Komunikaty PR

O co tyle hałasu?

2020-02-28  |  11:30
Biuro prasowe
Kontakt
Kinga Kupniewska
Grupa FLPR

ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Do pobrania KC ( 0.01 MB )

Towarzyszy nam przez niemal cały czas, choć z przyzwyczajenia przestajemy zwracać na niego uwagę. Mimo że nie jest widoczny, jego skutki, takie jak stres, zmęczenie czy problemy z koncentracją, z pewnością są odczuwalne. Hałas, bo o nim mowa, doskwierać może przez sporą część dnia i ma znaczący wpływ na ludzkie samopoczucie. Czy istnieją sposoby na to, aby go ograniczyć?

 

Obecny jest on w niemal każdym miejscu pracy, niezależnie od tego, czy wykonywana jest ona na hali produkcyjnej, w korporacyjnym open space czy w szkole. Doskwiera w zatłoczonej kawiarni, restauracji oraz na ulicy w godzinach szczytu. Sytuacja często nie zmienia się nawet po powrocie do mieszkania. Przez ściany domów przebijają się dźwięki telewizora sąsiada, szum odkurzacza, kuchenne odgłosy. Za oknem również wiele się dzieje — latem rozbrzmiewają kosiarki, zimą odśnieżarki, przez cały sezon słychać zaś samochody, tramwaje i autobusy. Żyjąc w mieście, trudno jest znaleźć miejsce, w którym można przez dłuższy czas cieszyć się ciszą.
 

Winowajca złego samopoczucia 

Przestrzeń miejska przepełniona jest dźwiękami. Zanieczyszczenie hałasem, bo tak zostało nazwane te zjawisko, podobnie jak w przypadku zanieczyszczeń środowiska, może mieć negatywne skutki dla organizmu. Przyzwyczajenie do życia w towarzystwie nieustannych zakłóceń akustycznych sprawiło, że przestaliśmy zwracać na nie uwagę, traktując hałas jako nieodłączną część codzienności. Warto jednak wsłuchać się w sygnały wysyłane przez organizm, ponieważ u przyczyn problemów zdrowotnych czy złego samopoczucia, może leżeć natężenie otaczających dźwięków. Jak nietrudno się domyślić, jednym z symptomów mogą być szumy i piski w uszach, czy  też czasowa lub trwała utrata słuchu. Istnieje jednak wiele mniej oczywistych skutków przebywania w hałasie, a jednym z nich jest wzrost napięcia nerwowego. Na skutek zbyt częstych i intensywnych bodźców dźwiękowych, organizm uwalnia adrenalinę, ta zaś, występująca w nadmiarze, może doprowadzić do nadciśnienia, czy nawet zawału. Co więcej, głośne dźwięki wpływają na uczucie zmęczenia. Przez nie praca może być wycieńczająca, a sen w ich towarzystwie odpowiednio nie regeneruje. Hałas w samym miejscu pracy nie tylko wpływa na poziom zmęczenia pracowników, ale również obniżenie koncentracji, jak i bezpośrednio przekłada się na problemy z komunikacją. Skoro zanieczyszczenie dźwiękiem ma aż taki wpływ na funkcjonowanie organizmu, dlaczego tak mało poświęca się mu uwagi, przy projektowaniu przestrzeni miejskiej, budując miejsca pracy lub mieszkania? 

 

Jak ograniczyć hałas? 

Co prawda trudno jest wpłynąć na głośnych sąsiadów, hałas, jaki niesie ze sobą miasto lub zakład pracy. Gdy w grę wchodzi jednak nasze mieszkanie, dom, firma czy jakikolwiek inny obiekt własnościowy, decyzja o prawidłowej akustyce, zależy już od właścicieli. Nad zwiększeniem świadomości w tym zakresie od lat pracuje Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”. Do obszaru ich działalności zalicza się propagowanie wiedzy na temat wpływu akustyki budynków na osoby tam przebywające. Warto dodać, że obecnie w zamkniętych przestrzeniach spędza się  90% czasu. Poprawna izolacja akustyczna, to jeden z podstawowych warunków komfortu życia. Na co więc powinni zwracać uwagę architekci, budowlańcy czy też właściciele obiektów? Przede wszystkim należy pochylić się nad tematyką związaną z transmisją dźwięku w przegrodach budowlanych. Brzmi skomplikowanie, jednak podczas przeprowadzonych prac można skorzystać z gotowych rozwiązań i systemów, które zostaną dopasowane do warunków pomieszczenia. Do zalet takiego rozwiązania należy dobór optymalnych materiałów oraz podany instruktaż wykonania, nabywca może również liczyć na podane wskaźniki izolacyjności akustycznej. Dobrze wykonany projekt ograniczy rozprzestrzenianie się dźwięków po budynku oraz ich poziom, to zaś z pewnością wpłynie na większy komfort wszystkich przebywających w budynku oraz lepsze samopoczucie. 

Akustyka architektoniczna oddziaływuje na to co i w jaki sposób słyszalne jest w pomieszczeniach. Ta kwestia zaś przenosi się na stan zdrowia, efektywność pracy i nastrój, warto więc zadbać o  te kwestie, planując budowę lub remont. 






 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Sanofi wprowadza koncepcję pracy Work X 2.0. Biuro prasowe
2024-05-13 | 11:45

Sanofi wprowadza koncepcję pracy Work X 2.0.

Sanofi redefiniuje organizację pracy wprowadzając w Polsce globalną strategią Work X 2.0. Innowacyjne podejście do kształtowania środowiska pracy wychodzi naprzeciw nowym oczekiwaniom
Zdrowie BRAK ZDJĘCIA
2024-05-13 | 10:30

Więcej pacjentów w gabinetach weterynaryjnych, rośnie świadomość opiekunów

Jedna trzecia (31 proc.) weterynarzy spodziewa się, że właściciele zwierząt będą korzystać z coraz szerszego wachlarza usług w gabinetach weterynaryjnych. Wśród nich znajdzie się nie tylko leczenie, ale też profilaktyka,
Zdrowie Centrum Diagnostyczne 4DCenter otwiera się na Placu Zamkowym
2024-05-08 | 11:12

Centrum Diagnostyczne 4DCenter otwiera się na Placu Zamkowym

Otwórz drzwi do zdrowia w sercu Warszawy - Centrum Diagnostyczne 4DCenter to nowy punkt na mapie stolicy. Domem świeżo otwartego Centrum Diagnostycznego został należący do Senatorska

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Samorządowy Kongres Finansowy

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Francuskie firmy z potężnym wkładem w polską gospodarkę. Reinwestują tu połowę wypracowywanych zysków i zatrudniają prawie 230 tys. osób

Polska jest dziś dla Francji kluczowym partnerem gospodarczym w Europie Środkowo-Wschodniej. Na naszym rynku francuskie firmy ulokowały blisko połowę wszystkich swoich inwestycji w regionie CEE – obecnie działa ich tu 1,2 tys., tworzą łącznie 227 tys. bezpośrednich miejsc pracy i co najmniej drugie tyle pośrednich, u swoich dostawców i partnerów. Skumulowana wartość bezpośrednich inwestycji francuskich firm w Polsce wyniosła dotąd 108 mld zł. Szybko jednak rośnie, ponieważ przedsiębiorstwa znad Sekwany reinwestują 50 proc. wypracowanych przez siebie zysków, głównie w automatyzację i innowacje środowiskowe – wynika z nowego raportu, opublikowanego przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą we współpracy z Instytutem Debaty Eksperckiej i Analiz Quant Tank.

Transport

Europejski Bank Inwestycyjny stawia na projekty niskoemisyjnej energetyki i bezpieczeństwa. Finansowanie dla Polski to 5 mld euro rocznie

Ponad 85 mld  euro w ciągu ostatnich 20 lat zainwestował w Polsce Europejski Bank Inwestycyjny. Środki te przeznaczono przede wszystkim na budowę infrastruktury: dróg czy kolei. Obecnie najwyższy priorytet mają energetyka oraz bezpieczeństwo. Kolejnym etapem powinna być cyfryzacja oraz inwestycje w nowoczesne technologie i podniesienie innowacyjności. Cel to zwiększenie liczby patentów i licencji powstających w Polsce, a w konsekwencji – wzrost konkurencyjności naszego kraju.

Transport

Przed polskimi firmami transportowymi piętrzą się problemy. Obok konkurencji z Ukrainy są nim także liczni pośrednicy działający na unijnym rynku

Jednym z najpoważniejszych problemów firm transportowych jest dziś udział ogromnej liczby pośredników na unijnym rynku. – W sprytny sposób podkupują zlecenia, przetrzymując je do ostatniej chwili, kiedy mogą je dobrze, za niską cenę sprzedać. W efekcie przewoźnik wykonuje fracht o wartości niepokrywającej kosztów takiego transportu – mówi Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. Jak ocenia, polska branża transportowa jest w tej chwili w kryzysie, wywołanym przez cały szereg nakładających się na siebie czynników, w tym także m.in. spowolnienie w europejskiej gospodarce i wyzwania związane z redukcją emisji. Zakłócenia powodowane ostatnimi protestami i blokowaniem polsko-ukraińskiej granicy tylko te problemy potęgują.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.