MSD Polska sygnatariuszem Karty Różnorodności
Przyjęcie zobowiązań Karty Różnorodności jest dowodem zaangażowania MSD Polska w promowanie i upowszechnianie polityki równego traktowania oraz zarządzania różnorodnością w miejscu pracy.
Celem MSD Polska jest budowanie włączającej kultury organizacyjnej opartej na równości i różnorodności, w której zarówno pracownicy, jak i partnerzy biznesowi oraz interesariusze traktowani są z należytym szacunkiem. Firma stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek przejawom dyskryminacji i prowadzi cykliczne działania edukacyjne, podnoszące świadomość pracowników i kadry zarządzającej w zakresie różnorodności i integracji.
– W MSD jesteśmy przekonani, że każdy pracownik wnosi do naszej organizacji unikalną wartość, a zróżnicowane zespoły sprzyjają rozwojowi innowacji. W codziennej działalności biznesowej aktywnie angażujemy się w promowanie kultury integracji i przynależności, w której wszyscy pracownicy czują się bezpiecznie i komfortowo. Dbamy o to, by ich głos był słyszany i uwzględniany, zapewniając realny wpływ na funkcjonowanie firmy – podkreśla Aleksandra Ossowska, dyrektor HR w MSD Polska.
W ramach polityki HR, MSD Polska wprowadziło niezależny od płci standard równego traktowania związków partnerskich w dostępie do świadczeń pracowniczych, takich jak opieka medyczna, płatny urlop rodzicielski czy ubezpieczenie na życie. Firma oferuje możliwość skorzystania z dostępnych benefitów zarówno pracownikom, jak i członkom ich rodzin. Ponadto, MSD Polska stara się otaczać szczególną opieką jednostki lub grupy zagrożone wykluczeniem, m.in. rodziców małych dzieci, pracowników o najniższych dochodach oraz tych w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Pracownicy MSD Polska angażują się jako Ambasadorzy Diversity & Inclusion, podejmując wspierane przez zarząd działania mające na celu szerzenie kultury otwartości i akceptacji, np. miesiąc świadomości Diversity, Equity & Inclusion, czy akcje w ramach miesiąca Pride Month.
MSD Polska aktywnie wspiera również rozwój zawodowy kobiet – obecnie kobiety zajmują ponad połowę stanowisk menadżerskich w firmie. W ramach grupy pracowniczej Women’s Network kobiety tworzą wspierającą społeczność, w której mężczyźni angażują się jako sprzymierzeńcy ich rozwoju. W ramach działalności grupy pracowniczej Next Generation Network, MSD Polska wspiera także międzypokoleniową wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy pracownikami.
Siedziba MSD Polska została utrzymana w duchu różnorodności i inkluzywności. Przestrzeń została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, udostępniono toalety neutralne płciowo, tak aby każda z osób pracujących i odwiedzających siedzibę firmy czuła się bezpiecznie i komfortowo. Ponadto, biorąc pod uwagę neuroróżnorodność i indywidualne potrzeby pracowników, biuro zostało podzielone na strefy wpierające kreatywność, skupienie, odpoczynek oraz dobrostan psychofizyczny.
– Cieszy fakt, że coraz więcej pracodawców dołącza do grona Sygnatariuszy Karty Różnorodności. W biznesie rośnie świadomość wyzwań, ale i korzyści płynących ze strategicznego podejścia do DEI (Diversity, Equity & Inclusion). Firmy dostrzegają, że warto budować kulturę organizacyjną opartą na otwartości i włączaniu – mówi Marzena Strzelczak, prezeska, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, koordynującego Kartę Różnorodności w Polsce.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.