Metinvest zbudował pierwszy podziemny szpital dla ukraińskiej armii
W ramach inicjatywy Stalowy Front Rinata Achmetowa, Grupa Metinvest – we współpracy z grupą sił medycznych „Wschód” – stworzyła pierwsze podziemne centrum stabilizacji dla Ministerstwa Obrony Ukrainy. Podziemny szpital bazuje na stalowych bunkrach „kryjówkach” opracowanych przez Grupę Metinvest. Zostały one zmodernizowane i zmodyfikowane w taki sposób, aby sprostać potrzebom wojskowych medyków. Szpital został wyposażony zgodnie ze standardami NATO. Inwestycja Metinvest w budowę oraz wyposażenie placówki przekroczyła 20 mln hrywien (ponad 1,8 mln zł).
Szpital polowy drugiego poziomu (Role 2 Medical Facility lub Echelon 2 Medical Facility wg standardów NATO), został zbudowany ze stalowych kontenerów. Placówka zapewnia intensywną opiekę, leczenie i wsparcie dla pacjentów do czasu ich wypisu lub ewakuacji do innego stacjonarnego ośrodka medycznego. Wszystko to odbywa się w pobliżu linii frontu, w środowisku chronionym dla lekarzy i pacjentów.
– Szpital medyczny, zlokalizowany wiele metrów pod ziemią, jest najbardziej ambitnym i wymagającym projektem, jaki zrealizowaliśmy od początku inwazji na pełną skalę w ramach inicjatywy Stalowy Front Rinata Achmetowa. W ratowaniu życia ukraińskich obrońców liczy się każda minuta. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby nie marnować tego cennego czasu i zapewnić naszym lekarzom wszystko, czego potrzebują, by mogli udzielać terminowo skutecznej pomocy – powiedział Oleksandr Myronenko, dyrektor operacyjny Grupy Metinvest.
Pod względem wyposażenia medycznego stalowy podziemny obiekt dorównuje szpitalom cywilnym. Metinvest wyposażył go m.in. w koncentratory tlenu, respirator, kardiomonitory, defibrylatory, sprzęt chirurgiczny
i oświetlenie, sterylizatory, systemy ogrzewania pacjentów, jak również w meble medyczne o łącznej wartości ponad 7 mln hrywien (blisko 660 tys. zł).
– Ten podziemny szpital to najlepsze dostępne centrum stabilizacji. Pozwoli nam zapewnić opiekę medyczną ponad stu pacjentom dziennie, ratując życie naszych bohaterów. Mam nadzieję, że liczba takich placówek będzie rosła – powiedział Roman Kuzev, pełniący obowiązki dowódcy grupy sił medycznych „Wschód”.
Podziemny szpital opiera się na sześciu powiększonych stalowych bunkrach, każdy o długości 7,6 metra
i średnicy 2,5 metra. Został wyposażony w niezbędne media, w tym systemy wentylacji, wodę, system odwadniania i zasilania. Podczas instalacji szpitala podjęto dodatkowe środki bezpieczeństwa
w celu ochrony przed ujawnieniem pozycji i potencjalnymi atakami wroga na obiekt. Szpital jest również wyposażony w systemy walki elektronicznej o dużej mocy i alternatywne źródła zasilania.
Od początku inwazji na pełną skalę Metinvest wydał 7,5 mld hrywien (705 mln zł) na pomoc Ukrainie i jej obywatelom, w tym 4 mld hrywien (ponad 375 mln zł) na potrzeby armii w ramach inicjatywy wojskowej Stalowy Front Rinata Achmetowa. Grupa wytwarza szeroką gamę produktów, które są dostarczane armii. Oprócz bunkrów „kryjówek”, obejmują one trały przeciwminowe, ekrany ochronne do zwalczania dronów FPV, „łapacze lancetów”, płyty na amunicję oraz pancerze do ochrony pojazdów na linii frontu.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.