Komunikaty PR

Rusza kolejna edycja Orbit® „Dziel się Uśmiechem"

2024-09-12  |  17:00
Biuro prasowe

Wrzesień to nie tylko czas powrotów z wakacji, spotkań z dawno niewidzianymi kolegami i nauczycielami. Wraz z początkiem nowego roku szkolnego tradycyjnie rusza też kolejna, tym razem już 12. odsłona programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”. W ramach wyjątkowych zajęć nawet 150 tysięcy uczniów z całej Polski ma szansę dowiedzieć się jak prawidłowo dbać o zęby i zapobiegać próchnicy. Program niezmiennie organizowany jest przez Mars Polska i Polski Czerwony Krzyż oraz wspierany merytorycznie przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Ambasadorką inicjatywy od lat jest aktorka i działaczka społeczna Magdalena Różczka.

Ogólnopolski program „Dziel się Uśmiechem” został zainicjowany w 2013 roku jako odpowiedź na utrzymujący się w naszym kraju wysoki odsetek próchnicy wśród dzieci. Niestety problem jest dalej aktualny, a choroba ta niesie ze sobą liczne negatywne konsekwencje i może zwiększać ryzyko wystąpienia innych dolegliwości.

Według szacunków Ministerstwa Zdrowia prawie 82% sześciolatków zmaga się z problemem próchnicy[1], a według raportu WHO Global Oral Health aż 46% przypadków próchnicy u dzieci poniżej 9. roku życia pozostaje nieleczonych[2].

Od lat realizowany program edukacyjny odpowiada na nieustający problem próchnicy wśród dzieci w Polsce. Częstość występowania próchnicy wzrasta od 41,1% u dzieci 3-letnich do aż 93,2% w wieku 18 lat. Próchnica zębów stałych pojawia się niedługo po wyrznięciu się pierwszych trzonowych zębów, tzw. szóstek, które najczęściej są dotknięte przez tę chorobę u dzieci i młodzieży. Jednak dzięki właściwej profilaktyce można temu skutecznie zapobiegać – podkreśla prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Celem Orbit „Dziel się Uśmiechem” jest uczenie, zarówno dzieci, jak i rodziców oraz opiekunów, prostych sposobów jak efektywnie dbać o zdrowie zębów. W tym roku do programu dołączą uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych z całego kraju oraz po raz drugi podopieczni szkolnych i przedszkolnych zerówek. Zajęcia prowadzone w oparciu o dopasowane do wieku, atrakcyjne materiały wpisujące się w podstawę programową potrwają aż do wiosny.

Widząc alarmujące statystyki dotyczące zdrowia zębów dzieci, cieszymy się, że możemy wspierać nauczycieli w prowadzeniu angażujących zajęć i przekazać im atrakcyjne materiały, które sprawią, że wiedza wyniesiona z lekcji na długo pozostanie w pamięci. Cieszę się też, że wspólnie z partnerami podjęliśmy decyzję o zwiększeniu zasięgu akcji oraz włączaniu w nią zerówkowiczów. To ważne, aby prawidłowe nawyki higieniczne budować jak najwcześniej – zaznacza Małgorzata Szukała, Kierowniczka Działu Promocji i Pozyskiwania Dochodów, Polski Czerwony Krzyż.

Program Orbit „Dziel się Uśmiechem” od samego początku jest w pełni finansowany przez firmę Mars Polska, która na realizację 12. edycji przeznaczy kwotę 1 miliona złotych*.

Jesteśmy producentem bezcukrowych gum do żucia – będących jednym z 4 elementów składających się na codzienną rutynę pomagającą unikać próchnicy. Dlatego z dumą od lat współtworzymy Orbit „Dziel się Uśmiechem”. Dzięki naszemu wsparciu, ale przede wszystkim zaangażowaniu wolontariuszy PCK, dyrektorów szkół i nauczycieli, w tym roku w zajęciach ma szansę wziąć udział rekordowa liczba 150 tysięcy dzieci. Wszyscy zainteresowani mogą też pobrać elektroniczną wersję materiałów edukacyjnych z naszej strony internetowej www.mojorbit.pl – mówi Monika Piekarska, Kierowniczka ds. Korporacyjnych, Mars Polska.

Znaczenie profilaktyki podkreśla również Profesor Marzena Dominiak, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Prorektor ds. Strategii Rozwoju UM we Wrocławiu: Program promuje wszystkie aspekty higieny jamy ustnej – zarówno te bardziej oczywiste, jak regularne szczotkowanie zębów, jak i te, o których nie wszyscy wiedzą, np. krótkotrwałe żucie bezcukrowej gumy po posiłku, gdy nie ma możliwości ich umycia.

Poznaj 4 kroki dla zdrowych i czystych zębów:

1. Szczotkuj – Myj dokładnie zęby pastą z fluorem przynajmniej 2 razy dziennie.

2. Czyść – Stosuj dodatkowe środki higieny jamy ustnej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe.

3. Żuj – Żuj bezcukrową gumę po jedzeniu i piciu przez 10 minut, gdy nie masz możliwości umycia zębów. 

4. Kontroluj – Regularnie, raz na pół roku, odwiedzaj stomatologa.

Program we wrześniu i październiku będzie wspierany również kampanią TV oraz digitalową, a także działaniami w punktach sprzedaży.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie programu: https://www.mojorbit.pl/program-dziel-sie-usmiechem

 

*Program „Dziel się Uśmiechem” jest w całości finansowany przez firmę Mars Polska, która w tym roku przeznacza 1 mln złotych na kompleksową realizację 12 edycji, w tym na przygotowanie i produkcję materiałów edukacyjnych dla uczniów, nauczycieli i rodziców, lekcje dla nawet 150 tysięcy dzieci oraz promocję zasad prawidłowej higieny jamy ustnej (4 prostych kroków dla zdrowych i czystych zębów). Do tej pory, na realizację jedenastu edycji programu, firma Mars Polska przeznaczyła już ponad 8,5 mln złotych.

 


[1] Źródło: Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej i jego uwarunkowań w latach 2016-2020. Ocena stanu zdrowia jamy ustnej i jego uwarunkowań w populacji polskiej w wieku 6, i 10 oraz 15 lat w 2018 roku, red. Dorota Olczak-Kowalczyk. Oficyna Wydawnicza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Warszawa 2019.

[2] WHO Global Oral Health Report, 2022 r.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu Biuro prasowe
2024-12-28 | 13:15

BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu

  Ochrona zdrowia od wielu dekad nie jest niestety priorytetem kolejnych rządów, mimo przedwyborczych deklaracji, że takowym priorytetem będzie objęta. Na przeszkodzie stała
Zdrowie Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
2024-12-18 | 01:00

Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych

Aurumaris Professional, marka specjalizująca się w skutecznej kosmetyce profesjonalnej i konsumenckiej, odnotowuje dynamiczny wzrost skali biznesu. W niespełna pół roku od debiutu w
Zdrowie 74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
2024-12-06 | 11:00

74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy

Magdalena Damasiewicz, dyrektor ds. abonamentów i ubezpieczeń zdrowotnych w enel-med: Rola medycyny pracy w ostatnich latach była mocno niedoceniana i ograniczała

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców

Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.

Konsument

Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich

W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciudziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.

Zdrowie

Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych

W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.