Jak nowoczesne terapie mogą pomóc pacjentom z POChP?
Sezon zimowy nieodzownie pociąga za sobą dyskusje na temat zanieczyszczenia powietrza i infekcji górnych dróg oddechowych, które są szczególnie niebezpieczne dla osób zmagających się z chorobami płuc. Jednocześnie wraz z rozwojem medycyny coraz więcej pacjentów ma szansę uzyskać dostęp do innowacyjnych metod leczenia dopasowanych do ich potrzeb.
Okres zimowy może być szczególnie uciążliwy dla osób zmagających się z POChP. To właśnie wtedy obserwujemy zdecydowanie pogarszającą się jakość powietrza, któa nie pozostaje bez znaczenia dla obiążonych chorobą płuc. A to właśnie w tym okresie zwiększa się emisja zanieczyszczeń powietrza wynikająca z istnienia tzw. kopciuchów i niskiej jakości materiału opałowego.
Zdecydowana większość przypadków zachorowań na POChP (ang. COPD) jest konsekwencją palenia papierosów. Jednak ryzyko zachorowania zwiększa także bierne wdychanie dymu tytoniowego, narażenie na szkodliwe toksyny i pyły w miejscu pracy (np. w kopalnii, zakładach lakierniczych, ośrodkach chemicznych i fabrykach) oraz zanieczyszczenie powietrza wynikające z ogrzewania domów węglem.
“Zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc może być równie groźne dla życia chorego, jak zawał serca czy udar mózgu. W okresie jesienno-zimowym chorzy są szczególnie narażeni z uwagi na ryzyko infekcji dróg oddechowych oraz większe zanieczyszczenie powietrza.”- mówi dr Szymon Płaczek, lekarz z Ośrodka Medycznego Pratia Katowice, specjalista chorób płuc.
To tylko kaszel…
Objawy POChP, szczególnie w początkowej fazie, często są bagatelizowane lub mylone z objawami typowych infekcji układu oddechowego. Powoli narastające upośledzenie tolerancji wysiłku w pierwszych etapach jest niezauważalne dla większości pacjentów. Pierwsze zauważalne symptomy POChP to przewlekły kaszel, nawracające duszności, nasilające się szczególnie w godzinach porannych oraz w trakcie wysiłku, a także zmniejszenie ogólnej wydolności organiazmu Fakt, że objawy są mało dokuczliwe powoduje odwlekanie w czasie decyzji o wizycie u lekarza. Nieleczona choroba może prowadzić do całkowitej niewydolności oddychania.
Innowacyjne terapie szansą dla chorych na POChP
POChP jest chorobą nieuleczalną, a samo leczenie ma na celu jedynie ograniczenie postępu oraz zapobieganie zaostrzeniom, które są szczególnie niebezpieczne i powodują nie tylko dyskomfort, ale też społeczną samoizolację pacjentów. Głównym czynnikiem hamującym rozwój choroby pozostaje izolacja od czynnika chorobotwórczego. W zdecydowanej większości przypadków dotyczy to zaprzestania nałogu palenia papierosów. Niestety, w wielu przypadkach, choroby nie da się kontrolować konwencjonalnymi metodami leczenia, dlatego tak ważne jest poszukiwanie nowych, innowacyjnych terapii.
Badania kliniczne dają chorym szereg nowych możliwości, szczególnie w sytuacjach, gdzie standardowe metody leczenia nie przyniosły oczekiwanej ulgi i nie zmniejszyły częstotliwości zaostrzeń lub dostęp do nich jest ograniczony. Każdy przypadek POChP wymaga indywidualnego podejścia, dlatego szczególnie istotny dla pacjentów jest dobór spersonalizowanych metod terapeutycznych najlepiej dopasowanych do ich potrzeb. Udział w badaniu klinicznym daje chorym dodatkowe możliwości, takie jak:
dostęp do najnowszych metod terapeutycznych i innowacyjnych leków, szeroką diagnostykę bez konieczności czekania w długich kolejkach na wizytę, dodatkową opiekę specjalistyczną.
Centrum Medyczne Pratia w Katowicach przy ulicy Dąbrówki 13 prowadzi konsultacje specjalistyczne dla osób ze zdiagnozową POChP, którzy pomimo prowadzonego leczenia nadal obawiają się niekontrolowanych zaostrzeń choroby.
Specjaliści z CM Pratia Katowice pomogą zrozumieć POChP i przedstawią dostępne opcje terapeutyczne najlepiej dopasowane do potrzeb każdego pacjenta. Z bezpłatnych i niezobowiązujących konsultacji można skorzystać dzwoniąc na numer telefonu: 32 746 25 00 lub kontaktując się przez formularz na stronie https://www.pratia.pl/pochp/.
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.