Przejdź do trybu offline i włącz aktywność dla zdrowia
Rozwój cywilizacyjny przestaje zapewniać ludziom niezbędną do prawidłowego funkcjonowania dawkę aktywności fizycznej. Czynności, kiedyś wymagające choć minimalnego wysiłku mięśni, dziś wykonują za człowieka komputery i maszyny. On sam przede wszystkim siedzi – co trzeci Polak nie podejmuje żadnego ruchu nawet raz w miesiącu[1]. Zdaniem eksperta, regularna aktywność fizyczna jest zapisana w naszym DNA, a my, choć rozleniwieni przez technologię, wciąż jesteśmy przystosowani do aktywności o znacznie większym nasileniu, niż obecna. Warto więc przejść do trybu offline i włączyć aktywność dla zdrowia.
Intensywny rozwój technologii i wszechobecna wygoda mają także swoje negatywne konsekwencje – zabijają aktywność fizyczną, która dawniej była jednym z ważniejszych czynników wpływających na kondycję i zdrowie człowieka. Niestety współczesność dramatycznie nas rozleniwiła.
– Wyszukiwarki, znajdujące hasła w 0,52 s., zastępują wyjście do biblioteki, a windy dawno zastąpiły schody. Hulajnogi stały się elektryczne. Odkurzacze sprzątają same, a do sklepu podjeżdżamy samochodem, który mocno ogranicza aktywność fizyczną – już prawie 87 proc. gospodarstw domowych ma przynajmniej jedno auto, a co czwarte dwa[2].Dzięki precyzyjnym mapom online tracimy nawet szansę na zgubienie się w nowym mieście i zrobienie kilku nadprogramowych kilometrów. Jak wynika z raportu MultiSport Index 2019, jeszcze przed pandemią blisko połowa Polaków spędzała ponad 5 godzin dziennie w pozycji siedzącej, a 16 proc. z nas siedziało nawet 9 godzin na dobę. Dodajmy do tego wyniku dwa lata ograniczonej aktywności podczas pandemii, a liczby te z pewnością będą jeszcze większe – komentuje Piotr Czyżewski, ekspert programu Zdrowie na Etacie prowadzonego przez Benefit Systems i trener sportowy.
Wysiłek fizyczny wpisany w DNA
Od powstania rodzaju ludzkiego Homo ok. 2,4 mln lat temu, nasi przodkowie żyli jako łowcy-zbieracze przez ok. 84 tys. pokoleń. Zdobywanie pożywienia czy ucieczka przed drapieżnikami wymagały ogromnych nakładów energii[3]. Rewolucja rolnicza (350 pokoleń temu), przemysłowa (7 pokoleń temu) i w końcu cyfrowa (2 pokolenia temu) coraz szybciej redukowały ilość wysiłku fizycznego w codziennym życiu. Jednak ukształtowane ewolucyjnie wymagania, co do ilości ruchu, pozostają takie same, jak u naszych przodków z czasów kamienia łupanego[4].
– Regularna aktywność fizyczna jest zapisana w naszym DNA od tysięcy lat. Jednak ewolucja technologiczna zaszła z prędkością światła i jako gatunek nie mieliśmy czasu na zredukowanie potrzeb ruchowych. Oznacza to, że współcześni właściciele hybrydowych aut, odkurzaczy-robotów czy smartfonów z setkami funkcjonalności, z którymi śpią, jedzą czy nawet randkują, nadal są przystosowani do aktywności typowej dla łowców-zbieraczy, czyli aktywności o znacznie większym nasileniu, niż obecna – dodaje Piotr Czyżewski.
Rozwój technologiczny a choroby cywilizacyjne
Według najnowszych rekomendacji WHO dorośli potrzebują minimum 300 minut umiarkowanego lub 150 minut intensywnego wysiłku fizycznego w tygodniu. Jesteśmy od tego daleko: jak wynika z badania MultiSport Index 2021, 32 proc. Polaków jest nieaktywnych fizycznie, a około 40 proc. nie ma szans na wypełnienie podstawowych zaleceń WHO w tym zakresie. Efekt: choroby cywilizacyjne, które dotykają coraz młodsze pokolenia.
– Według badania HBSC w 2018 roku, a więc jeszcze przed pandemią i nauką zdalną, problem nadmiernej masy ciała dotyczył aż 21 proc. dzieci. Inne badania przeprowadzone w trakcie pandemii COVID-19 pokazały, że problem nadprogramowych kilogramów wśród młodego pokolenia jeszcze się pogłębił. Dzieci w wieku od 5 do 11 lat przybrały na wadze średnio 2,2 kg, podczas gdy młodzież w wieku od 12-15 lat i 16-17 lat ważyła odpowiednio 2,3 kg i 1 kg więcej niż rok wcześniej – mówi Piotr Czyżewski.
Kilkaset kroków na dzień
Niestety poziom bezruchu powiększyła dwuletnia pandemia, przynosząc nowe ograniczenia mobilności: lockdowny, home office i pracę hybrydową - według badania przeprowadzonego przez Inquiry, w tym ostatnim modelu chciałoby pracować aż 76 proc. pracowników. To oznacza m.in. eliminację z codziennej rutyny nawet tak prostej aktywności, jak codzienna droga do pracy. Pierwsze skutki pojawiły się błyskawicznie - w okresie pandemii aż 42 proc. Polaków przybrało na wadze średnio 5,7 kg[5].
– W drodze do biura i poruszając się po nim pracownik wykonywał dziennie średnio 5 tys. kroków. W pracy zdalnej porusza się najdalej pomiędzy salonem a kuchnią. W skrajnych przypadkach jego bilans dnia nie przekracza nawet 500 kroków, podczas gdy według WHO każda osoba powinna „wychodzić” minimum 10 tys. kroków dziennie – mówi Piotr Czyżewski.
Ruch – najważniejszy suplement życia
Wnioski? Braki aktywności spowodowane postępem cywilizacyjnym musimy uzupełniać świadomie. Ruch staje się jednym z najważniejszych suplementów, warunkującym utrzymanie dobrej kondycji psychofizycznej. Na szczęście, aby zniwelować negatywne skutki postępu cywilizacyjnego wystarczą wygodne buty, odrobina chęci i świadomość problemu.
[1: Badanie MultiSport Index 2021][2: https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/prawie-kazdy-polak-ma-auto-staroc-ale-i-tak-sie-nim-chwali-badanie-60893.html][3: https://www.amjmed.com/article/S0002-9343(10)00463-8/fulltext ][4: tamże] [5: Badanie Ipsos Covid 365+]
MultiSport to program oferowany w ramach świadczeń pozapłacowych. Umożliwia pracownikom firm (i ich bliskim) korzystanie z ponad 25 dyscyplin sportowych w blisko 4,5 tys. obiektach sportowo-rekreacyjnych zlokalizowanych w 650 miastach Polski. Z kart MultiSport korzysta ponad milion użytkowników w Polsce i za granicą – w Czechach, Bułgarii, Chorwacji i na Słowacji. Od 2021 r. Program rozwijany jest także na rynku tureckim. Misją MultiSport jest aktywizacja ruchowa wszystkich pokoleń, a także budowanie świadomości w zakresie zdrowego i aktywnego stylu życia. Więcej informacji na temat Programu MultiSport odnaleźć można na stronie www.kartamultisport.pl.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.