Human Centric Lighting – światło dopasowane do naturalnych potrzeb
Trudno jest wyobrazić sobie codzienność pozbawioną światła. Ma ono ogromny wpływ nie tylko na komfort poruszania się, ale także na samopoczucie, koncentrację oraz efektywność. Dostosowanie go do indywidualnych potrzeb to klucz do stworzenia bezpiecznych przestrzeni sprzyjających pracy oraz odpoczynkowi. W myśl tego założenia powstała koncepcja Human Centric Lighting, wyznaczająca kierunek rozwoju branży oświetleniowej.
Dziś rola światła nie ogranicza się wyłącznie do oświetlania przestrzeni. Coraz częściej kreuje ono nastrój i stanowi główną dekorację wnętrza. Ma również dbać o dobre samopoczucie użytkowników, szczególnie, gdy warunki atmosferyczne są niesprzyjające i zakłócają wydajność codziennego funkcjonowania. I tu do gry wkracza Human Centric Lighting, koncepcja skoncentrowana na indywidualnych potrzebach człowieka, która z pomocą światła pomaga budować poczucie równowagi każdego dnia.
Potrzeby w centrum działania
Nurt Human Centric Lighting to dziś jeden z najważniejszych kierunków, w jakim podąża branża oświetleniowa. Kryją się pod nim zaawansowane technologicznie rozwiązania, które pomagają tworzyć wnętrza przyjazne naturalnym potrzebom człowieka. Zoptymalizowane parametry świetlne, mnogość ustawień i temperatur barwowych, a także możliwość sterowania oświetleniem i personalizacji wyznaczają nowe standardy.
Rozwiązania z zakresu Human Centric Lighting są niezwykle zróżnicowane. Pozwalają na kreowanie przestrzeni doskonale współgrających z naturalnym oświetleniem, docierającym z zewnątrz. Technologie Clue oraz Tunable White są świetnymi przykładami tego typu rozwiązań. To intuicyjne systemy kontroli światła z poziomu dedykowanych aplikacji mobilnych, zapewniające możliwość zdalnego sterowania oświetleniem z dowolnego miejsca z dostępem do sieci globalnej.
Dzięki Clue oraz Tunable White użytkownicy są w stanie stworzyć optymalne dla siebie warunki w każdym pomieszczeniu, zarówno w miejscach, gdzie niezbędne jest światło do pracy czy nauki, jak i w przestrzeniach przeznaczonych do odpoczynku, rekonwalescencji albo rozrywki. Tym samym pozwalają na zachowanie naturalnego biorytmu i utrzymanie samopoczucia użytkowników na optymalnym poziomie.
Rozwiązania, które wydłużą dzień
Naturalne światło zmienia swoją barwę w ciągu dnia. Rano przyjmuje ciepły odcień, który wraz z czasem ulega modyfikacji, osiągając maksymalne natężenie oraz barwę białą w okolicach południa. O zachodzie powraca do ciepłych odcieni, a jego natężenie spada. Jesienią i zimą cykl ten jest nieco inny, co może powodować spadek energii i koncentracji, obniżony nastrój czy senność. Zastosowanie systemu Clue lub Tunable White pomoże zminimalizować negatywne skutki ciemniejszych i „krótszych” dni, dzięki zaawansowanym opcjom dostosowywania sztucznego oświetlenia do natężenia naturalnego światła.
Tunable White zapewnia sterowanie barwą oraz natężeniem światła w zależności od warunków świetlnych panujących na zewnątrz. Na podobnej zasadzie działa autorski system Lena Lighting Clue, który nie tylko dostosowuje poziom natężenia światła do docierającego do pomieszczenia światła naturalnego, ale też pozwala na uruchamianie lamp wyłącznie w przypadku wykrycia ruchu. W ten sposób ogranicza zużycie energii elektrycznej.
Szerokie możliwości
Lampy Lena Lighting dostarczają światło w szerokim zakresie temperatur barwowych: od 2700 do nawet 6500 K. Są to barwy neutralne, które odwzorowują naturalne oświetlenie. W połączeniu z inteligentnym systemem Clue, stwarzają przyjazne warunki, niezależnie od wielkości i przeznaczenia pomieszczenia. Modele kompatybilne z systemem Clue to m.in. lampy architektoniczne Messaggio, Colline x Terrano oraz Sizzano.
Równie istotną kwestią co barwa światła jest jego natężenie. Wersje Multi (np. w lampie Solanto), które pozwalają użytkownikowi na wybór ustawienia wartości mocy i strumienia świetlnego, dają większą swobodę dostosowywania światła do potrzeb chwili.
Niezwykle istotnym zagadnieniem w obszarze oświetlenia pozostają energooszczędność i neutralność klimatyczna. System Clue od Lena Lighting pozwala na optymalizację kosztów związanych z poborem energii elektrycznej, a w rezultacie generowanie widocznych oszczędności i dbałość o środowisko naturalne. Podobnie wykorzystywane w lampach moduły LED, które bazują na minimalnych ilościach energii, a przy tym dostarczają najwyższej jakości światło.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.