Komunikaty PR

Jak będzie wyglądał post-COVID? Relacja z konferencji

2020-06-02  |  12:45

Niemalże pięćdziesięciu międzynarodowych ekspertów dyskutowało 28 maja br. o efektywnej walce z konsekwencjami COVID-19 i kluczowych wnioskach płynących z rozwoju pandemii. Międzynarodową konferencję poświęconej problematyce koronawirusa zorganizowała Fundacja Kulskich we współpracy z Agencją Badań Medycznych. 

 

Wśród uczestników konferencji “Post-COVID World. Chances and challenges for the healthcare sector” znaleźli się zarówno przedstawiciele rządu, administracji publicznej, jak i międzynarodowi eksperci systemowi i medyczni. Wydarzenie było trzecią odsłoną cyklu “The Best Way to Predict the Future is to Create it”, organizowanego przez Fundację Kulskich. 

 

 „Za chwilę zobaczymy nowy krajobraz gospodarki po pandemii, w wielu aspektach będzie to całkowicie nowa rzeczywistość . Od nas samych i od wdrażanych przez nas rozwiązań będzie zależyprzyszłość zarówno nasza, jak i kolejnych pokoleń" – powiedziała Małgorzata Bogusz, Prezes Fundacji Kulskich na rzecz relacji polsko-amerykańskich podczas inauguracji konferencji. Dodała również, że tytuł cyklu konferencji będący słowami Abrahama Lincolna „jeśli chcesz przewidzieć przyszłość, najlepiej ją stwórz” - w kontekście pandemii COVID-19 jest wyjątkowo aktualny.

 

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Maciej Miłkowski, w swoim przemówieniu poruszył m.in. kwestię łańcuchów dostaw i ich wykorzystania. „Gdy państwa zamknęły granice, powstał pomysł aby utworzyć zielone szlaki. Wspólnie z Służbą Graniczną rozwiązaliśmy ten problem. Produkcja realizowana jest w wielu państwach na raz. Żadne państwo nie jest jednak samowystarczalne”. Minister odniósł się również do kwestii terminu  publikacji kolejnego oświadczenia refundacyjnego : „lista będzie opublikowana we wrześniu 2020; nie ma możliwości przywrócenia terminu lipcowego, gdyż zaczęliśmy już wydawać pozytywne decyzje w odniesieniu do terminu wrześniowego".

 

W swoich wystąpieniach do tematu rządowych mechanizmów wsparcia gospodarki odniosły się także m. in. Anna Gembicka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Olga Semeniuk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju. 

 

"Pandemia koronawirusa zdecydowanie przyspieszy działanie w ramach cyfryzacji służby zdrowia. Część e-usług z pewnością powinna z nami zostać także po zakończeniu pandemii COVID-19 – komentowała Anna Gembicka. Z kolei Olga Semeniuk przyznała, że obecnie gospodarka prowadzi bardzo istotną walkę, dodającże w momencie pojawienia się pierwszego przypadku zakażenia COVID-19 w Polsce, wspólnie z Minister Jadwigą Emilewicz przystąpiły do tworzenia listy najbardziej zagrożonych sektorów gospodarki jak turystyka, hotelarstwo czy gastronomia.

 

W dyskusji głos zabrali także przedstawiciele kluczowych agend rządowych: Agencji Badań Medycznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Narodowego Instytutu Leków czy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. 

 

„Pandemia obnażyła potrzebę podjęcia wielu działań – silny rozwój w ostatnich latach pokazał, jak ważna okazała się telemedycyna, dostęp do e-recepty czy elektronicznych zwolnień. Te działania okazują się dzisiaj niezwykle silne, niezwykle potrzebne i niewątpliwie muszą być kontynuowane” – zaadresował podczas konferencji Radosław Sierpiński, Prezes Agencji Badań Medycznych. „Dzisiaj wychodząc z kryzysu, możemy ostrożnie mówić, że dzięki wspólnie podjętym działaniom rządu jak i odpowiedzialności polskich obywateli udało się opanować kryzys. Decydująca będzie jednak najbliższa przyszłość – kolejne miesiące i lata w których będzie kreowała się współczesna gospodarka” – dodał.

 

Głos na temat pokryzysowej rzeczywistości gospodarczej zabrał m. in. Marek Kowalski - przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. Prezes przyznał, że w  obecnej sytuacji, kiedy środki finansowe są zamrożone na kontach przedsiębiorców, a działalność wstrzymana, pojawia się ryzyko zerwania łańcuchów dostaw. Rozwiązaniem mogłyby być zmiany w factoringu szpitalnym.

 

Goście konferencji zgodnie przyznali, że pandemia – mimo wielu zagrożeń – stała się również szansą dla sektora ochrony zdrowia. Jako społeczeństwo uświadomiliśmy sobie jak ważne są badania kliniczne i wysiłki społeczności międzynarodowej skupione na jak najszybszym wynalezieniu szczepionki i skutecznym leczeniu COVID-19. O roli sektora R&D w walce ze skutkami pandemii koronawirusa mówili m. in. przedstawiciele przemysłu farmaceutycznego i eksperci medyczni.

 

Prof. Paweł Krawczyk - Kierownik Pracowni Immunologii i Genetyki w Katedrze i Klinice Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przyznał, że "w trakcie pandemii COVID-19 stało się wiele złych rzeczy - została opóźniona diagnostyka, choć w przypadku wielu zaawansowanych nowotworów nie ma medycznych podstaw, by badania opóźniać (nawet w obliczu COVID)”.

 

Zdaniem ekspertów, niezwykle ważnym czynnikiem zwiększającym efektywność walki ze skutkami koronawirusa okazała się telemedycyna i skuteczna kontrola nad jakością usług oferowanych przez sektor publiczny. 

Głos w tym temacie zabrał m.in. Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. „Podczas pandemii COVID-19, w samym marcu odnotowaliśmy 17 tysięcy sygnałów, że prawa pacjenta są zagrożone. W każdym przypadku podejmowaliśmy interwencje telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej". Dotychczasowi sceptycy zgadzają się, że gdyby nie e-repcepty, online zwolnienia lekarskie czy teleporady to byłoby w sytuacji pandemii o wiele trudniej. „Można powiedzieć, że zdążyliśmy w ostatnim momencie” – podsumowuje Agnieszka Kister, Dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

 

Podczas drugiej części konferencji, zaproszeni Goście omówili także wpływ koronawirusa na globalną gospodarkę. Dr Grzegorz Juszczyk, Dyrektor Generalny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny przyznał, że „w czasie ostatnich 4 miesięcy walczyliśmy zarówno z COVID-19 jak i z obezwładniającym strachem”. Krzysztof Wojciechowski z Polish-American Business Council w odniesieniu do słów dr Juszczyka powiedział, że wobec branży, której jest reprezentantem „w obecnej sytuacji stawiane są ogromne wymagania. Szczególnie dotyczące wynalezienia szczepionki czy sposobu leczenia na COVID-19. To jest w tym momencie jedynie kwestia czasu”.

 

Globalne konsekwencje pandemii koronawirusa skomentował także Eric Stewart, przewodniczący The American-Central European Business Association. W swoim wystąpieniu podsumował, iż jak najszybciej powinien zostać uruchomiony dialog między przedstawicielami administracji publicznej i sektorem komercyjnym, tak by móc z wyprzedzeniem właściwie przygotować się na wypadek kolejnych sytuacji podobnych do pandemii COVID-19. Zdaniem Stewarta, takie działanie przyczyniłoby się do poprawy bezpieczeństwa zarówno w sferze łańcuchów dostaw żywności, efektywności sektora rolniczego czy wypracowaniu nowych metod zabezpieczania pracowników. „To jak poszczególne rządy będą przygotowane na ewentualną (kolejną) pandemię stanie się jednym z kryteriów, na które zaczną patrzeć inwestorzy zagraniczni” – podsumował Stewart.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce Biuro prasowe
2024-04-17 | 12:30

Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce

Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce Grupa Sanofi w Polsce łączy dwie spółki, upraszcza nazwę prawną oraz przenosi się do nowego biura. Te inicjatywy są kolejnym
Zdrowie Ruszają poszukiwania beneficjentów Poland Business Run 2024
2024-04-17 | 08:00

Ruszają poszukiwania beneficjentów Poland Business Run 2024

Rozpoczął się nabór wniosków na beneficjentów tegorocznej charytatywnej sztafety biznesowej Poland Business Run. Każdy, kto potrzebuje dofinansowania do zakupu protezy
Zdrowie Z jakich powodów Polacy sięgają po catering?
2024-04-05 | 10:40

Z jakich powodów Polacy sięgają po catering?

Jak wynika z danych Maczfit, aż 69,9% osób decyduje się na wybór cateringu ze względu na chęć zrzucenia kilogramów[1]. Na górze tej listy znajduje się też m.in.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Konsument

Niska wiedza ekonomiczna Polaków może wpłynąć na większe zainteresowanie usługami doradców finansowych. Wciąż rzadko korzystamy z ich pomocy

Ponad 70 proc. Polaków ma niską lub przeciętną wiedzę finansową – wynika z badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2024”. To przekłada się na niewielkie uczestnictwo w rynku kapitałowym i niską skłonność do inwestowania i oszczędzania. Dlatego eksperci upatrują istotnej roli doradców finansowych w zmianie tej tendencji. Większość gospodarstw domowych nie korzysta jednak z tego typu usług. Branża od lat samoreguluje kwestię kompetencji i certyfikatów dla doradców, ale liczy na utworzenie publicznego rejestru, w którym klienci mieliby dostęp do takich informacji, w ten sposób zyskując większe zaufanie do przedstawicieli tego zawodu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.