Komunikaty PR

Dowiedź się, jak w prosty sposób dbać o uśmiech!

2024-03-19  |  01:08
Biuro prasowe

20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. To dobra okazja, aby przypomnieć sobie zasady profilaktyki próchnicy i nie tylko. Jest to szczególnie ważne, gdyż według badania WHO Global Oral Health Report z 2022 r. choroby jamy ustnej to najczęściej występujące choroby niezakaźne na świecie. Globalnie aż 3,5 miliarda osób cierpi z powodu różnych problemów związanych ze złym stanem zdrowia jamy ustnej. Według Ministerstwa Zdrowia, problem próchnicy dotyczy niemal każdego dorosłego Polaka oraz aż 82% sześciolatków[1]. Zaniedbanie profilaktyki i doprowadzenie do próchnicy, nie tylko wpływa na stan zębów i dziąseł, ale sprawia także, że mniej się uśmiechamy. A ludzie, którzy regularnie się uśmiechają, wydają się bardziej pewni siebie, a nawet są bardziej skłonni do podjęcia awansu[2].

Zdrowy uśmiech to szczęśliwszy człowiek

Choć w ostatnich latach, trend dbania o swój dobrostan przybiera na sile, nie zawsze pamiętamy o zdrowiu naszych zębów. A niezadowolenie ze stanu uzębienia może stać się barierą, która powoduje, że ludzie nieczęsto się uśmiechają[3]. O zaletach uśmiechu nie trzeba nikogo przekonywać!

Uśmiech to sygnał, że jesteś otwarty na znajomość, masz dobre intencje i jesteś przyjaźnie nastawiony. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego udowodnili, że ludzie wolą interakcje z osobami przejawiającym pozytywne emocje, a jednym z takich przejawów jest szczery uśmiech, obejmujący zasięgiem zarówno okolice ust, jak i oczu, czyli tak zwany uśmiech Duchenne’a (nazwa ta pochodzi od nazwiska francuskiego anatoma, który badał ekspresję twarzy)[4].

Uśmiechając się masz także o wiele większe szanse na sukces zawodowy! Z badań wynika, że ludzie, którzy regularnie się uśmiechają, wydają się bardziej pewni siebie, są bardziej skłonni do awansu i chętniej się o niego starają[5]. Uśmiech może przyczyniać się także do zmniejszenia napięcia i łagodzenia stresu, czy obniżenia ciśnienia krwi. Istnieje nawet dziedzina nauki zwana „gelotologią”, badająca pozytywny wpływ uśmiechu na nasze zdrowie[6].

Cztery kroki dla zdrowych i czystych zębów

Ważne, aby prawidłowe nawyki związane z higieną jamy ustnej budować już w młodym wieku. Wprowadzenie do codziennej rutyny czterech prostych kroków rekomendowanych przez ekspertów z zakresu stomatologii, zmniejsza ryzyko zachorowania na próchnicę. Jest to szczególnie ważne, gdyż szacuje się, że problem próchnicy zębów stałych dotyka około 2 miliardów ludzi, z kolei próchnica zębów mlecznych dotyka już 514 milionów dzieci[7]. 

– Dobrą wiadomością jest to, że istnieją proste sposoby na utrzymanie zdrowia zębów i dziąseł. Suma małych nawyków tworzy kompletną rutynę higieny jamy ustnej, która wdrożona na stałe może skutecznie wspomóc nas w trosce o zdrowie zębów. Dlatego warto regularnie stosować cztery proste kroki dla zdrowych i czystych zębów: szczotkowanie zębów pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych poprzez stosowanie dodatkowych środków do higieny jamy ustnej – takich jak nici czy płyn, żucie bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu, gdy nie mamy możliwości umycia zębów oraz kontrolowanie stanu zębów podczas regularnych wizyt u dentysty – podkreśla Profesor Dorota Olczak-Kowalczyk, Prezeska Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. 

Duże znaczenie małej bezcukrowej gumy

W dzisiejszym zabieganym świecie, wiele osób często podjada w ciągu dnia lub szybko spożywa posiłki w nieregularnych porach. Współczesne nawyki żywieniowe sprawiają, że zęby są częściej narażone na działanie kwasu wytwarzanego po jedzeniu, co zwiększa ryzyko próchnicy. Dlatego ważne jest używanie bezcukrowej gumy do żucia, która może odgrywać istotną rolę w ochronie zębów. 

– Żucie przez kilka minut bezcukrowej gumy po posiłkach i przekąskach pomaga chronić zęby. Stymuluje bowiem przepływ śliny – naturalnej substancji chroniącej jamę ustną. Ślina wypłukuje resztki jedzenia i neutralizuje kwasy powstające z płytki nazębnej, chroniąc tym samym szkliwo.Zawiera ona również minerały, które pomagają przywrócić optymalny poziom pH w jamie ustnej i naprawić uszkodzone szkliwo – podkreśla Profesor Marzena Dominiak, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Prorektor ds. Strategii Rozwoju UM we Wrocławiu.

„Dziel się Uśmiechem” od najmłodszych lat

Od 2013 roku Mars Polska razem z Polskim Czerwonym Krzyżem, we współpracy z partnerami merytorycznymi – Polskim Towarzystwem Stomatologicznym i Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej, prowadzą program edukacyjny Orbit® „Dziel się Uśmiechem”. Dzięki inicjatywie uczniowie klas 0-3 szkół podstawowych dowiadują się, jak dbać o zdrowy uśmiech. W tym roku realizowana jest już 11. edycja, w ramach której   nawet 150 000 dzieci z całej Polski, w tym po raz pierwszy zerówkowicze z dzięki atrakcyjnym materiałom i angażującym lekcjom uczy się jak troszczyć się o zęby, aby zapobiegać próchnicy. Przez 10 lat trwania programu, wzięło w nim udział blisko 900 tysięcy dzieci.


[1] Program Ministerstwa Zdrowia „Monitorowanie Stanu Zdrowia Jamy Ustnej Populacji Polskiej w latach 2016-2020” pt. Ocena stanu zdrowia jamy ustnej i jego uwarunkowań w populacji polskiej w wieku 6, 10 i 15 lat w 2018 roku, s. 57.

[2] Wood A., Rychlowska M., Korb S., Niedenthal P., Fashioning the face: Sensorimotor simulation contributes to facial expression recognition. Trends Cogn Sci. 2016; 20(3):227-240. doi: 10.1016/j.tics.2015.12.010, https://www.verywellmind.com/top-reasons-to-smile-every-day-2223755.

[3] Badanie zrealizowane na zlecenie Mars Wrigley w dniach 17-19.08.2020 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel, N = 1154.

[4] https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news,405239,usmiech-ulatwia-nawiazywanie-znajomosci.html.

[5] Wood A.,…, tamże.

[6] https://mlynwiedzy.org.pl/anatomia-usmiechu/.

[7] WHO Global Oral Health Report, 2022 r., s. 30. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk Biuro prasowe
2024-11-28 | 13:00

Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk

Black Weeks od Ziko Dermo to świetny moment, by odkryć szeroką gamę dermokosmetyków, które spełnią różnorodne potrzeby skóry. Klienci mogą skorzystać z
Zdrowie Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim
2024-11-27 | 13:50

Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim

Lubelska Spółka zajmująca się komercjalizacją badań naukowych w profilaktyce i ochronie zdrowia nawiązała współpracę z Uniwersytetem w Bolonii. Medical Inventi będzie
Zdrowie Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała
2024-11-26 | 06:00

Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała

26 listopada obchodzimy Dzień Niedoboru Żelaza. Zarówno ten dzień, jak i organizowana co roku kampania „Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała” mają na celu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.