Komunikaty PR

Jak będzie wyglądał post-COVID? Relacja z konferencji

2020-06-02  |  12:45

Niemalże pięćdziesięciu międzynarodowych ekspertów dyskutowało 28 maja br. o efektywnej walce z konsekwencjami COVID-19 i kluczowych wnioskach płynących z rozwoju pandemii. Międzynarodową konferencję poświęconej problematyce koronawirusa zorganizowała Fundacja Kulskich we współpracy z Agencją Badań Medycznych. 

 

Wśród uczestników konferencji “Post-COVID World. Chances and challenges for the healthcare sector” znaleźli się zarówno przedstawiciele rządu, administracji publicznej, jak i międzynarodowi eksperci systemowi i medyczni. Wydarzenie było trzecią odsłoną cyklu “The Best Way to Predict the Future is to Create it”, organizowanego przez Fundację Kulskich. 

 

 „Za chwilę zobaczymy nowy krajobraz gospodarki po pandemii, w wielu aspektach będzie to całkowicie nowa rzeczywistość . Od nas samych i od wdrażanych przez nas rozwiązań będzie zależyprzyszłość zarówno nasza, jak i kolejnych pokoleń" – powiedziała Małgorzata Bogusz, Prezes Fundacji Kulskich na rzecz relacji polsko-amerykańskich podczas inauguracji konferencji. Dodała również, że tytuł cyklu konferencji będący słowami Abrahama Lincolna „jeśli chcesz przewidzieć przyszłość, najlepiej ją stwórz” - w kontekście pandemii COVID-19 jest wyjątkowo aktualny.

 

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Maciej Miłkowski, w swoim przemówieniu poruszył m.in. kwestię łańcuchów dostaw i ich wykorzystania. „Gdy państwa zamknęły granice, powstał pomysł aby utworzyć zielone szlaki. Wspólnie z Służbą Graniczną rozwiązaliśmy ten problem. Produkcja realizowana jest w wielu państwach na raz. Żadne państwo nie jest jednak samowystarczalne”. Minister odniósł się również do kwestii terminu  publikacji kolejnego oświadczenia refundacyjnego : „lista będzie opublikowana we wrześniu 2020; nie ma możliwości przywrócenia terminu lipcowego, gdyż zaczęliśmy już wydawać pozytywne decyzje w odniesieniu do terminu wrześniowego".

 

W swoich wystąpieniach do tematu rządowych mechanizmów wsparcia gospodarki odniosły się także m. in. Anna Gembicka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Olga Semeniuk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju. 

 

"Pandemia koronawirusa zdecydowanie przyspieszy działanie w ramach cyfryzacji służby zdrowia. Część e-usług z pewnością powinna z nami zostać także po zakończeniu pandemii COVID-19 – komentowała Anna Gembicka. Z kolei Olga Semeniuk przyznała, że obecnie gospodarka prowadzi bardzo istotną walkę, dodającże w momencie pojawienia się pierwszego przypadku zakażenia COVID-19 w Polsce, wspólnie z Minister Jadwigą Emilewicz przystąpiły do tworzenia listy najbardziej zagrożonych sektorów gospodarki jak turystyka, hotelarstwo czy gastronomia.

 

W dyskusji głos zabrali także przedstawiciele kluczowych agend rządowych: Agencji Badań Medycznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Narodowego Instytutu Leków czy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. 

 

„Pandemia obnażyła potrzebę podjęcia wielu działań – silny rozwój w ostatnich latach pokazał, jak ważna okazała się telemedycyna, dostęp do e-recepty czy elektronicznych zwolnień. Te działania okazują się dzisiaj niezwykle silne, niezwykle potrzebne i niewątpliwie muszą być kontynuowane” – zaadresował podczas konferencji Radosław Sierpiński, Prezes Agencji Badań Medycznych. „Dzisiaj wychodząc z kryzysu, możemy ostrożnie mówić, że dzięki wspólnie podjętym działaniom rządu jak i odpowiedzialności polskich obywateli udało się opanować kryzys. Decydująca będzie jednak najbliższa przyszłość – kolejne miesiące i lata w których będzie kreowała się współczesna gospodarka” – dodał.

 

Głos na temat pokryzysowej rzeczywistości gospodarczej zabrał m. in. Marek Kowalski - przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. Prezes przyznał, że w  obecnej sytuacji, kiedy środki finansowe są zamrożone na kontach przedsiębiorców, a działalność wstrzymana, pojawia się ryzyko zerwania łańcuchów dostaw. Rozwiązaniem mogłyby być zmiany w factoringu szpitalnym.

 

Goście konferencji zgodnie przyznali, że pandemia – mimo wielu zagrożeń – stała się również szansą dla sektora ochrony zdrowia. Jako społeczeństwo uświadomiliśmy sobie jak ważne są badania kliniczne i wysiłki społeczności międzynarodowej skupione na jak najszybszym wynalezieniu szczepionki i skutecznym leczeniu COVID-19. O roli sektora R&D w walce ze skutkami pandemii koronawirusa mówili m. in. przedstawiciele przemysłu farmaceutycznego i eksperci medyczni.

 

Prof. Paweł Krawczyk - Kierownik Pracowni Immunologii i Genetyki w Katedrze i Klinice Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przyznał, że "w trakcie pandemii COVID-19 stało się wiele złych rzeczy - została opóźniona diagnostyka, choć w przypadku wielu zaawansowanych nowotworów nie ma medycznych podstaw, by badania opóźniać (nawet w obliczu COVID)”.

 

Zdaniem ekspertów, niezwykle ważnym czynnikiem zwiększającym efektywność walki ze skutkami koronawirusa okazała się telemedycyna i skuteczna kontrola nad jakością usług oferowanych przez sektor publiczny. 

Głos w tym temacie zabrał m.in. Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. „Podczas pandemii COVID-19, w samym marcu odnotowaliśmy 17 tysięcy sygnałów, że prawa pacjenta są zagrożone. W każdym przypadku podejmowaliśmy interwencje telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej". Dotychczasowi sceptycy zgadzają się, że gdyby nie e-repcepty, online zwolnienia lekarskie czy teleporady to byłoby w sytuacji pandemii o wiele trudniej. „Można powiedzieć, że zdążyliśmy w ostatnim momencie” – podsumowuje Agnieszka Kister, Dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

 

Podczas drugiej części konferencji, zaproszeni Goście omówili także wpływ koronawirusa na globalną gospodarkę. Dr Grzegorz Juszczyk, Dyrektor Generalny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny przyznał, że „w czasie ostatnich 4 miesięcy walczyliśmy zarówno z COVID-19 jak i z obezwładniającym strachem”. Krzysztof Wojciechowski z Polish-American Business Council w odniesieniu do słów dr Juszczyka powiedział, że wobec branży, której jest reprezentantem „w obecnej sytuacji stawiane są ogromne wymagania. Szczególnie dotyczące wynalezienia szczepionki czy sposobu leczenia na COVID-19. To jest w tym momencie jedynie kwestia czasu”.

 

Globalne konsekwencje pandemii koronawirusa skomentował także Eric Stewart, przewodniczący The American-Central European Business Association. W swoim wystąpieniu podsumował, iż jak najszybciej powinien zostać uruchomiony dialog między przedstawicielami administracji publicznej i sektorem komercyjnym, tak by móc z wyprzedzeniem właściwie przygotować się na wypadek kolejnych sytuacji podobnych do pandemii COVID-19. Zdaniem Stewarta, takie działanie przyczyniłoby się do poprawy bezpieczeństwa zarówno w sferze łańcuchów dostaw żywności, efektywności sektora rolniczego czy wypracowaniu nowych metod zabezpieczania pracowników. „To jak poszczególne rządy będą przygotowane na ewentualną (kolejną) pandemię stanie się jednym z kryteriów, na które zaczną patrzeć inwestorzy zagraniczni” – podsumował Stewart.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BRAK ZDJĘCIA
2020-07-01 | 13:18

Wyzwania terapeutyczne w raku płuca

Nie miał kontaktu z azbestem, uprawiał sport, zdrowo się odżywiał. Nie palił ani nie przebywał wśród palaczy – nie był więc narażony na bierne palenie. Nie miał żadnych dolegliwości. Pewnego dnia wchodząc na 4. piętro
Zdrowie Oczyszczacz powietrza TherapyAir®iOn – certyfikowana ochrona zdrowia
2020-07-01 | 01:00

Oczyszczacz powietrza TherapyAir®iOn – certyfikowana ochrona zdrowia

30 czerwca na warszawskim Żoliborzu odbył się pokaz flagowego produktu z rodziny ZEPTER: Therapy Air®iOn. To certyfikowany oczyszczacz powietrza, który jest nie
Zdrowie BRAK ZDJĘCIA
2020-06-30 | 13:44

Praca po pandemii – jakie wyzwania zdrowotne czekają pracodawców?

Pracodawcy powinni zorganizować dodatkowe badania profilaktyczne dla pracowników po okresie izolacji. Nawet krótkotrwała zmiana trybu życia może spowodować długotrwałe problemy zdrowotne, zwłaszcza ze wzrokiem. Wśród

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Susza minęła, ale ulewy i podtopienia wciąż groźne. Na rzekach utrzymują się stany ostrzegawcze i alarmowe

Ze skrajności w skrajność – sytuacja hydrologiczna w Polsce jest dynamiczna i nieprzewidywalna. Po wielu miesiącach suszy i braku deszczu przyszedł czas intensywnych opadów  atmosferycznych i zagrożenia powodziowego. Najtrudniejsza sytuacja jest na południu kraju oraz tam, gdzie przemieszcza się fala wezbraniowa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownym wzrostem stanów wody w rzekach na terenie południowej Polski. Tym bardziej że sezon burzowy się nie skończył.

Transport

Trwają prace nad nowym systemem poboru opłat drogowych. Od 2021 roku będzie oparty na geolokalizacji i pozwoli płacić np. smartfonem

Prosty, nowoczesny i wygodny dla przewoźników – taki ma być nowy system poboru opłat drogowych, który zastąpi viaTOLL. Ten przestanie działać z końcem lipca 2021 roku i pozostaną po nim bramownice, które będą wykorzystywane już tylko w celach kontrolnych. Nowy system będzie oparty na geolokalizacji i pozwoli uiścić opłatę drogową m.in. za pośrednictwem aplikacji mobilnej w smartfonie. Zostanie też powiązany z e-Urzędem Skarbowym budowanym w resorcie finansów. Planowane na przyszły rok wdrożenie nowego systemu ma być płynne i nie powodować wzrostu opłat ani problemów dla kierowców.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Handel

Pandemia SARS-CoV-2 przyspieszy zmianę globalnego układu sił. Nowa odsłona rywalizacji między Chinami i USA

– Pandemia koronawirusa przyspieszy zmianę układu sił na politycznej i gospodarczej mapie świata – ocenia politolog, prof. UW, dr hab. Bogdan Góralczyk. Stany Zjednoczone i Chiny jeszcze przed rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2 toczyły wojnę handlową, która teraz została chwilowo zamrożona. Nowy wirus stał się kolejną kością niezgody i przyczyną eskalacji napięć we wzajemnych stosunkach. USA są w tej chwili krajem najbardziej dotkniętym przez pandemię, podczas gdy chińska gospodarka po kryzysie z początku roku praktycznie odzyskała już prawie pełny potencjał.

Finanse

Coraz trudniej o pomnażanie kapitału na światowych rynkach. Przyszłe inwestycje będą wymagały większej gotowości na ryzyko

Pandemia przyniosła zalew rynku płynnością finansową ze strony banków centralnych, w wyniku czego rentowności obligacji nie dadzą już zarobić. Niskie stopy procentowe sprawiają, że wynik na lokatach jest realnie ujemny, coraz trudniej też wynająć jedną z ulubionych przez lata inwestycji Polaków – nieruchomości. W tej sytuacji zostają przemyślane inwestycje w akcje lub obligacje indeksowane inflacją bądź korporacyjne. Tu też jednak czai się ryzyko nieoszacowanego wpływu koronakryzysu na wyniki firm.