Leczenie żywieniowe w programie zajęć Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed), który od lat plasuje się w ścisłej czołówce wiodących polskich ośrodków akademickich, i od 1993 r., jako jeden z pierwszych Uniwersytetów w Polsce prowadzi edukację dla studentów Wydziału Lekarskiego w zakresie żywienia klinicznego, wzbogaca w tym roku akademickim program kształcenia przyszłej kadry medycznej o dodatkowe zajęcia z zakresu leczenia żywieniowego. Pozwoli to na jeszcze lepszą edukację w tym obszarze i odpowie na potrzeby środowiska medycznego i pacjentów, wśród których 80% osób leczonych w szpitalach nie otrzymuje interwencji żywieniowej pomimo wskazań[1].
Fundacja Nutricia w ramach programu „KIERUNEK – ŻYWIENIE MEDYCZNE. Program edukacyjny Fundacji Nutricia dla przyszłych pracowników ochrony zdrowia" zwiększa świadomość i wiedzę studentów kierunków medycznych na temat żywienia jako integralnego elementu opieki zdrowotnej. Umowa o współpracy między Uniwersytetem a Fundacją została podpisana 17 września br. GUMed dołącza tym samym do sześciu innych polskich uczelni medycznych współpracujących z Fundacją Nutricia – Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
– Rozszerzenie programu edukacyjnego z zakresu leczenia żywieniowego w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym to ważny krok w kierunku poprawy jakości opieki zdrowotnej w Polsce. Dzięki temu nasi absolwenci będą lepiej przygotowani do rozpoznawania i leczenia niedożywienia, co jest niezbędnym elementem skutecznej terapii – wyjaśnia prof. dr hab. Agnieszka Zimmermann, prorektor ds. kształcenia GUMed. – Nasza współpraca rozszerza możliwości zdobywania wiedzy i umiejętności studentów GUMed poprzez nauczanie multisensoryczne z zastosowaniem m.in. fantomów i kombinezonów do symulowania otyłości czy odczuć starczych. Pomagają one studentom uczyć się poprzez realistyczne doświadczanie i pozwalają na budowanie większej świadomości, z jakimi problemami zderzają się osoby chore.
Od 2012 r. w szpitalach przeprowadza się ocenę stanu odżywienia każdego pacjenta. Aby przekładała się ona na konkretne działania, konieczna jest edukacja lekarzy wszystkich specjalizacji. Medycy bezpośrednio zlecają leczenie żywieniowe, w tym żywienie dojelitowe i pozajelitowe. W związku z tym istotne jest, aby podstawowe informacje były przekazywane już na etapie studiów medycznych.
Według danych Fundacji, aż 85% studentów oraz lekarzy pracujących w szpitalach w Polsce nie byłoby w stanie samodzielnie zainicjować i poprowadzić interwencji żywieniowej[2]. Co więcej, nawet co piąta chora na nowotwór osoba umiera z powodu niedożywienia[3]. Aż 80% pacjentów w szpitalach nie otrzymuje interwencji żywieniowej pomimo wskazań[4], co może mieć negatywny wpływ na przebieg i wyniki zastosowanej u nich terapii. Szczególnie ważne jest to dla pacjentów onkologicznych, neurologicznych, osób z chorobami układu pokarmowego oraz niewydolnością nerek, którzy często wymagają właściwego leczenia żywieniowego. – Program Fundacji Nutricia realizowany w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym to ważny element naszej strategii kształcenia przyszłej kadry medycznej w zakresie leczenia żywieniowego. Dzięki tej inicjatywie, nasi studenci zyskają solidne podstawy teoretyczne oraz praktyczne umiejętności. Jestem przekonana, że przełoży się to na lepszą opiekę nad pacjentami w przyszłości, szczególnie w obszarach takich jak onkologia, geriatria czy nefrologia, gdzie odpowiednie żywienie odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia – podsumowuje prof. dr hab. Sylwia Małgorzewicz z Katedry Żywienia Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
– GUMed był jedną z pierwszych uczelni w Polsce, która rozpoczęła kształcenie przyszłych lekarzy w zakresie żywienia klinicznego. Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że w tym roku włączył się do naszego programu „KIERUNEK – ŻYWIENIE MEDYCZNE”. Nasza współpraca z jedną z wiodących uczelni medycznych w Polsce to okazja rozwoju dla naszego programu. Wierzymy w to, że daje on przyszłej kadrze medycznej realną szansę zdobycia niezbędnej edukacji i świadomości na temat roli odpowiedniego żywienia w procesie leczenia – tłumaczy Anna Cywińska, prezes Fundacji Nutricia.
Od teorii do praktyki
Dzięki współpracy z Fundacją Nutricia, Gdański Uniwersytet Medyczny zostanie wyposażony w specjalistyczny sprzęt, w tym fantomy do nauki prowadzenia żywienia dojelitowego (pediatryczny i imitujący osobę dorosłą) oraz kombinezony do symulowania otyłości i odczuć starczych. Sprzęt ten będzie dostępny dla studentów w Pracowni Żywienia Klinicznego GUMed.
W ramach nawiązanej z Fundacją współpracy, przedmiot żywienie kliniczne, realizowany od kilku lat w GUMed na III roku kierunku lekarskiego zostanie wzbogacony o istotne elementy praktyczne. Dodatkowo, Fundacja obejmie wsparciem również przedmiot ocena stanu odżywienia, w ramach którego zostanie wprowadzone 45 godzin zajęć w postaci seminariów i ćwiczeń praktycznych. Przedmiot ten pojawi się w sylabusie studentów kierunków dietetyka I stopnia (50 studentów III roku) oraz dietetyka niestacjonarna (15 studentów III roku).
Gdański Uniwersytet Medyczny – lider w kształceniu medycznym
Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed) to nowoczesny ośrodek akademicki, rozpoznawalny w kraju i na świecie. Od ponad 75 lat Uczelnia zapewnia wysoką jakość kształcenia we wszystkich zawodach medycznych i prowadzenie badań naukowych na najwyższym, światowym poziomie. Została wybrana do elitarnego grona 10 najlepszych polskich uczelni wyróżnionych w prestiżowym konkursie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Gdański Uniwersytet Medyczny jako jeden z nielicznych podmiotów akademickich w Polsce został wyróżniony we wszystkich czterech wiodących rankingach szkół wyższych: Academic Ranking of World Universities (ARWU), QS World University Rankings, Times Higher Education World University Rankings oraz U.S. News Best Global Universities Rankings oraz w prestiżowym zestawieniu Times Higher Education (THE) Impact Rankings 2023. GUMed kształci obecnie ponad 6500 studentów na 4 wydziałach i 19 kierunkach, w tym na kierunkach prowadzonych w języku angielskim.
Uczelnia może pochwalić się nowoczesnym Centrum Symulacji Medycznej, które pozwala studentom na praktyczne doskonalenie umiejętności w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. GUMed znany jest również z prowadzonych innowacyjnych badań naukowych, szczególnie w dziedzinie onkologii, kardiologii i biologii molekularnej.
Rozszerzenie programu edukacyjnego z zakresu leczenia żywieniowego jest kolejnym krokiem w kierunku doskonalenia jakości kształcenia i przygotowania przyszłych lekarzy do holistycznej opieki nad pacjentem.
[1] https://polspen.pl/wp-content/uploads/2020/12/klek-s-niedozywienie-coi-2019.pdf
[2] Badanie ankietowe przeprowadzone w lutym i marcu 2021 roku wśród studentów kierunku lekarskiego (rok 4,5,6) i lekarzy pracujących w szpitalu, za pomocą internetowego kwestionariusza, udostępnione wśród lekarzy i studentów kierunku lekarskiego zrzeszonych w ramach Porozumienia Zawodów Medycznych oraz na ogólnych grupach uniwersytetów medycznych. N=297 osób, w tym 170 studentów i 127 lekarzy.
[3] Standardy leczenia żywieniowego w onkologii. Nowotwory, „Journal of Oncology” 2015, 65 (4), s. 321.
[4] https://polspen.pl/wp-content/uploads/2020/12/klek-s-niedozywienie-coi-2019.pdf
Giving Grudzień! Rusza charytatywny projekt na rzecz szkolnych psychologów
Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk
Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.