Komunikaty PR

Irak tonie w piasku. Katastrofy klimatyczne pogarszają sytuację uchodźców.

2022-06-07  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Dorota Zadroga
PMM

ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl

Zmiany klimatu, konflikt w Ukrainie i związane z nimi niedobory żywności to przyczyny dramatu mieszkańców obozów dla uchodźców na Bliskim Wschodzie. Mieszkańcy muszą się mierzyć z niekończącą listą przeciwności: według danych ONZ, pomoc humanitarnej w Iraku potrzebować może aż 2 500 000 osób.

Częstotliwość i dotkliwość katastrof klimatycznych na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej rośnie szybciej niż gdziekolwiek indziej na świecie. W ostatnich latach Irak doświadcza coraz dłuższych i intensywniejszych burz piaskowych, które tylko w jeden dzień doprowadziły do hospitalizacji ponad tysiąca osób dotkniętych dolegliwościami układu oddechowego.  Pomarańczowa chmura nie ominęła również sąsiedniej Syrii i Iranu.

Na początku kwietnia rząd Iraku ostrzegł, że w nadchodzących dziesięcioleciach może dojść nawet do 300 dni „kurzu” rocznie. Mieszkańcy coraz częściej są instruowani, żeby nie opuszczać domów i nie narażać swojego zdrowia. Jednak dla mieszkańców obozów dla uchodźców całkowite zabezpieczenie prowizorycznych domostw przed wdzierającym do środka pustynnym pyłem, a tym samym uniknięcie chorób, jest niemożliwe. W Iraku przebywa obecnie ponad 250 000 uchodźców z Syrii oraz niemal 1 200 000 osób wewnętrznie przemieszczonych. W nie najłatwiejszej sytuacji jest też część z prawie 5 milionów osób, które po zakończeniu wojny domowej w 2017 roku wróciły do uszkodzonych lub zniszczonych przez bombardowania domów.

Przed założeniem przez nas kliniki w położonym w guberni Erbil obozie Baharka, mieszkańcy w ogóle nie mieli dostępu do opieki medycznej. Mieszkali latami na uboczu, oddaleni od większych miast. Nawet widząc, że zbliżają się do nich burze piaskowe czy silne deszcze, które zawsze kończą się chorobami i zatruciami, mogli co najwyżej spróbować przeczekać je w swoich namiotach. Ale takie miejsca nie są stworzone, by spędzić w nich kilkanaście lat, nawet sam sugerowany czas korzystania z namiotów nie przekracza kilku lat – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej po ostatniej wizycie w Iraku, gdzie krakowska organizacja regularnie nadzoruje zmieniającą się sytuację zdrowotną w obozach dla uchodźców. Pomoc medyczna jest finansowana ze środków programu Polska Pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Niespodziewanie intensywne i szybkie nadejście burz piaskowych, które dotychczas występowały w kraju późną wiosną i latem, zmusiło szpitale do uzupełnienia zapasów tlenu, przede wszystkim z myślą o osobach chorych na astmę. Do tego w stanie ciągłej gotowości pozostają karetki. Mimo to szpitale są przepełnione.

– Rząd dał pracownikom dni wolne, żeby uniknąć ich przebywania na zewnątrz. Dla mieszkańców obozów dla uchodźców nie ma przewidzianej pomocy. Mierzenie się z efektami zmian klimatycznych i pustynnienia kraju to dla nich codzienność, nie muszą o tym słyszeć w telewizji, doświadczają ich przez cały rok. Pył podrażnia drogi oddechowe, oczy, a wraz z burzami wznoszą się inne szkodliwe zanieczyszczenia, które zaogniają stany chorobowe związane z układem oddechowym i sercem – dodaje przedstawicielka Polskiej Misji Medycznej.

W ciągu zaledwie trzech pierwszych tygodni maja w szpitalach w syryjskiej Rakce zarejestrowano prawie 400 przypadków zapalenia opon mózgowych. Wzrost liczby zachorowań zbiegł się z występowaniem burz piaskowych, które zniszczyły obozy wokół miasta. Związek zjawisk pogodowych z tą chorobą został dobrze udokumentowany w regionie Sahelu, a naukowcy alarmują, że wdychanie piasku może przenosić bakterie odpowiedzialne za zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych do górnych dróg oddechowych, gdzie infekcja jest bardziej prawdopodobna.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PMM
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy Biuro prasowe
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia
Zdrowie Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
2025-03-11 | 06:00

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie

Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research dla marki Domowe Laboratorium wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy

Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.

Prawo

Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.

Prawo

W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.