Kto zaopiekuje się nami na starość?
Starzejące się społeczeństwo
Nie tylko żyjemy coraz dłużej, ale zmienia się całokształt społeczeństwa – do 2050 r. 40 proc. Polaków będzie miało ponad 60 lat[1]. Stawia to przed nami nowe wyzwania, zarówno na poziomie indywidualnych rodzin, ale także na poziomie samorządów i całego kraju.
Zadaniem, któremu muszą dzisiaj sprostać władze miast, jest odpowiednie dostosowanie przestrzeni wspólnej do potrzeb osób starszych. Często pozornie niewielkie zmiany mogą poprawić komfort życia. Przykładem mogą tu być chodniki z gładką nawierzchnią i niższymi krawężnikami, czy odpowiednio rozmieszczone ławki, na których można przysiąść podczas spaceru.
- Obcując z seniorami na co dzień widzimy, z jakimi problemami się borykają. W młodym wieku nie zdajemy sobie sprawy, że tak prosta rzecz, jak na przykład zrobienie zakupów może być dla kogoś uciążliwa z powodu za małych etykiet z cenami, czy wąskich alejek, w których nie mieszczą się chodziki – mówi Joanna Mazurkiewicz z Fundacji Zaczyn.
Starzejące się społeczeństwo sprawia również, że rodziny stają przed ważnym sprawdzianem – zadbania o starszych członków rodziny. Często pojawiające się problemy i ograniczanie, także ruchowe, osób starszych, sprawiają, że potrzebują one więcej czasu i większej ilości uwagi, która nie zawsze jest dostępna. W takim przypadku rozwiązaniem jest albo zatrudnienie profesjonalnego opiekuna domowego, albo skorzystanie z systemu opieki zinstytucjonalizowanej.
Profesjonalizacja zawodu opiekuna
Jednak instytucjonalna opieka w Polsce nie jest mocno rozwinięta. Wiąże się to z tym, że Polacy są bardzo rodzinni – wolą, by ich najbliżsi pozostali w domu, a nie wysyłać ich w obce miejsca. Niestety możliwości opieki rodzinnej wyczerpują się, z powodu m.in. braku wystarczającego wsparcia w Polsce. Chodzi tu o zapewnienie odpowiednich szkoleń, pomocy psychologicznej, czy też niskie kwoty zasiłków pielęgnacyjnych i opiekuńczych. Inaczej jest w Niemczech, gdzie osoby długoterminowo opiekujące się rodziną mają zapewnione wysokie świadczenia finansowe, czy też zastępstwo w przypadku, kiedy opiekun musi wyjechać na jakiś czas.
W związku z tym, że zarówno rodziny, jak i sami seniorzy, traktują wysłanie do placówki jako ostateczność – w najbliższych latach widoczny będzie wzrost sektora profesjonalnej opieki domowej. Jest to złoty środek, który zapewnia seniorowi zarówno komfort psychiczny, ponieważ nie musi opuszczać domu, jak i fizyczny, bo na miejscu jest dostępny ktoś, kto zawsze może mu pomóc.
- Sektor profesjonalnej opieki domowej w najbliższych latach będzie rozwijał się bardzo prężnie i zapotrzebowanie na pracowników wzrośnie. Trafiamy tu na dobry grunt – w Polsce jest mnóstwo kobiet, które sprawdziłyby się w takim zawodzie – mają w sobie wiele empatii oraz doświadczeń życiowych, opiekowały się rodziną i są chętne do podejmowania nowych wyzwań – mówi Agnieszka Niedziela, Dyrektor Marketingu w Promedica24.
Mimo że profesjonalna opieka domowa jest stosunkowo nową usługą, niesie ona korzyści na wielu poziomach. Pomaga nie tylko seniorom, wymagającym opieki, ale i tym, którzy sami chcą pomóc innym, jako że być opiekunem może być osoba w każdym wieku.
O Promedica24
Grupa Promedica24 jest liderem opieki domowej w Europie. Od 14 lat świadczy usługi na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski. Firma jest profesjonalną alternatywą dla domów opieki, której celem jest zapewnienie najwyższej jakości usług opiekuńczych. Promedica24 jest certyfikowaną firmą w zakresie rekrutacji opiekunek osób starszych oraz zarządzania jakością w opiece nad osobami niesamodzielnymi.
Dzięki zapewnianiu legalnej formy współpracy i organizacji pobytu za granicą ponad 37 tysięcy opiekunek i opiekunów zdecydowało się podjąć współprace z Promedica24. Grupa może pochwalić się współpracą z setkami partnerów na kilku rynkach w Europie. To co wyróżnia firmę to doświadczenie, elastyczność, profesjonalizm i ogromna wrażliwość na potrzeby klientów. Misją Promedica24 jest opieka na najwyższym poziome, dlatego dokładane są wszelkie starania, aby rekrutować i podnosić kwalifikacje kadry opiekuńczej.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www.promedica24.com.pl
[1] Główny Urząd Statystyczny, Sytuacja osób starszych w Polsce w 2018 r.
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.