Dwa oddziały PAKS oddelegowane do walki z COVID-19 wznawiają przyjęcia planowe
Zarząd Grupy American Heart of Poland (AHP) zdecydował o wznowieniu przyjęć planowych w oddziałach Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Tychach i Kędzierzynie-Koźlu, które wcześniej zostały oddelegowane do leczenia pacjentów kardiologicznych z podejrzeniem zakażenia, bądź chorych na COVID-19. Obecnie wszystkie placówki Grupy AHP, za wyjątkiem PAKS w Zgierzu, która nadal funkcjonuje jako oddział zakaźny o profilu kardiologicznym, odmroziły przyjęcia planowe.
W związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2 na terenie całego kraju zostały wytypowane szpitale przeznaczone wyłącznie do udzielania świadczeń pacjentom zakażonym koronawirusem. Wsparcia w sytuacji kryzysowej udzielały także wybrane ośrodki działające przy szpitalach jednoimiennych, m.in. Polsko-Amerykańskie Kiniki Serca w Tychach, Zgierzu i Kędzierzynie-Koźlu. W dwóch oddziałach wznowiono obecnie przyjęcia planowe.
- Decyzja o wznowieniu przyjęć w Tychach i Kędzierzynie-Koźlu była zdeterminowana przede wszystkim dużym zapotrzebowaniem na hospitalizacje i konsultacje w trybie planowym. Możliwość leczenia pacjentów kardiologicznych zakażonych SARS-CoV-2 była dla nas cennym doświadczeniem i cieszymy się, że mogliśmy udzielić pomocy w tak trudnym dla wszystkich momencie. Niemniej jednak wznowienie przyjęć planowych w kardiologii jest sprawą pilną ze względu na bardzo dużą liczbę pacjentów oczekujących na wizytę. Nie możemy dopuścić do tego, aby doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, co jest możliwe, przy zbyt późno udzielonej pomocy osobom ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi - komentuje Bartosz Sadowski, Prezes Zarządu American Heart of Poland.
Przy wznowieniu przyjęć planowych wdrożono niezbędne procedury bezpieczeństwa. Ze względu na to, że kliniki funkcjonowały jako oddziały zakaźne o profilu kardiologicznym, personel medyczny został zbadany na obecność koronawirusa, a oddziały zostały poddane gruntownej dezynfekcji. Obecnie wszyscy pacjenci przyjmowani na teren oddziałów szpitalnych muszą przejść odpowiednią weryfikację poprzez ankietę triażową. Ponadto zostają poddani szybkim testom przesiewowym wykrywającym wirusa SARS-CoV-2, a także testom w kierunku grypy. Rejestracja odbywa się zdalnie, a pacjenci są umawiani indywidualnie, w odstępach 30 minutowych. Bezpośrednio przed przyjęciem pacjenta personel medyczny przeprowadza badania wstępne: pomiar temperatury, saturacji, ciśnienia krwi i kontrolę oddechu. Ostateczną decyzję o przyjęciu na oddział podejmuje lekarz po przeprowadzeniu ankiety kwalifikacji, w której ocenia pacjenta pod kątem objawów klinicznych zakażenia. Pomieszczenia, w których będą odbywać się przyjęcia pacjentów zostaną poddane każdorazowo procesowi dezynfekcji. Wszyscy pacjenci zobowiązani są do noszenia maseczek i dezynfekcji rąk.
- Zadbaliśmy o to, aby zapewnić naszym pacjentom i personelowi medycznemu maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa. Nasze placówki są zdezynfekowane i przygotowane na przyjęcie pacjentów planowych w nowym reżimie sanitarnym. Nasze doświadczenie związane z przyjęciami pacjentów zakażonych koronawirusem będzie potrzebne w momencie ewentualnej drugiej fali epidemii. Już w tym momencie szykujemy się na nadchodzącą jesień i diagnostykę różnicową COVID-19 i grypy sezonowej. To jest nasz główny cel operacyjny w pionie medycznym – komentuje Paweł Kaźmierczak, Dyrektor Medyczny, Członek Zarządu American Heart of Poland
Udar mózgu - szybka reakcja może uratować życie
Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend.
enel-med na konferencji „VITAzdrowie” zgromadził ponad 300 lekarzy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
Resort rolnictwa pracuje nad zmianami w ustawie o dzierżawie rolniczej. Nowe przepisy mają uporządkować kwestię umów dzierżawy, dziś często zawieranych w formie ustnej, bez rejestracji, co uniemożliwia rolnikom uprawiającym dzierżawioną ziemię starania o krajowe i unijne dopłaty. Ministerstwo zapewnia, że na zmianach skorzystają obie strony. Wkrótce mają ruszyć konsultacje projektu ustawy z rolnikami, a nowe przepisy mogłyby wejść w życie w 2026 roku.
Polityka
Wynik wyborów prezydenckich w USA zależeć będzie od kilku stanów. Jest ryzyko nieuznania przegranej jednej ze stron, zwłaszcza przez Donalda Trumpa
Kończy się kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych, obfitująca w historyczne wydarzenia. Symbolicznie wybory rozstrzygną się we wtorek 5 listopada, ale ostateczną decyzję podejmie Kolegium Elektorów dopiero w grudniu. O wyniku zadecydują głosy w tzw. stanach wahających się, czyli niepopierających tradycyjnie demokratów ani republikanów. Najnowszy sondaż wskazuje na minimalną przewagę Kamali Harris w większości tych okręgów. Istnieje ryzyko, że Donald Trump nie uzna niekorzystnego dla siebie wyniku wyborów, jak było to cztery lata temu.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.