Możemy poprawić wykrywalność nowotworów raka jelita grubego w Polsce
Rak jelita grubego zajmuje trzecie miejsce wśród nowotworów najczęściej występujących w Polsce. Zatrzymać te statystyki może pomóc profilaktyka, m.in. kolonoskopia. Dla pacjentów odczuwających przed tym badaniem strach wachlarz metod diagnostycznych poszerzył się ostatnio o testy epigenetyczne pozwalające wykryć nowotwór we wczesnym stadium rozwoju.
Ponad 19 tys. Polaków rocznie dowiaduje się, że ma raka jelita grubego, ponad 12 tys. umiera z tego powodu. Wczesne zmiany nowotworowe można zdiagnozować i je usunąć, co istotnie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.
– Nowotwór jelita grubego jest o tyle groźny, że nie wykazuje swoistych objawów we wczesnych stadiach rozwoju choroby, przez lata rośnie w obrębie jelita grubego, a często objawy pojawiają się, gdy pacjent ma już przerzuty. Dlatego badania w formie przesiewowej są tutaj szczególnie ważne. Dzięki nim nawet bardzo wczesne zmiany nowotworowe można zidentyfikować i usunąć, zanim będą miały szansę się rozprzestrzenić na inne narządy
– mówi Krystyna Guzek, Kierownik Kliniki Medycyny Wellness w Szpitalu Medicover.
Do zwiększenia liczebności badań przesiewowych, a zatem większej wykrywalności, może przyczynić się udostępnienie testów epigenetycznych. Jest to nieinwazyjne badanie, pozwalające na wykrycie nowotworu jelita grubego i okrężnicy już we wczesnym stadium rozwoju. Łatwość w użyciu i nieinwazyjny charakter testu pomagają pacjentom przezwyciężyć obawy związane z przesiewowym badaniem w kierunku raka jelita grubego.
– Regularne badania profilaktyczne są jednym w kluczowych czynników, aby utrzymać dobry stan zdrowia, a także wykryć i wyleczyć chorobę jeszcze na wczesnym etapie. Jest to także spójne z założeniami Medicover dotyczącymi profilaktyki zdrowia. Naszym celem jest podniesienie świadomości dotyczącej wpływu codziennych nawyków na ryzyko rozwoju wielu schorzeń
– mówi Agnieszka Motyl, specjalista medycyny rodzinnej i epidemiolog, Dyrektor Działu Jakości i Standardów Medycznych w Medicover.
Nieinwazyjny test w kierunku raka jelita grubego jest już dostępny w Szpitalu Medicover i w centrach Medicover na terenie całej Polski.
Pacjenci onkologiczni pod szczególną opieką
Pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej przechodząc przez kolejne etapy diagnostyki i leczenia, często mogą być zagubieni w systemie i nie wiedzieć, jak mają dalej postępować. Właśnie dla takich osób Medicover uruchomił program Onko-Medi-Cover: opieka skoordynowana przyspiesza proces diagnostyczny i leczenie, a każdy pacjent otrzymuje pomoc koordynatora. Jest to najczęściej pielęgniarka lub pielęgniarz, która wspiera pacjenta na każdym etapie leczenia: koordynuje badania i konsultacje lekarskie potrzebne do postawienia ostatecznego rozpoznania, wspiera i instruuje pacjenta, wskazuje mu listę placówek referencyjnych specjalizujących się w leczeniu konkretnych typów nowotworów.
Nowotwory, takie jak rak jelita grubego mogą stanowić duże obciążenie ekonomiczne dla pacjentów, ich rodzin i systemów opieki zdrowotnej – to są nie tylko bezpośrednie wydatki na opiekę onkologiczną, lecz także koszty niezwiązane z opieką zdrowotną, takie jak utrata produktywności i koszty alternatywne dla opiekunów chorych.
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.