Komunikaty PR

JAK WYGLĄDA OPIEKA SENIORALNA W POLSCE?

2020-07-22  |  10:00
Biuro prasowe

W Polsce z roku na rok zwiększa się liczba osób starszych wymagających specjalistycznej opieki. Jej ciężar spada na najbliższą rodzinę, której członkowie często mieszkają w innych miastach i nie mają możliwości sprawowania odpowiedniej pieczy. Na szczęście na terenie całego kraju powstaje coraz więcej placówek medycznych, które gwarantują opiekę na najwyższym poziomie.

Polskie społeczeństwo staje się coraz starsze. Opiekę nad seniorami powierza się ich bliskim, którzy nie zawsze mają czas, aby poświęcić im maksimum uwagi. Własne problemy i obowiązki, praca, dzieci, pochłaniają ich bez reszty i nie są oni w stanie w odpowiedni sposób zająć się starszymi członkami swojej rodziny, szczególnie tymi, którzy wymagają całodobowej opieki. W Polsce jest coraz więcej miejsc, gdzie seniorzy mogą poczuć się w pełni zaopiekowani.

– Priorytetem takich placówek jest stworzenie jak najlepszej atmosfery dla seniorów. W większości takich miejsc pracownicy, jak i właściciele starają się stworzyć bardzo rodzinne relacje. Seniorzy to często osoby bardzo nieufne do obcych, jednak my staramy się przełamać ich strach i zagwarantować im nie tylko opiekę na najwyższym poziomie, ale również warunki jak najbardziej zbliżone do tych w domu. Samopoczucie psychiczne jest tak samo ważne jak fizyczne, a my staramy się to zapewnić. Oczywiście nasi seniorzy są często odwiedzani przez swoich najbliższych, którzy mogą ponownie wziąć swojego członka rodziny do domu w dowolnym momencie, gdy tylko jego stan ulegnie poprawie i będzie on mógł funkcjonować samodzielnie lub z niewielką pomocą medyczną w domu – mówi Beata Drzazga, właścicielka Centrum Medycznego BetaMed S.A.

Placówki świadczące usługi opieki senioralnej zazwyczaj umożliwiają krótkoterminowe, jak i długoterminowe pobyty. Są one dostosowane do osób całkowicie niesamodzielnych oraz tych, które wymagają pomocy jedynie przy konkretnych czynnościach. Programy zdrowotne oferowane w takich placówkach są w różnych wariantach, zgodnie ze stanem zdrowia i potrzebami pacjentów. Tworzone są one indywidualnie dla każdego pacjenta, na bazie kompleksowych świadczeń z zakresu lecznictwa, pielęgnacji, rehabilitacji oraz psychoterapii.

– W trakcie pobytu w placówce seniorzy mają zapewnioną nie tylko opiekę medyczną, ale również szereg udogodnień oraz atrakcji. Ogród jest niezmiernie częstym miejscem wypraw naszych podopiecznych, szczególnie w ciepłe dni, kiedy mają oni ochotę pooddychać świeżym powietrzem. Poza tym oferujemy również spotkania o tematyce zdrowotnej, aby każdy senior wiedział, jak ważne jest dbanie o siebie w dojrzałym wieku. Naszą placówkę odwiedzają również artyści, dzięki czemu możemy zapewnić seniorom występy muzyczne, jak i teatralne, a także przedstawienia przedszkolaków. Dodatkowo oferujemy zajęcia manualne, terapeutyczne, przy których mogą porozmawiać i miło spędzić czas. Dla bardziej rozrywkowych seniorów oferujemy również dancingi, gdzie mogą wspólnie się pobawić – dodaje Beata Drzazga.

Pobyt w takim miejscu nie musi kojarzyć się jedynie z zabiegami i różnymi innymi formami leczniczymi, ale jest to również okazja dla seniorów do odbudowania relacji towarzyskich. Zazwyczaj starsze osoby mieszkają same w swoim domu i nie mają bezpośredniego kontaktu z osobami w swoim wieku. W takim miejscu mogą spotkać ludzi z podobnymi doświadczeniami i miło spędzić czas przy herbacie czy też przy różnego rodzaju grach bądź innych zajęciach relaksacyjnych.

– Kontakt z drugą osobą jest jak najbardziej potrzebny osobom w podeszłym wieku. Dzięki temu mogą one poczuć, że przynależą do pewnej grupy ludzi, że nadal mają przyjaciół i ludzi, którzy ich kochają. A jak wiadomo, każdy człowiek chce czuć, że wciaż jest ważny i potrzebny. Tak zbudowana jest psychika każdego człowieka, bez względu na wiek. Umożliwiamy naszym podopiecznym kontakty z innymi, żeby tworzyli jak największe siatki znajomości. Pobyt w takiej placówce może jedynie pomóc naszym bliskim, by w jak najlepszy sposób spędzili swoje seniorskie lata – tłumaczy Beata Drzazga.

 

BetaMed S.A.– centrum medyczne istniejące na rynku od niemal 20 lat. Posiada 91 filii na terenie 11 województw, a jego główna siedziba znajduje się w Chorzowie. Spółka jest największą firmą medyczną w Polsce świadczącą usługi z zakresu opieki domowej i stacjonarnej, w tym opiekę senioralną.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Bezzębie: problem, na który cierpi ponad 9 milionów Polaków Biuro prasowe
2024-04-29 | 12:30

Bezzębie: problem, na który cierpi ponad 9 milionów Polaków

Bezzębie odbiera uśmiech ponad 9 milionom Polaków Co zrobić ze wstydliwym problemem, który pogarsza jakość życia? Pomimo codziennych powodów do radości, wiele
Zdrowie Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce
2024-04-17 | 12:30

Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce

Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce Grupa Sanofi w Polsce łączy dwie spółki, upraszcza nazwę prawną oraz przenosi się do nowego biura. Te inicjatywy są kolejnym
Zdrowie Ruszają poszukiwania beneficjentów Poland Business Run 2024
2024-04-17 | 08:00

Ruszają poszukiwania beneficjentów Poland Business Run 2024

Rozpoczął się nabór wniosków na beneficjentów tegorocznej charytatywnej sztafety biznesowej Poland Business Run. Każdy, kto potrzebuje dofinansowania do zakupu protezy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Przygotowania do wdrożenia systemu kaucyjnego idą pełną parą. Przyszli operatorzy przeciwni zmianie daty na 2026 rok

Wkrótce Sejm ma się zająć nowym projektem przepisów dotyczących systemu kaucyjnego, którego start zaplanowano na styczeń 2025 roku. Przedstawione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany dotyczą m.in. rezygnacji z podatku VAT i wprowadzenia tzw. mechanizmu podążania kaucji za produktem. – Wszystkie te zmiany oceniamy bardzo pozytywnie, one są niezbędnym elementem dla właściwego funkcjonowania przyszłego systemu kaucyjnego – mówi Aleksander Traple, prezes Zwrotka SA. Jak podkreśla, dalsze odkładanie w czasie terminu uruchomienia systemu kaucyjnego jest bezzasadne, ponieważ branża odpadowa, handel detaliczny i szereg innych podmiotów już od dłuższego czasu przygotowują się do jego wdrożenia.

Problemy społeczne

Duża część ukraińskich uchodźców w Polsce wciąż potrzebuje wsparcia. Szczególnie osoby starsze i z niepełnosprawnościami

Do Polski cały czas napływają kolejni uchodźcy z Ukrainy, a ci, którzy są u nas już ponad dwa lata, nadal potrzebują wsparcia – oceniają eksperci IOM Poland i UNHCR. Szacuje się, że ok. 200 tys. osób nadal mieszka w miejscach zakwaterowania zbiorowego. To często osoby starsze i z niepełnosprawnościami, którym trudno się usamodzielnić. Uchodźcy nadal potrzebują wsparcia związanego ze znalezieniem zatrudnienia, dostępu dzieci do edukacji czy nauki języka polskiego. Eksperci podkreślają, że integracja ekonomiczna Ukraińców to duża korzyść dla polskiej gospodarki. Tylko w 2023 roku udział pracowników z Ukrainy przełożył się na ok. 1 proc. krajowego PKB.

Konsument

Coraz więcej Europejczyków ogranicza spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Większe wsparcie ze strony rządów i legislacji mogłoby zwiększyć ich popularność

Ponad połowa Europejczyków jedzących mięso aktywnie ogranicza jego roczne spożycie. Niemal 30 proc. co najmniej raz w tygodniu spożywa przynajmniej jedną roślinną alternatywę mięsa lub nabiału – wynika z badania ProVeg. Zmiana nawyków konsumenckich napędza branżę produktów roślinnych, ale wspomogłyby ją także zmiany systemowe, m.in. szersze dofinansowanie produkcji roślinnej kosztem mięsnej czy obniżenie podatku na żywność o niskim śladzie środowiskowym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.