Komunikaty PR

Pierwsza tegoroczna zbiórka krwi przed centrum handlowym Westfield Arkadia

2023-02-03  |  10:45
Biuro prasowe

Z danych RCKIK wynika, że w Warszawie obecnie odnotowujemy niedobory większości grup krwi w zgromadzonych zapasach. Bardzo niskie są zapasy grup: AB Rh-, a niskie A Rh+, 0 Rh+ i 0 Rh-[1]. Krew jest niezbędna, by skutecznie ratować zdrowie i życie ludzi. Dlatego Westfield Arkadia po raz kolejny włącza się w promocję honorowego krwiodawstwa. Najbliższa zbiórka krwi odbędzie się w sobotę, 4 lutego. Krwiobus, w którym wszyscy chętni będą mogli oddać krew, stanie przed wejściem głównym do centrum.

Składniki krwi tworzą wysokorozwinięty system obronny i transportowy, od istnienia którego zależy nasze życie oraz zdrowie. Według danych ze strony krwiodawcy.org, w 2020 roku w Polsce było ok. 570 tys. dawców krwi. Liczba ta zmalała w stosunku do roku 2019 o ok. 45 tys. osób.[2] Zapotrzebowanie na krew występuje natomiast przez cały rok. Potrzebują jej przede wszystkim osoby, u których z jakichś przyczyn występują jej braki. Może być to wynikiem wypadku, urazu, oparzenia lub przejścia zabiegu operacyjnego, czy też zaburzeń krzepnięcia. Cennego daru, jakim jest krew, potrzebują również pacjenci z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii, a także osoby wymagające transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

W 2022 r. Westfield Arkadia współorganizowało cztery zbiórki krwi. Podczas nich zarejestrowaliśmy 86 osób, spośród których 51 oddało łącznie prawie 23 litry krwi. Ten wynik bardzo nas cieszy, bo tak naprawdę nawet najmniejsza ilość krwi może uratować komuś życie. W ubiegłym roku zbiórki organizowaliśmy w piątki, ale chcemy, żeby w akcji mogło wziąć udział jeszcze więcej osób, dlatego też wszystkie akcje zaplanowane na 2023 r. odbędą się w sobotymówi Piotr Brzozowicz, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia.

Najbliższa zbiórka krwi zaplanowana jest na sobotę 4 lutego. Krwiodawców zapraszamy od godz. 10.00 do 15.00. Partnerem zbiórki krwi jest Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca”.

Praktyczne podpowiedzi – kto może zostać krwiodawcą

Krew mogą oddawać osoby dorosłe od 18. do 65. roku życia, ważące co najmniej 50 kilogramów. Ważne, aby w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonywały one takich zabiegów jak: akupunktura, wykonanie tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów endoskopowych oraz nie były leczone krwią i jej składnikami. Kobietom w ciąży i w okresie karmienia piersią, a także: 6 miesięcy po porodzie, 3 miesiące po zaprzestaniu karmienia piersią oraz 6 tygodni po poronieniu nie wolno oddawać krwi. Nie powinno się również oddawać krwi w okresie miesiączkowania oraz 3 dni po zakończeniu miesiączki. Można oddać krew po 6 miesiącach od przejścia zabiegu chirurgicznego i minimum 4 tygodnie od czasu wyzdrowienia po przebyciu choroby zakaźnej oraz co najmniej 2 tygodnie po ustąpienia objawów grypy. Jednorazowo pobiera się około pół litra krwi. Proces ten trwa 5-10 minut. Chcąc oddać krew, należy pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód osobisty.

 


[1] Stan na dzień: 31.01.2023 r.

[2] Źródło: https://krwiodawcy.org/statystyki/ (30.01.2023).

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Branża weterynaryjna jest na drodze do szybkiego rozwoju Biuro prasowe
2024-07-02 | 15:00

Branża weterynaryjna jest na drodze do szybkiego rozwoju

Wzrost liczby czworonogów w gospodarstwach domowych oznacza więcej pacjentów w gabinetach weterynaryjnych. Właściciele lecznic będą musieli przygotować się na
Zdrowie Polka bada możliwości naprawcze i procesy zapalne w mózgu
2024-06-25 | 09:12

Polka bada możliwości naprawcze i procesy zapalne w mózgu

W trakcie swojego życia, jedna na trzy osoby w Polsce zachoruje na schorzenie układu nerwowego[1]. Obecnie około 5 milionów Polek i Polaków potrzebuje wsparcia neurologicznego, a
Zdrowie Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu wśród kierujących zespołami?
2024-06-21 | 13:00

Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu wśród kierujących zespołami?

Spadek z 47% w styczniu 2020 do 22% w maju 2023 roku – tak prezentuje się odsetek osób kierujących zespołami, które uważają, że pracodawca dba o ich wellbeing[1]. Problem

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.