Budowa Ośrodka Radioterapii w Płocku – prace postępują
Zakończenie inwestycji Ośrodka Radioterapii w Płocku zbliża się wielkimi krokami - trwają ostatnie prace wykończeniowe. W ramach inwestycji na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku powstał trzykondygnacyjny budynek szpitalny. Zgodnie z umową, Inwestor jeszcze w tym roku będzie mógł rozpocząć przygotowywanie obiektu do przyjęcia pierwszych pacjentów.
To bardzo duży projekt – na pierwszym piętrze znajdzie się oddział chemioterapii dziennej, natomiast na drugim oddział łóżkowy radioterapii. Na parterze zlokalizowane zostaną pracownie tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego, a także bunkry z akceleratorami medycznymi. W Ośrodku Radioterapii powstała również pracownia medycyny nuklearnej z aparatem PET/CT, który zapewnia wykrywanie i kontrolowanie przebiegu leczeniu chorób nowotworowych. Wszystkie piętra są już w trakcie prac wykończeniowych.
Prace wykończeniowe przez najbliższy czas będą obejmować montaż wykładzin oraz sufitów podwieszanych, a także malowanie wszystkich przestrzeni. Zostanie również zamontowana stolarka wewnętrzna oraz elementy wykończeniowe instalacji wentylacji oraz klimatyzacji. Rozpoczęto również tzw. biały montaż, czyli ostatni etap wykończenia wnętrz takich, jak łazienka i kuchnia oraz pomieszczenia gospodarcze. Co ważne, na dachu Ośrodka Radioterapii zostały już zamontowane elementy instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo w trakcie przebudowy jest niezbędna infrastruktura techniczna, w której skład wchodzą m.in. droga wewnętrzna, parking, sieci, trafostacja i wszystkie przyłącza.
Pacjenci Ośrodka Radioterapii w Płocku będą mieli dostęp do wszystkich aktualnie stosowanych metod radioterapii. Budowa trwa niespełna dwa lata, a wartość kontraktu to nieco ponad 73 miliony złotych.
O ALSTAL Grupa Budowlana
ALSTAL Grupa Budowlana to bydgoska, rodzinna firma budowlana ze 100-procentowym udziałem kapitału polskiego. Od 47 lat specjalizuje się w projektowaniu i generalnym wykonawstwie inwestycji budowlanych obiektów przemysłowych, mieszkaniowych, biurowych, sportowo-rekreacyjnych, basenowych, szpitalnych, energetycznych, a także renowacją zabytków. Działalność firmy została doceniona przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego, przez co ALSTAL jest posiadaczem Godła Teraz Polska.
Więcej na: www.alstal.eu

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.