Komunikaty PR

Blue Monday nie zniechęca Polaków – mamy inne powody do mikrostresów

2024-01-15  |  09:00
Biuro prasowe

Poświąteczny stres, ponura pogoda czy rosnąca presja finansowa – podobno wszystko to kumuluje się w tzw. „Blue Monday” – najsmutniejszy dzień roku, przypadający w trzeci poniedziałek stycznia. Badania pokazują jednak, że zaledwie u 8% Polaków „Blue Monday” wzmaga występowanie mikrostresów. Zdecydowanie bardziej stresuje nas pęd przedświątecznego okresu, kłótnie z rodziną, czy odkładanie zadań na później[1].

 

Mikrostresy to drobne, stresujące momenty, które występują regularnie. W danej chwili zazwyczaj nie znaczą dla nas wiele, jednak, jeśli nie zostaną rozwiązane – mogą narastać i powodować długoterminowe problemy z dobrym samopoczuciem. Szczególnie sprzyja temu pora zimowa. Z ankiety przeprowadzonej przez Mars Wrigley wynika, że 31% respondentów w Polsce przyznaje, że w styczniu odczuwa niski poziom energii, a prawie 20% deklaruje większą potrzebę czasu dla siebie. 

 

„Blue Monday” oraz styczeń nieco bardziej wpływają na samopoczucie Hiszpanów oraz Kazachstańczyków. Już 15% z nich deklaruje w tym okresie większe narażenie na mikrostresy. W Polsce z Blue Monday taki stan kojarzy zaledwie 8% respondentów. 

 

Najczęstszą przyczyną odczuwania przez Polaków mikrostresów są kłótnie z rodziną oraz znajomymi. Stresują one aż 37% ankietowanych. Nieco mniej, bo 29 %, stwierdziło, że najbardziej stresujące jest dla nich odkładanie obowiązków oraz zadań na później. Chociaż niemal 32% osób zgłasza, że ma do czynienia z mikrostresem aż 2-3 razy dziennie, zauważono również, że Polacy opracowali sposoby, które pomagają sobie z nim radzić. 32% z nich deklaruje, że wychodzi na spacer na świeżym powietrzu, a prawie 20% decyduje się na żucie gumy.

 

Nasze życie składa się z wielu małych zdarzeń, których doświadczamy każdego dnia. Codziennie odczuwamy również tak zwany mikrostres, który w niewielkich dawkach nie jest niebezpieczny, ale powtarzany codziennie, może stać się przyczyną większych trudności i w istotny sposób wpłynąć na jakość życia. Dzięki samoświadomości, dbaniu o siebie zarówno pod kątem fizycznym jak i psychicznym mamy szansę ze spokojem reagować na problemy i czuć radość i wdzięczność, kiedy dzieje się dobrze – mówi Magda Chorzewska, psycholożka. 

 

Aby wesprzeć konsumentów w okresie natężenia mikrostresów marka Orbit® wraz z Magdą Chorzewską – terapeutką poznawczo-behawioralną, trenerką umiejętności psychologicznych miękkich oraz założycielką rozpoznawalnego profilu Instaporadnia, przygotowała fachowe wskazówki, jak oraz za pomocą jakich narzędzi radzić sobie z mikrostresami poprzez znajdowanie czasu dla siebie i swoich potrzeb.

 

1.Pogłębiaj samoświadomość.
Dzięki niej o wiele łatwiej będziesz rozpoznawał swoje emocje, a także ich źródła. Dzięki temu będziesz mieć wpływ na świadome interpretowanie sytuacji i lepsze radzenie sobie z emocjami. Przynajmniej kilka razy dziennie zadaj sobie pytanie co czujesz, jak się czujesz, gdzie w ciele masz napięcie, a gdzie jesteś rozluźniony/a. Dzięki temu zobaczysz w jakich sytuacjach czujesz spokój, a kiedy jest to niepokój i napięcie.

 

2. Znajdź chwilę dla siebie. 

Stosuj techniki, pomagające poczuć ci, że jesteś tu i teraz. Rozluźnij się przez robienie tego, co kochasz oraz co sprawia Ci frajdę. Słuchaj podcastów, idź na spacer, żuj gumę – daj sobie chwilkę, robiąc coś tylko dla siebie. 

 

3. Rozluźnij się metodą oddychania po kwadracie
Znajdź chwilę dla siebie i oddaj się krótkiej relaksacji. Znajdź spokojne i wygodne miejsce, następnie zamknij oczy i wyobraź sobie kwadrat. Weź głęboki wdech przez nos i wyobraź sobie jak śledzisz jeden bok kwadratu, następnie zatrzymaj oddech na kilka sekund i wyobraź sobie jak śledzisz drugi bok kwadratu. Kolejnym krokiem będzie wydychanie powietrza z płuc, powoli i spokojnie. W tym czasie również śledź kolejny, trzeci już bok kwadratu. Ostatnim etapem jest ponowne wstrzymanie powietrza i śledzenie czwartego już boku kwadratu. 

 

4. Buduj dobre relacje i dbaj konstruktywną komunikację.

Dzięki temu zmniejszysz ilość codziennych mikrostresorów, a nawet bardziej zadbasz o siebie, bo nie ma nic cenniejszego niż możliwość wygadania się bliskiej osobie, która chce dla Ciebie dobrze. Utrzymuj kontakt z przyjaciółmi, dzwoń do nich, spotykaj się z nimi i bądź na bieżąco z tym, co dzieje się w ich życiu. 

 

5. Dbaj o aktywność, która jest świetnym sposobem na radzenie sobie z mikrostresem. 
Według badań jednym z lepszych metod radzenia sobie ze stresem jest posiadanie hobby, ćwiczenia i optymistyczne nastawienie. Zaangażuj się w aerobowe formy ruchu, tj. spacery, bieganie, pływanie czy nordic walking. Warto pamiętać także o hobby czy pasji[2].

 


[1] Wszystkie dane pochodzą z: Censuswide na zlecenie Mars Wrigley via Weber Shandwick, Gen Z and Millennials (aged 16-42) in the UK, Poland, Germany, France, Spain, and Kazakhstan, Krajowa reprezentatywnapróba 1000 przedstawicieli, 25.09.2023 r.

[2] Kasperczyk J., Zembala-John J., Jośko-Ochojska J., Ocena wpływu stresu na obiektywnie i subiektywnie mierzoną jakość snu w populacji osób pracujących, w: „Annales Academiae Medicae Silesiensis”, No. 76., Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, 2022.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu Biuro prasowe
2024-12-28 | 13:15

BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu

  Ochrona zdrowia od wielu dekad nie jest niestety priorytetem kolejnych rządów, mimo przedwyborczych deklaracji, że takowym priorytetem będzie objęta. Na przeszkodzie stała
Zdrowie Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
2024-12-18 | 01:00

Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych

Aurumaris Professional, marka specjalizująca się w skutecznej kosmetyce profesjonalnej i konsumenckiej, odnotowuje dynamiczny wzrost skali biznesu. W niespełna pół roku od debiutu w
Zdrowie 74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
2024-12-06 | 11:00

74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy

Magdalena Damasiewicz, dyrektor ds. abonamentów i ubezpieczeń zdrowotnych w enel-med: Rola medycyny pracy w ostatnich latach była mocno niedoceniana i ograniczała

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców

Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.

Konsument

Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich

W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciudziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.

Zdrowie

Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych

W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.