Polski rynek farmaceutyczny ucierpi najmniej przez koronawirusa

Marketing
PMR
Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Na początku kwietnia 2020 roku, firma PMR przeprowadziła badanie wśród swoich klientów i partnerów z czterech sektorów: farmaceutycznego i ochrony zdrowia, handlu detalicznego, budownictwa oraz IT/ICT, które skupiało się na wpływie pandemii koronawirusa na ich działalność na rynku polskim. Wyniki badania wyraźnie wskazują na fakt, iż sektor farmaceutyczny to jedna z najmniej negatywnie dotkniętych przez obecną sytuację dziedzin gospodarki.
W sektorze farmaceutycznym odsetek firm, które nie tylko zachowały , ale też zwiększają obecnie działalność jest najwyższy (17%) (średnia dla wszystkich badanych sektorów wyniosła 9%). Dodatkowo, 67% badanych firm z sektora funkcjonuje aktualnie bez ograniczeń, dostosowując się do panujących warunków (bez zwiększania zakresu działalności).
Również, jeżeli chodzi o zakres nowych rekrutacji, jest on obecnie w sektorze farmaceutycznym/ochrony zdrowia najwyższy (33% w porównaniu do 11% ogółem).
Z badania przeprowadzonego przez nas w kwietniu 2020 r. wynika, że w sektorze farmaceutycznym i ochrony zdrowia obecnie największym problemem, z jakim borykają się przedsiębiorstwa, nie jest ograniczony popyt ze strony klientów, ale zakłócenia łańcucha dostaw (sprzętu/surowców/towarów i materiałów). Może to wynikać m.in. z problemami związanymi z importem surowców z Chin, które są ważnym producentem aktywnych składników leków (API) produkowanych i sprzedawanych w Polsce.
Mały odsetek przedsiębiorstw wskazuje też na ograniczenie lub wstrzymanie inwestycji. Jeżeli chodzi o zmianę planów inwestycyjnych na nowe, w sektorze farmaceutycznym jest on najwyższy w porównaniu do ogółu (30% vs 12%). Największy odsetek firm planuje również zwiększenie inwestycji (10% vs 3% ogółem).
Najnowsze materiały prasowe firmy PMR można znaleźć na naszej stronie: https://www.pmrmarketexperts.com/press-room/
AUTOR
Monika Stefańczyk
Pharma & Healthcare Business Unit Director
KONTAKT DLA MEDIÓW
marketing@pmrcorporate.com
Tel. +48 12 34 05 135

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.