Komunikaty PR

Diagnostyka choroby Alzheimera. W Białymstoku będzie można się przebadać, już w

2023-03-20  |  01:00
Biuro prasowe

Choroba Alzheimera to jedna z najczęstszych chorób otępiennych. Jej początek jest powolny i często nieuchwytny, ale wraz z czasem trwania schorzenia, objawy narastają i w końcu prowadzą do całkowitej utraty samodzielności. Istnieje realna szansa na to, że białostocki Instytut Badawczy Innowacyjno – Rozwojowy Biotomed we współpracy z laboratorium diagnostycznym Medrex, stanie się pierwszym ośrodkiem w północno-wschodniej Polsce, który będzie wykonywał badania pozwalające na znacznie wcześniejsze wykrycie chorób neurodegeneracyjnych niż dotychczas.


Na rynku medycznym jest zapotrzebowanie na powszechnie dostępne badania przesiewowe w kierunku choroby Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych. Trwają prace nad dobrymi i skutecznymi rozwiązaniami, które byłyby łatwo dostępne, i co ważne, wiarygodne, a także łatwe do wykonania.


- Obecnie istnieje możliwość wykonania badania prekursorów białka tau i β-amyloidu, czyli czynników odpowiedzialnych za objawy choroby Alzheimera, ale tylko z pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to stosunkowo trudny i kłopotliwy zabieg. Obecnie trwają poszukiwania innych metod, którymi będzie można posługiwać się w laboratorium, wykonując badania krwi czy moczu – mówi dr n. med. Agnieszka Zakrzeska, członkini Rady Naukowej Instytutu Badawczego Innowacyjno – Rozwojowego BIOTOMED w Białymstoku.


Badanie laboratoryjne – na czym polega?


Do laboratoriów diagnostycznych wkracza bardzo powoli metoda diagnostyczna oparta na metodzie Elisa oraz na tzw. mikromacierzach. Jest to bardzo proste badanie, które polega na pobraniu krwi. Następnie laboratorium przygotowuje jej próbkę zgodnie z wytycznymi producenta do wykonania oznaczeń danego białka.


- Dziś nie są to ani powszechne, ani ogólnodostępne badania. Przymierzamy się do wprowadzenia w laboratorium takiej oferty. Wiadomo, że nie będzie ona tania, ale jeżeli nam się to uda, bylibyśmy pierwszym w regionie laboratorium, które mogłoby wykonywać tego typu diagnostykę – mówi dr Agnieszka Zakrzeska.


Badanie wyszło pozytywne. I co dalej?


Pozytywny wynik oznacza, że stężenie białka badanego przekracza dopuszczalne normy, które są uzależnione od wieku i płci pacjenta.


- Wszyscy się starzejemy, starzeją się nasze mózgi i organizmy, więc u każdego człowieka, nawet takiego, który nie wykazuje klinicznych objawów choroby, pojawiają się te niekorzystne białka w jakimś procencie. Jednak po przekroczeniu norm każdy pacjent będzie kierowany do lekarza specjalisty – mówi dr Agnieszka Zakrzeska.


Czy takie badania wiążą się z jakimś ryzykiem? Samo wykonanie badania stężenia białek odpowiedzialnych za powstawanie choroby nie jest obarczone ryzykiem większym niż zwykłe badanie morfologiczne. Co do wiarygodności badań ekspert z Biotomedu odnosi się w ten sposób:


- Zawsze może zdarzyć się błąd laboratoryjny czy przedlaboratoryjny. Wiarygodność badań które chcemy wprowadzić w laboratorium, szacuje się na 99,9%. Natomiast czas oczekiwania na wynik będzie uzależniony od tego, jakie będzie zainteresowanie i jak dużo takich testów będziemy w stanie kupić. Myślę, że dwa tygodnie to będzie optymalny czas na otrzymanie wiarygodnego wyniku badania.


Kto powinien się przebadać?


 Objawy, które mogą oznaczać początek choroby Alzheimera to:


* zaniki pamięci – częste powtarzanie pytań w krótkich odstępach czasu, zapominanie, problemy z przypomnieniem sobie niedawnych wydarzeń,


* trudności w wykonywaniu dobrze znanych czynności,


* trudności w wykonywaniu dobrze znanych czynności,


* słaba lub obniżona zdolność oceny sytuacji – przy robieniu zakupów, zarządzaniu pieniędzmi, błędy w liczeniu i sprawności umysłowej, trudności z ustaleniem bieżącej daty,


* zmiany nastroju i zachowaniu – drażliwość, obojętność, apatia, depresja, brak dbałości o osobistą higienę,


* wycofanie się z życia społecznego i zawodowego.


Badania w kierunku wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych bezwzględnie powinny wykonać osoby obciążone genetycznie. Im wcześniej, tym lepiej!

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy Biuro prasowe
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia
Zdrowie Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
2025-03-11 | 06:00

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie

Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research dla marki Domowe Laboratorium wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy

Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.

Prawo

Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.

Prawo

W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.