Komunikaty PR

Pacjenci i lekarze na celowniku cyberprzestępców

2023-03-24  |  09:40
Do pobrania 03 ( 0.12 MB )

Pacjenci i lekarze na celowniku cyberprzestępców

– Ochrona zdrowia jest jednym z najczęściej atakowanych przez cyberprzestępców sektorów – przestrzegają specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa ESET. Wyciek danych osobowych pacjentów, szczegółów dotyczących schorzeń i metod leczenia to poważne zagrożenie. Cyberprzestępcy organizują także ataki paraliżujące całe instytucje ochrony zdrowia.

Ostatnio głośno było m.in. o wycieku danych osobowych, jakiego doświadczył jeden z amerykańskich dostawców urządzeń medycznych. Firma, dostarczająca pacjentom z wysokim ryzykiem nagłej śmierci sercowej przenośne defibrylatory, przyznała, że została zaatakowana przez cyberprzestępców. W ramach incydentu mogły zostać wykradzione dane nawet miliona jej byłych i obecnych klientów. W podobnym czasie inni cyberprzestępcy wzięli na cel system komputerowy jednego ze szpitali w Barcelonie, poważnie utrudniając jego funkcjonowanie i pozbawiając lekarzy m.in. dostępu do aktualnych danych na temat pacjentów. Z kolei w Polce m.in. na początku lutego br. miał miejsce atak na Centralny Szpital Kliniczny w Łodzi. Instytucja poinformowała, że doprowadził on do czasowego, profilaktycznego wyłączenia systemów informatycznych.

– Wśród konsekwencji potencjalnych ataków na służbę zdrowia należy wymienić operacyjny paraliż instytucji, wyłudzenia tożsamości pacjentów, wymuszenia środków pieniężnych, a nawet zakłócenia i ingerencje w procedury medyczne (w przypadku, jeśli złośliwym oprogramowaniem zostaną zainfekowane urządzenia medyczne). Dane osobowe i dotyczące zdrowia, to potężna karta przetargowa dla cyberprzestępców. W sektorze zdrowia przetwarza się bardzo duże wolumeny takich informacji, a więc i ryzyko jest spore. Wizje zakładające, że niepowołane osoby uzyskają dostęp do nieprawidłowo zabezpieczonych urządzeń medycznych i będą chciały zaingerować w zdrowie i życie pacjentów to dość apokaliptyczne scenariusze, ale trudno przypisywać cyberprzestępcom jakiekolwiek etyczne motywacje w momencie, gdy dostrzegą możliwość działania – komentuje Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

Jak podkreślają eksperci ds. cyberbezpieczeństwa, ryzyko ataków na infrastrukturę krytyczną w wielu różnych krajach wzrosło także od czasu agresji Rosji na Ukrainę, a instytucje zajmujące się ochroną zdrowia znajdują się wśród najczęściej namierzanych przez cyberprzestępców.

Cyberataki to oczywiście także nieodłączny koszt związany z transformacją cyfrową każdego sektora. W placówkach medycznych coraz częściej wdrażane są e-usługi, a nowoczesny sprzęt medyczny jest połączony z internetem, m.in. w celu transmisji i przetwarzania danych medycznych pacjentów. Cyfryzacji powinna jednak towarzyszyć równoległa troska o nowoczesne zabezpieczenia, a także szkolenie personelu.

– Sektor zdrowia jest jedną z najczęściej atakowanych przez cyberprzestępców branż, często organizują oni także ataki przy użyciu złośliwego oprogramowania, wymierzone w organizacje zajmujące się zdrowiem i życiem ludzi. To bardzo niepokojące. Widzimy również wyraźnie, że tego typu akcje bywają powtarzalne. Zdarza się, że atakujący wracają do swoich wcześniejszych celów, podejmując kolejne próby szkodliwych działań i licząc na to, że nie zostały wdrożone żadne środki zapobiegawcze. Branża medyczna musi mieć świadomość, jak ważna jest ochrona danych i jaki wpływ na organizacje i pacjentów mogą mieć ewentualne zaniedbania w tej kwestii – przestrzega Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Koordynator niekomercyjnych badań klinicznych – na czym polega jego rola? Biuro prasowe
2023-05-31 | 13:00

Koordynator niekomercyjnych badań klinicznych – na czym polega jego rola?

Praca w sektorze badań klinicznych cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pracowników opieki zdrowotnej. Rosnąca liczba rejestrowanych w Agencji Badań Medycznych
Zdrowie BRAK ZDJĘCIA
2023-05-31 | 11:00

Spokój w prezencie na Dzień Dziecka

  Odpowiedź na pytanie, jak stosować mindfulness (uważność) w szkole i jakich narzędzi do tego używać znajdziecie na platformie (S)pokój Nauczycielski. Platformę przygotowała Fundacja Szkoła z Klasą oraz Fundacja
Zdrowie Bądź w zdrowej formie
2023-05-31 | 01:00

Bądź w zdrowej formie

Jeśli nie masz czasu na przygotowanie zdrowego, kompletnego posiłku, sięgnij po Complete by Juice Plus+. Shaki dostarczają białko roślinne, niezbędne tłuszcze i węglowodany. Wystarczy

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Aż 62 proc. pracowników oczekuje wzrostu wynagrodzenia. Częściej też rozglądają się za nową, lepiej płatną pracą

Pracownicy coraz bardziej odczuwają słabnącą siłę nabywczą swoich wynagrodzeń i wyraźnie oczekują, że ich pensje będą nadążać za rosnącymi cenami. 28 proc. zamierza w nadchodzącym czasie starać się o podwyżkę, a wzrostu wynagrodzenia oczekuje aż 62 proc. – wynika z badania „Barometr rynku pracy” Gi Group Holding. Firmy nie są tak skłonne do podwyżek jak jeszcze rok temu. – W tej sytuacji pracownicy często szukają alternatywnych rozwiązań, a pierwszym z nich jest poszukiwanie pracy dorywczej. Częściej rozglądają się za nowym pracodawcą i lepiej płatną pracą – mówi Anna Wesołowska, dyrektor zarządzająca Gi Group Temp & Perm. Niska skłonność firm do podwyższania płac to efekt trudniejszej sytuacji rynkowej, ale pracodawcy zamierzają zatrzymywać pracowników także na inne sposoby, m.in. poprzez szkolenia czy premie.

Ochrona środowiska

Odchodzenie od węgla następuje zbyt wolno. W tym tempie świat zmierza w kierunku ocieplenia o 3 stopnie

Zużycie energii z węgla nie zmniejsza się wystarczająco szybko – ostrzegają szwedzcy naukowcy. Z ich analizy zobowiązań poszczególnych krajów dotyczących dekarbonizacji wynika, że w tym tempie nie uda się osiągnąć celu porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie ocieplenia klimatu do maksymalnie 2 stopni do końca wieku. Bardziej realny scenariusz to wzrost temperatury o co najmniej 2,5, a nawet o 3 stopnie Celsjusza. W Europie w odchodzeniu od węgla przodują Niemcy, z kolei polska gospodarka wciąż jest i najprawdopodobniej długo jeszcze będzie silnie uzależniona od tego surowca. Globalna optyka wskazuje natomiast, że największy problem z dekarbonizacją będzie miała Azja.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Nauka

Polska spółka pracuje nad testem wykrywającym wcześnie raka trzustki z próbki moczu. Przełomowa technologia wchodzi w zaawansowany etap badań

Polska spółka Urteste jest w trakcie pracy nad testem wykrywającym raka trzustki. Badania kliniczne nad projektem Panuri, bo o nim mowa, mogą się rozpocząć jeszcze w tym roku. – To technologia innowacyjna, w zasadzie niestosowana przez inne firmy na świecie – mówi prezes zarządu Urteste, Grzegorz Stefański. Jednocześnie zapowiada dalsze prace nad 10 prototypami testów diagnostycznych do badania kolejnych nowotworów. Biotechnologiczna spółka niedawno przeszła z NewConnect na główny parkiet GPW w Warszawie. Ten obszar działalności cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.