować zanieczyszczone miasto.
Jubileusz współpracy
W tym roku mija dekada od rozpoczęcia współpracy firmy Samsung z Centrum Nauki Kopernik. Przez 10 lat firma wspierała instytucję w popularyzowaniu nauki poprzez wykorzystanie nowych technologii. W tym czasie firma odpowiadała także za organizację specjalnych wystaw i wydarzeń, takich jak m.in. cieszące się dużą popularnością „Wieczory dla dorosłych”, w czasie których Kopernik jest dostępny tylko dla osób pełnoletnich. Była także inicjatorem strefy „Samsung i kropka”, skupiającej się na technologii kropek kwantowych czy „Strefy kodowania”, dzięki której można było zapoznać się z podstawami programowania. Od 2017 roku na zakończenie wakacji Samsung organizuje także Dzień Odkrywców – święto nauki, zabawy i świata eksperymentów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a odwiedzający mają do dyspozycji kilkaset eksponatów.
[1] https://www.who.int/health-topics/air-pollution#tab=tab_1
[2] Na podstawie badań cząsteczek pyłu o wielkości 0,26µm w Narodowym Instytucie Testów w Korei.
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.