Komunikaty PR

Jak nowoczesne terapie mogą pomóc pacjentom z POChP?

2023-11-16  |  13:00

Sezon zimowy nieodzownie pociąga za sobą dyskusje na temat zanieczyszczenia powietrza i infekcji górnych dróg oddechowych, które są szczególnie niebezpieczne dla osób zmagających się z chorobami płuc. Jednocześnie wraz z rozwojem medycyny coraz więcej pacjentów ma szansę uzyskać dostęp do innowacyjnych metod leczenia dopasowanych do ich potrzeb.

Okres zimowy może być szczególnie uciążliwy dla osób zmagających się z POChP. To właśnie wtedy obserwujemy zdecydowanie pogarszającą się jakość powietrza, któa nie pozostaje bez znaczenia dla obiążonych chorobą płuc. A to właśnie w tym okresie zwiększa się emisja zanieczyszczeń powietrza wynikająca z istnienia tzw. kopciuchów i niskiej jakości materiału opałowego.

Zdecydowana większość przypadków zachorowań na POChP (ang. COPD) jest konsekwencją palenia papierosów. Jednak ryzyko zachorowania zwiększa także bierne wdychanie dymu tytoniowego, narażenie na szkodliwe toksyny i pyły w miejscu pracy (np. w kopalnii, zakładach lakierniczych, ośrodkach chemicznych i fabrykach) oraz zanieczyszczenie powietrza wynikające z ogrzewania domów węglem.

“Zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc może być  równie groźne dla życia chorego, jak zawał serca czy udar mózgu. W okresie jesienno-zimowym chorzy są szczególnie narażeni z uwagi na ryzyko infekcji dróg oddechowych oraz większe zanieczyszczenie powietrza.”- mówi dr Szymon Płaczek, lekarz z Ośrodka Medycznego Pratia Katowice, specjalista chorób płuc.

To tylko kaszel…

Objawy POChP, szczególnie w początkowej fazie, często są bagatelizowane lub mylone z objawami typowych infekcji układu oddechowego. Powoli narastające upośledzenie tolerancji wysiłku w pierwszych etapach jest niezauważalne dla większości pacjentów. Pierwsze zauważalne symptomy POChP to  przewlekły kaszel, nawracające duszności, nasilające się szczególnie w godzinach porannych oraz w trakcie wysiłku, a także zmniejszenie ogólnej wydolności organiazmu  Fakt, że objawy są mało dokuczliwe powoduje odwlekanie w czasie decyzji o wizycie u lekarza. Nieleczona choroba może prowadzić do całkowitej niewydolności oddychania.

Innowacyjne terapie szansą dla chorych na POChP

POChP jest chorobą nieuleczalną, a samo leczenie ma na celu jedynie ograniczenie  postępu oraz zapobieganie zaostrzeniom, które są szczególnie niebezpieczne i powodują nie tylko dyskomfort, ale też społeczną samoizolację pacjentów. Głównym czynnikiem hamującym rozwój choroby pozostaje izolacja od czynnika chorobotwórczego. W zdecydowanej większości przypadków dotyczy to zaprzestania nałogu palenia papierosów. Niestety, w wielu przypadkach, choroby nie da się kontrolować konwencjonalnymi metodami leczenia, dlatego tak ważne jest poszukiwanie nowych, innowacyjnych terapii. 

Badania kliniczne dają chorym szereg nowych możliwości, szczególnie w sytuacjach, gdzie standardowe metody leczenia nie przyniosły oczekiwanej ulgi i nie zmniejszyły częstotliwości zaostrzeń lub dostęp do nich jest ograniczony. Każdy przypadek POChP wymaga indywidualnego podejścia, dlatego szczególnie istotny dla pacjentów jest dobór spersonalizowanych metod terapeutycznych najlepiej dopasowanych do ich potrzeb. Udział w badaniu klinicznym daje chorym dodatkowe możliwości, takie jak:

dostęp do najnowszych metod terapeutycznych i innowacyjnych leków, szeroką diagnostykę bez konieczności czekania w długich kolejkach na wizytę, dodatkową opiekę specjalistyczną.

Centrum Medyczne Pratia w Katowicach przy ulicy Dąbrówki 13 prowadzi konsultacje specjalistyczne dla osób ze zdiagnozową POChP, którzy pomimo prowadzonego leczenia nadal obawiają się niekontrolowanych zaostrzeń choroby. 

Specjaliści z CM Pratia Katowice pomogą zrozumieć POChP i przedstawią dostępne opcje terapeutyczne najlepiej dopasowane do potrzeb każdego pacjenta. Z bezpłatnych i niezobowiązujących konsultacji można skorzystać dzwoniąc na numer telefonu: 32 746 25 00  lub kontaktując się przez formularz na stronie https://www.pratia.pl/pochp/.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk Biuro prasowe
2024-11-28 | 13:00

Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk

Black Weeks od Ziko Dermo to świetny moment, by odkryć szeroką gamę dermokosmetyków, które spełnią różnorodne potrzeby skóry. Klienci mogą skorzystać z
Zdrowie Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim
2024-11-27 | 13:50

Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim

Lubelska Spółka zajmująca się komercjalizacją badań naukowych w profilaktyce i ochronie zdrowia nawiązała współpracę z Uniwersytetem w Bolonii. Medical Inventi będzie
Zdrowie Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała
2024-11-26 | 06:00

Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała

26 listopada obchodzimy Dzień Niedoboru Żelaza. Zarówno ten dzień, jak i organizowana co roku kampania „Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała” mają na celu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.