Komunikaty PR

Diagnostyka choroby Alzheimera. W Białymstoku będzie można się przebadać, już w

2023-03-20  |  01:00
Biuro prasowe

Choroba Alzheimera to jedna z najczęstszych chorób otępiennych. Jej początek jest powolny i często nieuchwytny, ale wraz z czasem trwania schorzenia, objawy narastają i w końcu prowadzą do całkowitej utraty samodzielności. Istnieje realna szansa na to, że białostocki Instytut Badawczy Innowacyjno – Rozwojowy Biotomed we współpracy z laboratorium diagnostycznym Medrex, stanie się pierwszym ośrodkiem w północno-wschodniej Polsce, który będzie wykonywał badania pozwalające na znacznie wcześniejsze wykrycie chorób neurodegeneracyjnych niż dotychczas.


Na rynku medycznym jest zapotrzebowanie na powszechnie dostępne badania przesiewowe w kierunku choroby Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych. Trwają prace nad dobrymi i skutecznymi rozwiązaniami, które byłyby łatwo dostępne, i co ważne, wiarygodne, a także łatwe do wykonania.


- Obecnie istnieje możliwość wykonania badania prekursorów białka tau i β-amyloidu, czyli czynników odpowiedzialnych za objawy choroby Alzheimera, ale tylko z pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to stosunkowo trudny i kłopotliwy zabieg. Obecnie trwają poszukiwania innych metod, którymi będzie można posługiwać się w laboratorium, wykonując badania krwi czy moczu – mówi dr n. med. Agnieszka Zakrzeska, członkini Rady Naukowej Instytutu Badawczego Innowacyjno – Rozwojowego BIOTOMED w Białymstoku.


Badanie laboratoryjne – na czym polega?


Do laboratoriów diagnostycznych wkracza bardzo powoli metoda diagnostyczna oparta na metodzie Elisa oraz na tzw. mikromacierzach. Jest to bardzo proste badanie, które polega na pobraniu krwi. Następnie laboratorium przygotowuje jej próbkę zgodnie z wytycznymi producenta do wykonania oznaczeń danego białka.


- Dziś nie są to ani powszechne, ani ogólnodostępne badania. Przymierzamy się do wprowadzenia w laboratorium takiej oferty. Wiadomo, że nie będzie ona tania, ale jeżeli nam się to uda, bylibyśmy pierwszym w regionie laboratorium, które mogłoby wykonywać tego typu diagnostykę – mówi dr Agnieszka Zakrzeska.


Badanie wyszło pozytywne. I co dalej?


Pozytywny wynik oznacza, że stężenie białka badanego przekracza dopuszczalne normy, które są uzależnione od wieku i płci pacjenta.


- Wszyscy się starzejemy, starzeją się nasze mózgi i organizmy, więc u każdego człowieka, nawet takiego, który nie wykazuje klinicznych objawów choroby, pojawiają się te niekorzystne białka w jakimś procencie. Jednak po przekroczeniu norm każdy pacjent będzie kierowany do lekarza specjalisty – mówi dr Agnieszka Zakrzeska.


Czy takie badania wiążą się z jakimś ryzykiem? Samo wykonanie badania stężenia białek odpowiedzialnych za powstawanie choroby nie jest obarczone ryzykiem większym niż zwykłe badanie morfologiczne. Co do wiarygodności badań ekspert z Biotomedu odnosi się w ten sposób:


- Zawsze może zdarzyć się błąd laboratoryjny czy przedlaboratoryjny. Wiarygodność badań które chcemy wprowadzić w laboratorium, szacuje się na 99,9%. Natomiast czas oczekiwania na wynik będzie uzależniony od tego, jakie będzie zainteresowanie i jak dużo takich testów będziemy w stanie kupić. Myślę, że dwa tygodnie to będzie optymalny czas na otrzymanie wiarygodnego wyniku badania.


Kto powinien się przebadać?


 Objawy, które mogą oznaczać początek choroby Alzheimera to:


* zaniki pamięci – częste powtarzanie pytań w krótkich odstępach czasu, zapominanie, problemy z przypomnieniem sobie niedawnych wydarzeń,


* trudności w wykonywaniu dobrze znanych czynności,


* trudności w wykonywaniu dobrze znanych czynności,


* słaba lub obniżona zdolność oceny sytuacji – przy robieniu zakupów, zarządzaniu pieniędzmi, błędy w liczeniu i sprawności umysłowej, trudności z ustaleniem bieżącej daty,


* zmiany nastroju i zachowaniu – drażliwość, obojętność, apatia, depresja, brak dbałości o osobistą higienę,


* wycofanie się z życia społecznego i zawodowego.


Badania w kierunku wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych bezwzględnie powinny wykonać osoby obciążone genetycznie. Im wcześniej, tym lepiej!

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Helping Hand dba o dobre samopoczucie pracowników UNIQA w Polsce Biuro prasowe
2024-07-25 | 09:00

Helping Hand dba o dobre samopoczucie pracowników UNIQA w Polsce

Helping Hand - pierwsza w Polsce platforma wellbeing i kompleksowego wsparcia psychologicznego oraz aplikacja mobilna, wspierające dobre samopoczucie pracowników i osób
Zdrowie Vision Express wprowadza nowy pakiet opieki nad wzrokiem Vision Care +
2024-07-23 | 11:00

Vision Express wprowadza nowy pakiet opieki nad wzrokiem Vision Care +

Od niedawna klienci Vision Express mogą skorzystać z jeszcze większej liczby benefitów w ramach nowego, innowacyjnego pakietu opieki nad wzrokiem Vision Care +. To pierwsza taka usługa
Zdrowie Sylwia Gołębiewska inwestuje w Aurumaris Professional
2024-07-15 | 01:00

Sylwia Gołębiewska inwestuje w Aurumaris Professional

Rynek kosmetyki profesjonalnej wzbogacił się nową markę – Aurumaris Professional. Firma, która dotychczas działała w segmencie konsumenckim, teraz wkracza na rynek B2B,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie firmy z szansą na zdobycie azjatyckich rynków. Mogą otrzymać wsparcie na promocję podczas Expo 2025 w Osace

W 2025 roku w japońskiej Osace odbędzie się Wystawa Światowa Expo 2025. Udział w niej, a także towarzyszących imprezie wydarzeniach i targach to dla polskich firm szansa na wzrost rozpoznawalności swoich marek za granicą, a w konsekwencji na rozwój ich potencjału eksportowego. Expo 2025 będzie się koncentrowało na innowacjach służących zrównoważonemu rozwojowi. PARP, który jest partnerem wydarzenia w Polsce, do 26 września br. czeka na wnioski firm zainteresowanych udziałem w wydarzeniu i ekspansją na azjatyckie rynki. W ramach programu mogą one otrzymać wsparcie na udział w targach, na misje wyjazdowe i kampanie promocyjne przed i po zakończeniu Expo. Nabór finansowany jest z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027

Polityka

Rośnie ryzyko wybuchu epidemii w Strefie Gazy. Brakuje czystej wody, kanalizacji i toalet, a w zniszczonej enklawie wykryto polio

W Strefie Gazy brakuje praktycznie wszystkiego – od żywności i wody po podstawowe leki – ale najgorsze może dopiero nadejść – alarmuje Polska Akcja Humanitarna. – Kilka dni temu w wodzie w Strefie Gazy znaleziono polio typu 2. Ta woda jest bardzo zanieczyszczona, infrastruktura wodno-sanitarna na tym terenie tak naprawdę już nie istnieje. Na dodatek od dziewięciu miesięcy dzieci nie są szczepione, ponieważ nie ma warunków, żeby to zrobić, więc istnieje bardzo duże zagrożenie wybuchu epidemii – mówi Magdalena Foremska z PAH. W odpowiedzi na kryzys organizacja uruchomiła duże projekty pomocowe, które mają zapewnić żywność i opiekę medyczną w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.

IT i technologie

Gminy potrzebują inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Eksperci widzą duże ryzyka wynikające z zaniedbań

Dane gromadzone przez jednostki samorządu terytorialnego mogą być bardzo niebezpiecznym narzędziem w rękach przestępców. Wykradzione mogą posłużyć do fałszowania tożsamości człowieka. Tymczasem poziom inwestycji w cyberbezpieczeństwo jest w gminach niski, a liczba ataków hakerskich na nie stale rośnie. Eksperci czekają na pozytywne skutki rządowego programu Cyberbezpieczny Samorząd. W jego ramach 1,5 mld zł trafi na inwestycje w poprawę bezpieczeństwa cybernetycznego samorządów: zarówno na poziomie sprzętu i oprogramowania, jak i kompetencji oraz procedur.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.