Komunikaty PR

SIMDENSITY nowy system oceny gęstości i jakości kości dla implantologów

2023-11-20  |  20:00
Biuro prasowe

Badanie i ocena gęstości kości odgrywa kluczową rolę w procesie planowania i przeprowadzania zabiegów implantacji zębowej. Obecne stosowane metody oceny jakościowej i ilościowej oceny stanu kości wyrażone we względnych jednostkach Hounsfielda  (HU) i skalsyfikowane w 1989 r. w skali jakościowej oceny kości Mischa poprzez przyjęte oznaczenia od D1 do D4 nie są wystarczające i nie są im przypisane zarówno w ich granicach, jak i wewnątrz ich obszarów żadne uznane fizyczne jednostki miary.

System Simdensity pozwala już na etapie diagnostyki przed zabiegowej dokonać pogłębionej analizy stanu i jakości kości pacjenta, która dotychczas możliwa była dopiero w trakcie realizacji zabiegu.
Wdraża innowacyjne podejście do badań diagnostyki przed zabiegowej dostarczając lekarzowi informacje, które dotychczas nie były dla niego dostępne poprzez:

  • wyliczanie i prezentację w obowiązujących bezwzględnych wartościach jednostek fizycznych g/cm3 wartości gęstości kości w całym obszarze szczęki i żuchwy diagnozowanego pacjenta i w każdym wskazanym przez lekarza punkcie odniesienia dla planowanego zabiegu. Pomiar jest precyzyjny i może być realizowany z rozdzielczością do 1 voxela.
    Dostarczona informacja powoduje istotne zwiększenie możliwości oceny stanu kości w miejscu planowanego zabiegu oraz w ogólnej ocenie stanu jakości kości pacjenta.
    Twórcy systemu Simdensity uważają, że to nie koniec możliwości, bo ze względu na brak rozszerzonych protokołów implantacji udostępnianych przez producentów implantów, lekarz nie może jeszcze w 100% wykorzystać tej wiedzy. Istotnym działaniem jakie przewidują w kolejnym kroku, jest przeprowadzenie dodatkowych badań związanych z rozwojem produktu. Badania takie już są prowadzone we współpracy z jednym z czołowych producentów implantów oraz wspierane przez znane firmy W&H i C. WITT. Ich wyniki doprowadzą do korelacji danych generowanych w systemie z powstaniem nowych protokołów implantologicznych.
  • prezentację zachodzących zmian gęstości kości poprzez wprowadzenie skali kolorów z przypisanymi dla każdego z nich granicznymi wartościami gęstości kości. Zmiany wartości gęstości z wykorzystaniem dominanty barw można obserwować i analizować dla każdej z warstw przekroju kości nawigując wzdłuż osi planowanego miejsca zabiegu.

 

Obie innowacyjne funkcjonalności generują ważne i nowe dla procesu diagnostyki przed zabiegowej implikacje:

  • Po pierwsze, planując zabieg implantacji, już na etapie diagnostyki przed zabiegowej otrzymujemy informacje o wyznaczeniu ilościowej i rzeczywistej fizycznej wartości gęstości kości. Obecnie, w praktyce taką informację pozyskujemy opierając się na odczuciu oporu stawianego przez kość na wiertle dopiero w trakcie wykonywania zabiegu, podczas realizacji protokołów wiercenia otworu pilotującego i przygotowania łoża implantu zębowego.
  • Po drugie, wprowadzenie skali barw odzwierciedlającej zmiany gęstości, znacznie poprawia zdolność do obserwowania i diagnozowania takich zmian. Percepcja oka do odróżniania zmian gęstości kości w dotychczas użytkowanej w dostępnych obecnie systemach przeglądarek zdjęć skali szarości jest niewystarczająca do precyzyjnej ich oceny. Sytuacja zmienia się diametralnie podczas zastosowania systemu Simdensity, bowiem następujące kolejno zmiany kolorów widoczne na zdjęciach warstwowych są natychmiast zauważalne i wpływają na poprawę jakość oceny diagnostycznej stanu kości pacjenta.

 

Metoda diagnostyczna jest prosta w stosowaniu i polega na wykonaniu standardowo realizowanego badania tomograficznego CBCT z użyciem łatwego w zastosowaniu wzornika gęstości, a następnie eksporcie uzyskanego pliku DICOM do chmurowego systemu Simdensity gdzie lekarz, poprzez webową aplikację może już skorzystać z dostępnych funkcjonalności.
Funkcjonalność aplikacji użytkownika jest intuicyjna i analogiczna do stosowanych obecnie systemów w dostępnych przeglądarkach plików DICOM.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy Biuro prasowe
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia
Zdrowie Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
2025-03-11 | 06:00

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie

Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research dla marki Domowe Laboratorium wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów

Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.

Firma

Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.

Ochrona środowiska

Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.