Kampania #testujeMY: możemy przeprowadzać nawet 4.000 testów
Epidemiolodzy zgodnym głosem twierdzą, że najlepszym sposobem walki z pandemią jest przeprowadzanie testów na jak najszerszą skalę. W szczególności badać należy pracowników służby zdrowia i personel zapewniający opiekę chorym. Choć możliwości są, nadal nie wykorzystuje się ich w pełni. W tym celu została zainicjowana jednocząca polskich przedsiębiorców w walce z koronawirusem kampania #testujeMY.
Skuteczne zażegnanie kryzysu wymaga dostępu do diagnostyki, solidarnego zaangażowania inwestorów i partnerstwa łączącego biznes z medycyną. Ta myśl zapoczątkowała kampanię #testujeMY, w której siły zjednoczyły Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA – największe laboratorium genetyczne na Pomorzu – oraz Business Centre Club Loża Gdańska i stowarzyszenie Lions Club Gdańsk Amber. Celem #testujeMY jest zaangażowanie jak największej liczby firm i osób indywidualnych – darczyńców. Mogą oni mogą wybrać i zakupić wskazaną przez siebie liczbę testów. Przekazane środki zapewnią dostęp do bezpłatnych badań pacjentom oraz kluczowym grupom zawodowym narażonym na zarażenie koronawirusem, m.in. pracownikom służby zdrowia, opiekunom w domach pomocy.
Solidarność w walce z COVID-19 receptą na pandemię
Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA dysponują nowoczesnym sprzętem, infrastrukturą oraz doświadczoną i kompetentną kadrą. Dzięki uruchomieniu kolejnych automatów i robotów, w ciągu doby może zostać wykonanych aż 4 000 testów na obecność COVID-19.
Potencjał, by przeprowadzać testy na masową skalę jest. Brakuje jednak finansowania, by uzupełniać te działania, które podejmuje państwo. Obecnie centralnie refundowane są badania dla pacjentów z objawami i osób, które miały z nimi kontakt. W wielu przypadkach choroba nie daje jednak żadnych oznak. Jedną trzecią zakażonych stanowią pracownicy medyczni. To o nich teraz trzeba najbardziej zadbać. Badając personel szpitali i placówek opiekuńczych regularnie, możemy zadbać o bezpieczeństwo zarówno osób niosących pomoc, jak i ich podopiecznych. – powiedziała Katarzyna Goch, kierownik ds. komunikacji marketingowej w INVICTA. W tym celu powstało Partnerstwo Firm Wspólnie #testujeMY, czyli platforma łączącą inwestorów i medycynę. Zapraszamy partnerów biznesowych – darczyńców do dołączenia do Partnerstwa Firm, aby wspólnie wesprzeć służbę zdrowia. Jednocząc wysiłki możemy wywrzeć realny wpływ na stabilizację sytuacji w Polsce. – dodaje Katarzyna Goch. Kampanię wsparło już Miasto Gdańsk. W ramach #testujeMY zostanie wykonane 2200 testów dla szpitali i DPS-ów w Gdańsku.
Testy pod kątem obecności koronawirusa są wykonywane metodą Real-Time PCR – zgodnie z zaleceniami WHO i CDC. Dzięki nowemu sprzętowi, doświadczonej kadrze oraz automatyzacji procesu wyniki mogą być dostępne już w ciągu doby od dotarcia próbki do laboratorium.
Musimy – i możemy – przeprowadzać więcej testów
Specjaliści podkreślają, że powinniśmy robić wszystko, co możliwe, aby przeprowadzać więcej testów. Jak pokazują liczby, jeszcze wiele pracy przed nami – zajmujemy 37. miejsce w Europie pod względem liczby wykonywanych testów w przeliczeniu na 1 milion mieszkańców. W Polsce wykonuje się 5 661 testów na 1 milion mieszkańców. Dla porównania, u naszych czeskich sąsiadów wykonuje się ich niemal trzykrotnie więcej (16 679 testów na 1 milion mieszkańców), a na Białorusi przeprowadza się 10 853 testów na 1 milion mieszkańców.
Więcej informacji na temat akcji znajduje się na stronie: https://testujemy.org/

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.