Rumuni będą płacić mniej za prywatne usługi i produkty zdrowotne w 2020 r.
Marketing
PMR
Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Pandemia koronawirusa będzie miała negatywny wpływ na rynek prywatnej opieki zdrowotnej, co odzwierciedlają najnowsze prognozy PMR na rok 2020, opublikowane w raporcie "Private healthcare market in Romania 2020. Market analysis an development forecasts for 2020-2025". PMR spodziewa się wzrostu PKB i jego składników na rok 2021, a także odpowiednio wzrostu wartości rynku prywatnej opieki zdrowotnej.
Telemedycyna: siła napędowa rynku prywatnej opieki zdrowotnej w 2020 r.
W ciągu ostatnich kilku lat rumuński sektor prywatnej opieki zdrowotnej znacznie się rozwinął, przyciągając znaczną liczbę międzynarodowych inwestorów i lokalnych przedsiębiorców.
Szanse na tym rynku to między innymi:
- Rosnąca popularność usług telemedycznych w czasach pandemii.
- Obniżenie poziomu zadowolenia pacjentów z usług publicznych.
- Powoli zmieniająca się mentalność pacjentów, którzy stają się coraz lepiej poinformowani i domagają się zintegrowanych i spersonalizowanych usług medycznych. Usługi te mogą być oferowane wyłącznie przez sektor prywatny, który w związku z tym przyciąga tych pacjentów.
- Szeroko zakrojona działalność w zakresie fuzji i przejęć, zwiększenie siły największych graczy, co pomoże im rozwijać swoją ofertę i dyktować ceny.
Istnieją również kwestie negatywne, które utrudniają rozwój sektora prywatnego:
- Pandemia koronawirusa z pewnością będzie miała negatywny wpływ na rynek prywatnej opieki zdrowotnej, co znajduje odzwierciedlenie w naszych prognozach.
- Bariera kulturowa. Rumuńscy klienci są przyzwyczajeni do tego, że koszty opieki zdrowotnej są pokrywane przez państwo i nie wyobrażają sobie płacenia za ochronę, ponieważ państwo zawsze zapewniało bezpłatne usługi zdrowotne.
- Fakt, że na ustawodawstwo w zakresie ochrony zdrowia wpływa polityka.
- Bariery w rozwoju szpitali prywatnych, w tym ograniczona siła nabywcza społeczeństwa: w ostatnich latach rynek ten wzrósł na arenie placówek jednodniowych, a rynek szpitali prywatnych nadal stanowi znikomą część całego rynku szpitalnego.
- Obecne otoczenie publicznej opieki zdrowotnej oraz kompleksowy pakiet podstawowy oferowany w systemie publicznym.
- Występowanie płatności nieformalnych, zamiast innych, bardziej przejrzystych mechanizmów płatności, w sektorze publicznym.
Zawieszenie usług medycznych w celu doprowadzenia do pogorszenia sytuacji na rynku prywatnej opieki zdrowotnej w 2020 r.
Oczekuje się, że rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa w Europie, a w konsekwencji spowolnienie głównych gospodarek europejskich, osłabi wzrost gospodarczy Rumunii. Na dzień sporządzenia sprawozdania przewidujemy ujemną stopę wzrostu PKB (produktu krajowego brutto) na rok 2020. Utrzymująca się niepewność (która może zaszkodzić prywatnym inwestycjom), połączona z pogorszeniem eksportu (spowodowanym ograniczonym popytem zewnętrznym, zwłaszcza we Włoszech, które są jednym z kluczowych partnerów handlowych Rumunii), nietypowe działania rządu podjęte w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa (wprowadzenie stanu wyjątkowego i tymczasowe zamknięcie w całym kraju, włącznie z zawieszeniem szkół, zamknięciem hoteli, restauracji i obiektów rozrywkowych, częściowym zamknięciem granic i zawieszeniem podróży międzynarodowych), wraz ze zmniejszeniem wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych (w szczególności w zakresie produktów innych niż podstawowe), doprowadzi do pogorszenia sytuacji makroekonomicznej w Rumunii. Będzie to miało bezpośredni negatywny wpływ na wszystkie rodzaje finansowania prywatnej opieki zdrowotnej - opłaty za usługi oraz zakup abonamentów i ubezpieczeń przez przedsiębiorstwa i osoby fizyczne. Do negatywnego rozwoju rynku prywatnej opieki zdrowotnej w Rumunii przyczyni się również zawieszenie wielu procedur medycznych innych niż leczenie przypadków koronawirusa oraz badanie potencjalnych pacjentów.
<wykres>
Pozytywne tempo wzrostu na rynku prywatnej opieki zdrowotnej w 2021 r.
Jeśli problem koronawirusa uspokoi się w tym roku, PMR oczekuje wzrostu PKB i jego składników w 2021 roku. Będzie to częściowo odzwierciedlać niski punkt odniesienia w danych statystycznych, wraz ze stopniowym odnawianiem się optymizmu wśród przedsiębiorstw i konsumentów. Dlatego też PMR prognozuje dodatnią dynamikę wzrostu na rynku prywatnej opieki zdrowotnej w 2021 r., choć może ona być znacznie niższa niż w latach poprzednich (przed 2020 r.), ponieważ na ożywienie rynku potrzeba będzie czasu.
Należy jednak zauważyć, że ze względu na szybko zmieniającą się sytuację w dniu sporządzania raportu, dalszy kierunek i nasilenie rozwoju pandemii pozostaje ważnym czynnikiem ryzyka dla prognoz.
AUTOR
Monika Stefańczyk
Pharma and Healthcare Business Unit Director, PMR
KONTAKT DLA MEDIÓW
marketing@pmrcorporate.com
Tel. +48 12 34 05 135
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.