Metinvest zbudował pierwszy podziemny szpital dla ukraińskiej armii
W ramach inicjatywy Stalowy Front Rinata Achmetowa, Grupa Metinvest – we współpracy z grupą sił medycznych „Wschód” – stworzyła pierwsze podziemne centrum stabilizacji dla Ministerstwa Obrony Ukrainy. Podziemny szpital bazuje na stalowych bunkrach „kryjówkach” opracowanych przez Grupę Metinvest. Zostały one zmodernizowane i zmodyfikowane w taki sposób, aby sprostać potrzebom wojskowych medyków. Szpital został wyposażony zgodnie ze standardami NATO. Inwestycja Metinvest w budowę oraz wyposażenie placówki przekroczyła 20 mln hrywien (ponad 1,8 mln zł).
Szpital polowy drugiego poziomu (Role 2 Medical Facility lub Echelon 2 Medical Facility wg standardów NATO), został zbudowany ze stalowych kontenerów. Placówka zapewnia intensywną opiekę, leczenie i wsparcie dla pacjentów do czasu ich wypisu lub ewakuacji do innego stacjonarnego ośrodka medycznego. Wszystko to odbywa się w pobliżu linii frontu, w środowisku chronionym dla lekarzy i pacjentów.
– Szpital medyczny, zlokalizowany wiele metrów pod ziemią, jest najbardziej ambitnym i wymagającym projektem, jaki zrealizowaliśmy od początku inwazji na pełną skalę w ramach inicjatywy Stalowy Front Rinata Achmetowa. W ratowaniu życia ukraińskich obrońców liczy się każda minuta. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby nie marnować tego cennego czasu i zapewnić naszym lekarzom wszystko, czego potrzebują, by mogli udzielać terminowo skutecznej pomocy – powiedział Oleksandr Myronenko, dyrektor operacyjny Grupy Metinvest.
Pod względem wyposażenia medycznego stalowy podziemny obiekt dorównuje szpitalom cywilnym. Metinvest wyposażył go m.in. w koncentratory tlenu, respirator, kardiomonitory, defibrylatory, sprzęt chirurgiczny
i oświetlenie, sterylizatory, systemy ogrzewania pacjentów, jak również w meble medyczne o łącznej wartości ponad 7 mln hrywien (blisko 660 tys. zł).
– Ten podziemny szpital to najlepsze dostępne centrum stabilizacji. Pozwoli nam zapewnić opiekę medyczną ponad stu pacjentom dziennie, ratując życie naszych bohaterów. Mam nadzieję, że liczba takich placówek będzie rosła – powiedział Roman Kuzev, pełniący obowiązki dowódcy grupy sił medycznych „Wschód”.
Podziemny szpital opiera się na sześciu powiększonych stalowych bunkrach, każdy o długości 7,6 metra
i średnicy 2,5 metra. Został wyposażony w niezbędne media, w tym systemy wentylacji, wodę, system odwadniania i zasilania. Podczas instalacji szpitala podjęto dodatkowe środki bezpieczeństwa
w celu ochrony przed ujawnieniem pozycji i potencjalnymi atakami wroga na obiekt. Szpital jest również wyposażony w systemy walki elektronicznej o dużej mocy i alternatywne źródła zasilania.
Od początku inwazji na pełną skalę Metinvest wydał 7,5 mld hrywien (705 mln zł) na pomoc Ukrainie i jej obywatelom, w tym 4 mld hrywien (ponad 375 mln zł) na potrzeby armii w ramach inicjatywy wojskowej Stalowy Front Rinata Achmetowa. Grupa wytwarza szeroką gamę produktów, które są dostarczane armii. Oprócz bunkrów „kryjówek”, obejmują one trały przeciwminowe, ekrany ochronne do zwalczania dronów FPV, „łapacze lancetów”, płyty na amunicję oraz pancerze do ochrony pojazdów na linii frontu.
Giving Grudzień! Rusza charytatywny projekt na rzecz szkolnych psychologów
Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk
Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.