Komunikaty PR

Rumuni będą płacić mniej za prywatne usługi i produkty zdrowotne w 2020 r.

2020-05-05  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt

Marketing
PMR

Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Do pobrania Pakiet-PR ( 1.4 MB )

Pandemia koronawirusa będzie miała negatywny wpływ na rynek prywatnej opieki zdrowotnej, co odzwierciedlają najnowsze prognozy PMR na rok 2020, opublikowane w raporcie "Private healthcare market in Romania 2020. Market analysis an development forecasts for 2020-2025". PMR spodziewa się wzrostu PKB i jego składników na rok 2021, a także odpowiednio wzrostu wartości rynku prywatnej opieki zdrowotnej.

 

Telemedycyna: siła napędowa rynku prywatnej opieki zdrowotnej w 2020 r.

W ciągu ostatnich kilku lat rumuński sektor prywatnej opieki zdrowotnej znacznie się rozwinął, przyciągając znaczną liczbę międzynarodowych inwestorów i lokalnych przedsiębiorców.

Szanse na tym rynku to między innymi:

  • Rosnąca popularność usług telemedycznych w czasach pandemii.
  • Obniżenie poziomu zadowolenia pacjentów z usług publicznych.
  • Powoli zmieniająca się mentalność pacjentów, którzy stają się coraz lepiej poinformowani i domagają się zintegrowanych i spersonalizowanych usług medycznych. Usługi te mogą być oferowane wyłącznie przez sektor prywatny, który w związku z tym przyciąga tych pacjentów.
  • Szeroko zakrojona działalność w zakresie fuzji i przejęć, zwiększenie siły największych graczy, co pomoże im rozwijać swoją ofertę i dyktować ceny.

 

Istnieją również kwestie negatywne, które utrudniają rozwój sektora prywatnego:

  • Pandemia koronawirusa z pewnością będzie miała negatywny wpływ na rynek prywatnej opieki zdrowotnej, co znajduje odzwierciedlenie w naszych prognozach.
  • Bariera kulturowa. Rumuńscy klienci są przyzwyczajeni do tego, że koszty opieki zdrowotnej są pokrywane przez państwo i nie wyobrażają sobie płacenia za ochronę, ponieważ państwo zawsze zapewniało bezpłatne usługi zdrowotne.
  • Fakt, że na ustawodawstwo w zakresie ochrony zdrowia wpływa polityka.
  • Bariery w rozwoju szpitali prywatnych, w tym ograniczona siła nabywcza społeczeństwa: w ostatnich latach rynek ten wzrósł na arenie placówek jednodniowych, a rynek szpitali prywatnych nadal stanowi znikomą część całego rynku szpitalnego.
  • Obecne otoczenie publicznej opieki zdrowotnej oraz kompleksowy pakiet podstawowy oferowany w systemie publicznym.
  • Występowanie płatności nieformalnych, zamiast innych, bardziej przejrzystych mechanizmów płatności, w sektorze publicznym.

 

Zawieszenie usług medycznych w celu doprowadzenia do pogorszenia sytuacji na rynku prywatnej opieki zdrowotnej w 2020 r.

Oczekuje się, że rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa w Europie, a w konsekwencji spowolnienie głównych gospodarek europejskich, osłabi wzrost gospodarczy Rumunii. Na dzień sporządzenia sprawozdania przewidujemy ujemną stopę wzrostu PKB (produktu krajowego brutto) na rok 2020. Utrzymująca się niepewność (która może zaszkodzić prywatnym inwestycjom), połączona z pogorszeniem eksportu (spowodowanym ograniczonym popytem zewnętrznym, zwłaszcza we Włoszech, które są jednym z kluczowych partnerów handlowych Rumunii), nietypowe działania rządu podjęte w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa (wprowadzenie stanu wyjątkowego i tymczasowe zamknięcie w całym kraju, włącznie z zawieszeniem szkół, zamknięciem hoteli, restauracji i obiektów rozrywkowych, częściowym zamknięciem granic i zawieszeniem podróży międzynarodowych), wraz ze zmniejszeniem wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych (w szczególności w zakresie produktów innych niż podstawowe), doprowadzi do pogorszenia sytuacji makroekonomicznej w Rumunii. Będzie to miało bezpośredni negatywny wpływ na wszystkie rodzaje finansowania prywatnej opieki zdrowotnej - opłaty za usługi oraz zakup abonamentów i ubezpieczeń przez przedsiębiorstwa i osoby fizyczne. Do negatywnego rozwoju rynku prywatnej opieki zdrowotnej w Rumunii przyczyni się również zawieszenie wielu procedur medycznych innych niż leczenie przypadków koronawirusa oraz badanie potencjalnych pacjentów.

 

<wykres>

 

Pozytywne tempo wzrostu na rynku prywatnej opieki zdrowotnej w 2021 r.

Jeśli problem koronawirusa uspokoi się w tym roku, PMR oczekuje wzrostu PKB i jego składników w 2021 roku. Będzie to częściowo odzwierciedlać niski punkt odniesienia w danych statystycznych, wraz ze stopniowym odnawianiem się optymizmu wśród przedsiębiorstw i konsumentów. Dlatego też PMR prognozuje dodatnią dynamikę wzrostu na rynku prywatnej opieki zdrowotnej w 2021 r., choć może ona być znacznie niższa niż w latach poprzednich (przed 2020 r.), ponieważ na ożywienie rynku potrzeba będzie czasu.

Należy jednak zauważyć, że ze względu na szybko zmieniającą się sytuację w dniu sporządzania raportu, dalszy kierunek i nasilenie rozwoju pandemii pozostaje ważnym czynnikiem ryzyka dla prognoz.

 

 

AUTOR
Monika Stefańczyk
Pharma and Healthcare Business Unit Director, PMR

KONTAKT DLA MEDIÓW
marketing@pmrcorporate.com
Tel. +48 12 34 05 135

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Bezzębie: problem, na który cierpi ponad 9 milionów Polaków Biuro prasowe
2024-04-29 | 12:30

Bezzębie: problem, na który cierpi ponad 9 milionów Polaków

Bezzębie odbiera uśmiech ponad 9 milionom Polaków Co zrobić ze wstydliwym problemem, który pogarsza jakość życia? Pomimo codziennych powodów do radości, wiele
Zdrowie Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce
2024-04-17 | 12:30

Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce

Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce Grupa Sanofi w Polsce łączy dwie spółki, upraszcza nazwę prawną oraz przenosi się do nowego biura. Te inicjatywy są kolejnym
Zdrowie Ruszają poszukiwania beneficjentów Poland Business Run 2024
2024-04-17 | 08:00

Ruszają poszukiwania beneficjentów Poland Business Run 2024

Rozpoczął się nabór wniosków na beneficjentów tegorocznej charytatywnej sztafety biznesowej Poland Business Run. Każdy, kto potrzebuje dofinansowania do zakupu protezy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.