Pierwsza tegoroczna zbiórka krwi przed centrum handlowym Westfield Arkadia
Z danych RCKIK wynika, że w Warszawie obecnie odnotowujemy niedobory większości grup krwi w zgromadzonych zapasach. Bardzo niskie są zapasy grup: AB Rh-, a niskie A Rh+, 0 Rh+ i 0 Rh-[1]. Krew jest niezbędna, by skutecznie ratować zdrowie i życie ludzi. Dlatego Westfield Arkadia po raz kolejny włącza się w promocję honorowego krwiodawstwa. Najbliższa zbiórka krwi odbędzie się w sobotę, 4 lutego. Krwiobus, w którym wszyscy chętni będą mogli oddać krew, stanie przed wejściem głównym do centrum.
Składniki krwi tworzą wysokorozwinięty system obronny i transportowy, od istnienia którego zależy nasze życie oraz zdrowie. Według danych ze strony krwiodawcy.org, w 2020 roku w Polsce było ok. 570 tys. dawców krwi. Liczba ta zmalała w stosunku do roku 2019 o ok. 45 tys. osób.[2] Zapotrzebowanie na krew występuje natomiast przez cały rok. Potrzebują jej przede wszystkim osoby, u których z jakichś przyczyn występują jej braki. Może być to wynikiem wypadku, urazu, oparzenia lub przejścia zabiegu operacyjnego, czy też zaburzeń krzepnięcia. Cennego daru, jakim jest krew, potrzebują również pacjenci z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii, a także osoby wymagające transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.
– W 2022 r. Westfield Arkadia współorganizowało cztery zbiórki krwi. Podczas nich zarejestrowaliśmy 86 osób, spośród których 51 oddało łącznie prawie 23 litry krwi. Ten wynik bardzo nas cieszy, bo tak naprawdę nawet najmniejsza ilość krwi może uratować komuś życie. W ubiegłym roku zbiórki organizowaliśmy w piątki, ale chcemy, żeby w akcji mogło wziąć udział jeszcze więcej osób, dlatego też wszystkie akcje zaplanowane na 2023 r. odbędą się w soboty – mówi Piotr Brzozowicz, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia.
Najbliższa zbiórka krwi zaplanowana jest na sobotę 4 lutego. Krwiodawców zapraszamy od godz. 10.00 do 15.00. Partnerem zbiórki krwi jest Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca”.
Praktyczne podpowiedzi – kto może zostać krwiodawcą
Krew mogą oddawać osoby dorosłe od 18. do 65. roku życia, ważące co najmniej 50 kilogramów. Ważne, aby w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonywały one takich zabiegów jak: akupunktura, wykonanie tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów endoskopowych oraz nie były leczone krwią i jej składnikami. Kobietom w ciąży i w okresie karmienia piersią, a także: 6 miesięcy po porodzie, 3 miesiące po zaprzestaniu karmienia piersią oraz 6 tygodni po poronieniu nie wolno oddawać krwi. Nie powinno się również oddawać krwi w okresie miesiączkowania oraz 3 dni po zakończeniu miesiączki. Można oddać krew po 6 miesiącach od przejścia zabiegu chirurgicznego i minimum 4 tygodnie od czasu wyzdrowienia po przebyciu choroby zakaźnej oraz co najmniej 2 tygodnie po ustąpienia objawów grypy. Jednorazowo pobiera się około pół litra krwi. Proces ten trwa 5-10 minut. Chcąc oddać krew, należy pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód osobisty.
[1] Stan na dzień: 31.01.2023 r.
[2] Źródło: https://krwiodawcy.org/statystyki/ (30.01.2023).
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.