Komunikaty PR

Praca po pandemii – jakie wyzwania zdrowotne czekają pracodawców?

2020-06-30  |  13:44

Pracodawcy powinni zorganizować dodatkowe badania profilaktyczne dla pracowników po okresie izolacji. Nawet krótkotrwała zmiana trybu życia może spowodować długotrwałe problemy zdrowotne, zwłaszcza ze wzrokiem. Wśród badań powinny znaleźć się też testy pulmonologiczne. Nawet bezobjawowe zarażenie koronawirusem może trwale uszkodzić płuca.

Coraz więcej osób wraca do dawnego stylu pracy, w biurze. Wiąże się to z kilkoma wyzwaniami, które stoją przed pracodawcami. Z jednej strony mamy zalecenia dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego związanego z pandemią. Z drugiej, nie wolno zapominać, że kilka miesięcy wymuszonej pracy zdalnej odbiło się na naszym zdrowiu - psychicznym i fizycznym.

Pandemia wpłynęła poważnie na naszą psychikę. Potwierdza to rosnąca popularność porad psychiatrycznych i psychologicznych. Od marca liczba wizyt wzrosła 2,5-krotnie. Pracodawcy mają tego świadomość, podobnie jak i tego, że lista „zdrowotnych zaległości” jest znacznie dłuższa. Warto więc zastanowić się nad organizacją dodatkowych badań profilaktycznych dla pracowników kończących izolację domową – mówi Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Zdrowie psuje się szybko

Izolacja domowa znacząco ograniczyła ilość ruchu w naszym życiu, co ma wpływ na naszą postawę. Ponadto, wiele osób pracowało w domu przy źle dobranym biurku (nierzadko meblu, z którego na co dzień korzystają dzieci), siedząc przy tym na nieodpowiednio dopasowanym fotelu lub krześle. Połączenie tych dwóch czynników zwiększa ryzyko wad kręgosłupa.

Ograniczenia możliwości wyjścia z domu i konieczność pracy zdalnej spowodowały też, że spędzamy przed ekranami laptopów, smartfonów i telewizorów o wiele więcej czasu niż wcześniej. Dodajmy do tego zaburzenie proporcji korzystania ze światła naturalnego i sztucznego, i mamy gotowy przepis na problem ze wzrokiem. Najświeższe wyniki badań, opublikowanych przez dużą hiszpańską spółkę z branży optycznej, pokazują, że aż 76,4 procent Hiszpanów przyznaje się do pogorszenia wzroku z powodu izolacji od połowy marca. Ponad 30 procent uważa, że było ono "znaczne", a 7 procent – "poważne". Eksperci są zdania, że w Polsce takie badanie zakończyłoby się bardzo zbliżonym wynikiem.

Nawet krótkotrwała zmiana trybu życia, może przyczynić się do powstania wad, a przede wszystkim pogłębienia wcześniejszych dolegliwości. Dobra wiadomość jest taka, że wczesne wykrycie problemu daje większe szanse na jego zwalczenie i powrót do zdrowia. Dlatego niezbędne badania powinno się wykonać jak najszybciej mówi Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.

Jakie badania zorganizować pracownikom?

Niezależnie od szczegółowego zakresu obowiązków i wymagań fizycznych dla poszczególnych stanowisk, warto zapewnić pracownikom dostęp do kilku podstawowych badań. Ich zakres powinien uwzględniać między innymi RTG kręgosłupa i badanie ostrości widzenia. Izolacja i brak ruchu oprócz wad postawy i wzroku mają też wpływ na nasze serce. Dlatego warto do listy dodać też kilka badań kardiologicznych, przynajmniej EKG i lipidogram. Trzeba też zauważyć, że wielu z nas zyskało parę dodatkowych kilogramów w ostatnim czasie, co ma wpływ zarówno na kręgosłup, jak i serce.

Zestaw 5 podstawowych badań dla pracowników wracających do biura po pandemii:

  • RTG kręgosłupa
  • badanie ostrości widzenia
  • lipidogram
  • glukoza
  • EKG


Układając zakres dodatkowych badań, warto też pamiętać o przyczynie izolacji domowej. Według ostatnich analiz nawet bezobjawowe zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może pozostawić trwałe ślady na płucach. Dlatego warto zapewnić pracownikom także dostęp do kilku podstawowych badań pulmonologicznych, przede wszystkim obrazowych, jak RTG płuc – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu Biuro prasowe
2024-12-28 | 13:15

BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu

  Ochrona zdrowia od wielu dekad nie jest niestety priorytetem kolejnych rządów, mimo przedwyborczych deklaracji, że takowym priorytetem będzie objęta. Na przeszkodzie stała
Zdrowie Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
2024-12-18 | 01:00

Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych

Aurumaris Professional, marka specjalizująca się w skutecznej kosmetyce profesjonalnej i konsumenckiej, odnotowuje dynamiczny wzrost skali biznesu. W niespełna pół roku od debiutu w
Zdrowie 74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
2024-12-06 | 11:00

74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy

Magdalena Damasiewicz, dyrektor ds. abonamentów i ubezpieczeń zdrowotnych w enel-med: Rola medycyny pracy w ostatnich latach była mocno niedoceniana i ograniczała

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł spożywczy

Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa

Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.