Komunikaty PR

Biotechnologiczny rynek pracy nie zwalnia tempa

2020-05-21  |  01:00
Kontakt

Weronika Rudecka
MSL Group

Wołoska 9
02-583 Warszawa
weronika.rudecka|mslgroup.com| |weronika.rudecka|mslgroup.com
533533869
www.mslgroup.pl/
Do pobrania IP ( 0.03 MB )

Mimo pandemii są rynki i pracodawcy, którzy wciąż zapewniają stabilność i nie przestają się rozwijać. To między innymi innowacyjne firmy biotechnologiczne. W jaki sposób mierzą się z efektami globalnego zamrożenia gospodarki? Na co stawiają, jak podchodzą do rekrutacji i jakie prowadzą działania dla utrzymania obecnych pracowników?

Eksperci IT w biotechnologii nadal poszukiwani

Kryzys na rynku pracy spowodowany epidemią COVID-19 dotyka wszystkich. Według raportu portalu No Fluff Jobs, nawet w tak dynamicznie rozwijającej się branży jak IT, doszło do redukcji zatrudnienia. Inne branże zamrożenie gospodarki dotknęło znacznie bardziej, na przykład branżę lotniczą czy gastronomiczną jednak zatrudnienie zwiększają m.in. innowacyjne firmy farmaceutyczne, takie jak Roche. – Roche od wielu lat sukcesywnie podnosi poziom inwestycji w Polsce, m.in. stale zwiększając nakłady na badania i rozwój i reinwestując ponad 80% środków pozyskanych z refundacji leków. Wiąże się to także z rosnącym zapotrzebowaniem na profesjonalną kadrę ekspertów, przede wszystkim z dziedziny biotechnologii i nowoczesnych rozwiązań IT. Również teraz, w momencie światowej walki z pandemią, nasze działania nie zwalniają tempa i do usprawniania ochrony zdrowia potrzebujemy silnych zespołów, dlatego wciąż prowadzimy intensywne rekrutacje – mówi Katarzyna Tomczak, Human Resources Director w Roche Polska.

Globalne Centrum Rozwiązań IT, obok Regionalnego Centrum Badań Klinicznych na Europę Środkowo-Wschodnią, to jeden z kluczowych ośrodków Roche działających w Polsce. Celem pierwszego z nich jest tworzenie specjalitycznych rozwiązań software’owych, które m.in. wspierają naukowców Roche w wynajdywaniu nowych molekuł, umożliwiają produkcję i dystrybucję leków na całym świecie lub wspierają pacjentów w trakcie choroby. Nad tymi rozwiązaniami pracuje ponad 500 wysokiej klasy polskich specjalistów IT w biurach w Warszawie i Poznaniu.

Na co może liczyć nowy pracownik?

Problemem na rynku pracy zdaje się jednak być nie tylko ograniczona liczba ofert, ale także spadek jakości tych dostępnych. Jak wynika z najnowszej edycji raportu "Rynek pracy w czasie COVID-19”, opracowanego przez Grant Thornton, w związku z pandemią 36 proc. obecnie rekrutowanych pracowników nie może liczyć na wstępne szkolenia w nowej firmie. To jednak według ekspertów ślepy zaułek, który zamiast oczekiwanych korzyści może generować straty.

Płynne wdrożenie w obowiązki, poznanie zespołu i  firmy rzutują na samopoczucie i komfort pracownika, a także na efektywność jego pracy. Bez odpowiedniego przygotowania pracownik nie będzie mógł wykonywać swojej pracy. Zwłaszcza w tak trudnej, nowej sytuacji. Dlatego dzięki opracowanemu wewnętrznie przez Roche procesowi każdy nowy pracownik może liczyć na indywidualne wsparcie. Udziela go pracownik działu HR, którego poznał w procesie rekrutacji, jak również indywidualnie przydzielony opiekun, który jest źródłem wiedzy o firmie i toczących się projektach. Uruchomiliśmy również specjalny chat umożliwiający zadawanie pytań zespołowi HR, nie rezygnujemy też z warsztatów – opowiada Marta Jagnieża, HR Head w Globalnym Centrum Rozwiązań IT.

Zdrowie zespołu przede wszystkim
Należy pamiętać, że o sytuację na rynku pracy martwią się nie tylko osoby poszukujące zatrudnienia, ale także aktualni pracownicy. Obecna sytuacja stanowić może również dla nich  duże obciążenie psychiczne – do stresu związanego z pracą dołączyć mogą także obawy o zdrowie własne i najbliższych. Na wydajność firmy bezpośrednio przekładają się jej pracownicy, dlatego troska o ich zdrowie i dobre samopoczucie powinny zajmować wysokie miejsce na liście priorytetów pracodawcy. – Obecna sytuacja jest dużym wyzwaniem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. W Roche Polska staramy się wspierać naszych pracowników w codziennym wykonywaniu zadań organizując codzienne, cross-zespołowe wirtualne spotkania przy kawie oraz szereg warsztatów i webinariów. Dbamy także o ich samopoczucie i zdrowie, zapewniając personelowi pakiety prywatnej opieki medycznej, na którą składają się sesje z psychologiem,  dystrybucja maseczek czy organizacja zajęć sportowych online dla pracowników i ich dzieci – dodaje Marta Jagnieża.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: MSL Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk Biuro prasowe
2024-11-28 | 13:00

Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk

Black Weeks od Ziko Dermo to świetny moment, by odkryć szeroką gamę dermokosmetyków, które spełnią różnorodne potrzeby skóry. Klienci mogą skorzystać z
Zdrowie Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim
2024-11-27 | 13:50

Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim

Lubelska Spółka zajmująca się komercjalizacją badań naukowych w profilaktyce i ochronie zdrowia nawiązała współpracę z Uniwersytetem w Bolonii. Medical Inventi będzie
Zdrowie Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała
2024-11-26 | 06:00

Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała

26 listopada obchodzimy Dzień Niedoboru Żelaza. Zarówno ten dzień, jak i organizowana co roku kampania „Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała” mają na celu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.