Irak tonie w piasku. Katastrofy klimatyczne pogarszają sytuację uchodźców.
PMM
ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
Zmiany klimatu, konflikt w Ukrainie i związane z nimi niedobory żywności to przyczyny dramatu mieszkańców obozów dla uchodźców na Bliskim Wschodzie. Mieszkańcy muszą się mierzyć z niekończącą listą przeciwności: według danych ONZ, pomoc humanitarnej w Iraku potrzebować może aż 2 500 000 osób.
Częstotliwość i dotkliwość katastrof klimatycznych na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej rośnie szybciej niż gdziekolwiek indziej na świecie. W ostatnich latach Irak doświadcza coraz dłuższych i intensywniejszych burz piaskowych, które tylko w jeden dzień doprowadziły do hospitalizacji ponad tysiąca osób dotkniętych dolegliwościami układu oddechowego. Pomarańczowa chmura nie ominęła również sąsiedniej Syrii i Iranu.
Na początku kwietnia rząd Iraku ostrzegł, że w nadchodzących dziesięcioleciach może dojść nawet do 300 dni „kurzu” rocznie. Mieszkańcy coraz częściej są instruowani, żeby nie opuszczać domów i nie narażać swojego zdrowia. Jednak dla mieszkańców obozów dla uchodźców całkowite zabezpieczenie prowizorycznych domostw przed wdzierającym do środka pustynnym pyłem, a tym samym uniknięcie chorób, jest niemożliwe. W Iraku przebywa obecnie ponad 250 000 uchodźców z Syrii oraz niemal 1 200 000 osób wewnętrznie przemieszczonych. W nie najłatwiejszej sytuacji jest też część z prawie 5 milionów osób, które po zakończeniu wojny domowej w 2017 roku wróciły do uszkodzonych lub zniszczonych przez bombardowania domów.
– Przed założeniem przez nas kliniki w położonym w guberni Erbil obozie Baharka, mieszkańcy w ogóle nie mieli dostępu do opieki medycznej. Mieszkali latami na uboczu, oddaleni od większych miast. Nawet widząc, że zbliżają się do nich burze piaskowe czy silne deszcze, które zawsze kończą się chorobami i zatruciami, mogli co najwyżej spróbować przeczekać je w swoich namiotach. Ale takie miejsca nie są stworzone, by spędzić w nich kilkanaście lat, nawet sam sugerowany czas korzystania z namiotów nie przekracza kilku lat – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej po ostatniej wizycie w Iraku, gdzie krakowska organizacja regularnie nadzoruje zmieniającą się sytuację zdrowotną w obozach dla uchodźców. Pomoc medyczna jest finansowana ze środków programu Polska Pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Niespodziewanie intensywne i szybkie nadejście burz piaskowych, które dotychczas występowały w kraju późną wiosną i latem, zmusiło szpitale do uzupełnienia zapasów tlenu, przede wszystkim z myślą o osobach chorych na astmę. Do tego w stanie ciągłej gotowości pozostają karetki. Mimo to szpitale są przepełnione.
– Rząd dał pracownikom dni wolne, żeby uniknąć ich przebywania na zewnątrz. Dla mieszkańców obozów dla uchodźców nie ma przewidzianej pomocy. Mierzenie się z efektami zmian klimatycznych i pustynnienia kraju to dla nich codzienność, nie muszą o tym słyszeć w telewizji, doświadczają ich przez cały rok. Pył podrażnia drogi oddechowe, oczy, a wraz z burzami wznoszą się inne szkodliwe zanieczyszczenia, które zaogniają stany chorobowe związane z układem oddechowym i sercem – dodaje przedstawicielka Polskiej Misji Medycznej.
W ciągu zaledwie trzech pierwszych tygodni maja w szpitalach w syryjskiej Rakce zarejestrowano prawie 400 przypadków zapalenia opon mózgowych. Wzrost liczby zachorowań zbiegł się z występowaniem burz piaskowych, które zniszczyły obozy wokół miasta. Związek zjawisk pogodowych z tą chorobą został dobrze udokumentowany w regionie Sahelu, a naukowcy alarmują, że wdychanie piasku może przenosić bakterie odpowiedzialne za zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych do górnych dróg oddechowych, gdzie infekcja jest bardziej prawdopodobna.

Cena zaniedbania – ile naprawdę kosztuje brak skutecznej terapii ran?

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Biznes z misją. Diagnostyka podsumowała działania w obszarze ESG
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE przywraca ograniczenia handlowe z Ukrainą. Trwają negocjacje ws. długoterminowych ram
5 czerwca wygaśnie obecny system wolnego handlu między Ukrainą a Unią Europejską. Wrócą kontyngenty taryfowe i cła na część produktów rolnych. Do czasu zawarcia nowego, długoterminowego porozumienia handlowego ma obowiązywać tymczasowy mechanizm przejściowy: 7/12 rocznych kontyngentów taryfowych. – To będą trudne negocjacje, bo to też jest etap przygotowania całego procesu przyszłej integracji Ukrainy z Unią Europejską – ocenia minister rolnictwa dr Czesław Siekierski.
Finanse
Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha

Szacuje się, że w Polsce wciąż brakuje 1,5–2 mln mieszkań, mimo oddawanych przez dekady inwestycji deweloperskich i kilku programów wsparcia dla młodych na pierwsze mieszkanie. W tym kontekście wiele mówi się o konieczności przyspieszenia rozwoju społecznego budownictwa czynszowego, ale do tego potrzebne są grunty. Na ten cel przeznaczono 800 ha gruntów Skarbu Państwa, które znajdują się w Krajowym Zasobie Nieruchomości i które są zagospodarowywane wspólnie z samorządami. Ta pula gruntów nadających się pod budownictwo mieszkaniowe może być nawet trzykrotnie większa.
Farmacja
Innowacyjne leki zmieniają oblicze rzadkich chorób neurologicznych uznawanych dotychczas za nieuleczalne. Tak jest w przypadku rdzeniowego zaniku mięśni

Jeszcze kilka lat temu rokowania w SMA były niekorzystne. Zmieniło je uruchomienie w styczniu 2019 roku modelowego programu lekowego B.102, w którym pacjenci otrzymali pierwszą na świecie terapię – nusinersen. Kolejnym krokiem milowym w walce z chorobą było uruchomienie badań przesiewowych noworodków w kierunku SMA, dzięki którym dzieci otrzymują leczenie, zanim wystąpią pierwsze objawy choroby. We wrześniu 2023 roku udostępnione zostały dwie kolejne terapie zarejestrowane w Europie, co mogło sugerować, że wachlarz możliwości terapeutycznych w Polsce został wyczerpany. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poszło o krok dalej – w kwietniu ubiegłego roku podjęto decyzję o kontynuacji leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży pierwszym zarejestrowanym terapeutykiem.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.