Możemy poprawić wykrywalność nowotworów raka jelita grubego w Polsce
Rak jelita grubego zajmuje trzecie miejsce wśród nowotworów najczęściej występujących w Polsce. Zatrzymać te statystyki może pomóc profilaktyka, m.in. kolonoskopia. Dla pacjentów odczuwających przed tym badaniem strach wachlarz metod diagnostycznych poszerzył się ostatnio o testy epigenetyczne pozwalające wykryć nowotwór we wczesnym stadium rozwoju.
Ponad 19 tys. Polaków rocznie dowiaduje się, że ma raka jelita grubego, ponad 12 tys. umiera z tego powodu. Wczesne zmiany nowotworowe można zdiagnozować i je usunąć, co istotnie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.
– Nowotwór jelita grubego jest o tyle groźny, że nie wykazuje swoistych objawów we wczesnych stadiach rozwoju choroby, przez lata rośnie w obrębie jelita grubego, a często objawy pojawiają się, gdy pacjent ma już przerzuty. Dlatego badania w formie przesiewowej są tutaj szczególnie ważne. Dzięki nim nawet bardzo wczesne zmiany nowotworowe można zidentyfikować i usunąć, zanim będą miały szansę się rozprzestrzenić na inne narządy
– mówi Krystyna Guzek, Kierownik Kliniki Medycyny Wellness w Szpitalu Medicover.
Do zwiększenia liczebności badań przesiewowych, a zatem większej wykrywalności, może przyczynić się udostępnienie testów epigenetycznych. Jest to nieinwazyjne badanie, pozwalające na wykrycie nowotworu jelita grubego i okrężnicy już we wczesnym stadium rozwoju. Łatwość w użyciu i nieinwazyjny charakter testu pomagają pacjentom przezwyciężyć obawy związane z przesiewowym badaniem w kierunku raka jelita grubego.
– Regularne badania profilaktyczne są jednym w kluczowych czynników, aby utrzymać dobry stan zdrowia, a także wykryć i wyleczyć chorobę jeszcze na wczesnym etapie. Jest to także spójne z założeniami Medicover dotyczącymi profilaktyki zdrowia. Naszym celem jest podniesienie świadomości dotyczącej wpływu codziennych nawyków na ryzyko rozwoju wielu schorzeń
– mówi Agnieszka Motyl, specjalista medycyny rodzinnej i epidemiolog, Dyrektor Działu Jakości i Standardów Medycznych w Medicover.
Nieinwazyjny test w kierunku raka jelita grubego jest już dostępny w Szpitalu Medicover i w centrach Medicover na terenie całej Polski.
Pacjenci onkologiczni pod szczególną opieką
Pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej przechodząc przez kolejne etapy diagnostyki i leczenia, często mogą być zagubieni w systemie i nie wiedzieć, jak mają dalej postępować. Właśnie dla takich osób Medicover uruchomił program Onko-Medi-Cover: opieka skoordynowana przyspiesza proces diagnostyczny i leczenie, a każdy pacjent otrzymuje pomoc koordynatora. Jest to najczęściej pielęgniarka lub pielęgniarz, która wspiera pacjenta na każdym etapie leczenia: koordynuje badania i konsultacje lekarskie potrzebne do postawienia ostatecznego rozpoznania, wspiera i instruuje pacjenta, wskazuje mu listę placówek referencyjnych specjalizujących się w leczeniu konkretnych typów nowotworów.
Nowotwory, takie jak rak jelita grubego mogą stanowić duże obciążenie ekonomiczne dla pacjentów, ich rodzin i systemów opieki zdrowotnej – to są nie tylko bezpośrednie wydatki na opiekę onkologiczną, lecz także koszty niezwiązane z opieką zdrowotną, takie jak utrata produktywności i koszty alternatywne dla opiekunów chorych.
Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk
Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim
Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.