Kto zaopiekuje się nami na starość?
Starzejące się społeczeństwo
Nie tylko żyjemy coraz dłużej, ale zmienia się całokształt społeczeństwa – do 2050 r. 40 proc. Polaków będzie miało ponad 60 lat[1]. Stawia to przed nami nowe wyzwania, zarówno na poziomie indywidualnych rodzin, ale także na poziomie samorządów i całego kraju.
Zadaniem, któremu muszą dzisiaj sprostać władze miast, jest odpowiednie dostosowanie przestrzeni wspólnej do potrzeb osób starszych. Często pozornie niewielkie zmiany mogą poprawić komfort życia. Przykładem mogą tu być chodniki z gładką nawierzchnią i niższymi krawężnikami, czy odpowiednio rozmieszczone ławki, na których można przysiąść podczas spaceru.
- Obcując z seniorami na co dzień widzimy, z jakimi problemami się borykają. W młodym wieku nie zdajemy sobie sprawy, że tak prosta rzecz, jak na przykład zrobienie zakupów może być dla kogoś uciążliwa z powodu za małych etykiet z cenami, czy wąskich alejek, w których nie mieszczą się chodziki – mówi Joanna Mazurkiewicz z Fundacji Zaczyn.
Starzejące się społeczeństwo sprawia również, że rodziny stają przed ważnym sprawdzianem – zadbania o starszych członków rodziny. Często pojawiające się problemy i ograniczanie, także ruchowe, osób starszych, sprawiają, że potrzebują one więcej czasu i większej ilości uwagi, która nie zawsze jest dostępna. W takim przypadku rozwiązaniem jest albo zatrudnienie profesjonalnego opiekuna domowego, albo skorzystanie z systemu opieki zinstytucjonalizowanej.
Profesjonalizacja zawodu opiekuna
Jednak instytucjonalna opieka w Polsce nie jest mocno rozwinięta. Wiąże się to z tym, że Polacy są bardzo rodzinni – wolą, by ich najbliżsi pozostali w domu, a nie wysyłać ich w obce miejsca. Niestety możliwości opieki rodzinnej wyczerpują się, z powodu m.in. braku wystarczającego wsparcia w Polsce. Chodzi tu o zapewnienie odpowiednich szkoleń, pomocy psychologicznej, czy też niskie kwoty zasiłków pielęgnacyjnych i opiekuńczych. Inaczej jest w Niemczech, gdzie osoby długoterminowo opiekujące się rodziną mają zapewnione wysokie świadczenia finansowe, czy też zastępstwo w przypadku, kiedy opiekun musi wyjechać na jakiś czas.
W związku z tym, że zarówno rodziny, jak i sami seniorzy, traktują wysłanie do placówki jako ostateczność – w najbliższych latach widoczny będzie wzrost sektora profesjonalnej opieki domowej. Jest to złoty środek, który zapewnia seniorowi zarówno komfort psychiczny, ponieważ nie musi opuszczać domu, jak i fizyczny, bo na miejscu jest dostępny ktoś, kto zawsze może mu pomóc.
- Sektor profesjonalnej opieki domowej w najbliższych latach będzie rozwijał się bardzo prężnie i zapotrzebowanie na pracowników wzrośnie. Trafiamy tu na dobry grunt – w Polsce jest mnóstwo kobiet, które sprawdziłyby się w takim zawodzie – mają w sobie wiele empatii oraz doświadczeń życiowych, opiekowały się rodziną i są chętne do podejmowania nowych wyzwań – mówi Agnieszka Niedziela, Dyrektor Marketingu w Promedica24.
Mimo że profesjonalna opieka domowa jest stosunkowo nową usługą, niesie ona korzyści na wielu poziomach. Pomaga nie tylko seniorom, wymagającym opieki, ale i tym, którzy sami chcą pomóc innym, jako że być opiekunem może być osoba w każdym wieku.
O Promedica24
Grupa Promedica24 jest liderem opieki domowej w Europie. Od 14 lat świadczy usługi na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski. Firma jest profesjonalną alternatywą dla domów opieki, której celem jest zapewnienie najwyższej jakości usług opiekuńczych. Promedica24 jest certyfikowaną firmą w zakresie rekrutacji opiekunek osób starszych oraz zarządzania jakością w opiece nad osobami niesamodzielnymi.
Dzięki zapewnianiu legalnej formy współpracy i organizacji pobytu za granicą ponad 37 tysięcy opiekunek i opiekunów zdecydowało się podjąć współprace z Promedica24. Grupa może pochwalić się współpracą z setkami partnerów na kilku rynkach w Europie. To co wyróżnia firmę to doświadczenie, elastyczność, profesjonalizm i ogromna wrażliwość na potrzeby klientów. Misją Promedica24 jest opieka na najwyższym poziome, dlatego dokładane są wszelkie starania, aby rekrutować i podnosić kwalifikacje kadry opiekuńczej.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www.promedica24.com.pl
[1] Główny Urząd Statystyczny, Sytuacja osób starszych w Polsce w 2018 r.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.