Metinvest zbudował pierwszy podziemny szpital dla ukraińskiej armii
W ramach inicjatywy Stalowy Front Rinata Achmetowa, Grupa Metinvest – we współpracy z grupą sił medycznych „Wschód” – stworzyła pierwsze podziemne centrum stabilizacji dla Ministerstwa Obrony Ukrainy. Podziemny szpital bazuje na stalowych bunkrach „kryjówkach” opracowanych przez Grupę Metinvest. Zostały one zmodernizowane i zmodyfikowane w taki sposób, aby sprostać potrzebom wojskowych medyków. Szpital został wyposażony zgodnie ze standardami NATO. Inwestycja Metinvest w budowę oraz wyposażenie placówki przekroczyła 20 mln hrywien (ponad 1,8 mln zł).
Szpital polowy drugiego poziomu (Role 2 Medical Facility lub Echelon 2 Medical Facility wg standardów NATO), został zbudowany ze stalowych kontenerów. Placówka zapewnia intensywną opiekę, leczenie i wsparcie dla pacjentów do czasu ich wypisu lub ewakuacji do innego stacjonarnego ośrodka medycznego. Wszystko to odbywa się w pobliżu linii frontu, w środowisku chronionym dla lekarzy i pacjentów.
– Szpital medyczny, zlokalizowany wiele metrów pod ziemią, jest najbardziej ambitnym i wymagającym projektem, jaki zrealizowaliśmy od początku inwazji na pełną skalę w ramach inicjatywy Stalowy Front Rinata Achmetowa. W ratowaniu życia ukraińskich obrońców liczy się każda minuta. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby nie marnować tego cennego czasu i zapewnić naszym lekarzom wszystko, czego potrzebują, by mogli udzielać terminowo skutecznej pomocy – powiedział Oleksandr Myronenko, dyrektor operacyjny Grupy Metinvest.
Pod względem wyposażenia medycznego stalowy podziemny obiekt dorównuje szpitalom cywilnym. Metinvest wyposażył go m.in. w koncentratory tlenu, respirator, kardiomonitory, defibrylatory, sprzęt chirurgiczny
i oświetlenie, sterylizatory, systemy ogrzewania pacjentów, jak również w meble medyczne o łącznej wartości ponad 7 mln hrywien (blisko 660 tys. zł).
– Ten podziemny szpital to najlepsze dostępne centrum stabilizacji. Pozwoli nam zapewnić opiekę medyczną ponad stu pacjentom dziennie, ratując życie naszych bohaterów. Mam nadzieję, że liczba takich placówek będzie rosła – powiedział Roman Kuzev, pełniący obowiązki dowódcy grupy sił medycznych „Wschód”.
Podziemny szpital opiera się na sześciu powiększonych stalowych bunkrach, każdy o długości 7,6 metra
i średnicy 2,5 metra. Został wyposażony w niezbędne media, w tym systemy wentylacji, wodę, system odwadniania i zasilania. Podczas instalacji szpitala podjęto dodatkowe środki bezpieczeństwa
w celu ochrony przed ujawnieniem pozycji i potencjalnymi atakami wroga na obiekt. Szpital jest również wyposażony w systemy walki elektronicznej o dużej mocy i alternatywne źródła zasilania.
Od początku inwazji na pełną skalę Metinvest wydał 7,5 mld hrywien (705 mln zł) na pomoc Ukrainie i jej obywatelom, w tym 4 mld hrywien (ponad 375 mln zł) na potrzeby armii w ramach inicjatywy wojskowej Stalowy Front Rinata Achmetowa. Grupa wytwarza szeroką gamę produktów, które są dostarczane armii. Oprócz bunkrów „kryjówek”, obejmują one trały przeciwminowe, ekrany ochronne do zwalczania dronów FPV, „łapacze lancetów”, płyty na amunicję oraz pancerze do ochrony pojazdów na linii frontu.
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.