Komunikaty PR

Spokój w prezencie na Dzień Dziecka

2023-05-31  |  11:00
Do pobrania docx ( 0.16 MB )

 

Odpowiedź na pytanie, jak stosować mindfulness (uważność) w szkole i jakich narzędzi do tego używać znajdziecie na platformie (S)pokój Nauczycielski. Platformę przygotowała Fundacja Szkoła z Klasą oraz Fundacja Edumind - Uważność w Edukacji, a treści są bezpłatne i może z nich skorzystać każda nauczycielka czy nauczyciel.

(S)pokój Nauczycielski jest częścią projektu Krople Uważności, w którym nauczyciele i nauczycielki praktykują uważność, aby następnie przenieść tę praktykę do klasy, na pracę z uczniami i uczennicami. Projekt wspiera edukatorów we wzmacnianiu nie tylko zdrowia psychicznego uczniów, ale też w zadbaniu o siebie samych.

(S)pokój nauczycielski to pigułka wiedzy, na platformie dowiemy się, czym jest uważność, autorzy rozbrajają mity dotyczące mindfulness, pokazują, jak strategie uważności wdrażać w codziennej pracy oraz proponują kilka małych praktyk do wykorzystania zarówno podczas samodzielnej praktyki uważności na co dzień, jak i na lekcjach z dziećmi i młodzieżą.  Wszystko to podzielone jest na 4 obszary tematyczne: wiedza, strategie, praktyka, inspiracje. O tym, jak ogromny wpływ na uczniów ma spokój nauczycieli oraz ich panowanie nad własnymi emocjami, jest przekonana konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, która objęła patronatem kampanię Krople Uważności.

Bardzo często powtarzam, że profilaktyka ma bardzo duże znaczenie w zapobieganiu zaburzeń psychicznych i powinna być tak naprawdę jej fundamentem. Każda aktywność, która jest podejmowana z tą myślą jest w mojej ocenie niezwykle cenna i bardzo potrzebna w naszej obecnej rzeczywistości, gdzie obserwujemy wzrost liczby dzieci i młodzieży, potrzebującej wsparcia specjalistów. Dlatego inicjatywa Krople Uważności, jest szczególnie bliska mojemu sercu – podkreśla dr Aleksandra Lewandowska.

Zarówno statystyki jak i opinie psychologów nie pozostawiają wątpliwości: coraz więcej dzieci (nawet kilkuletnich) oraz nastolatków zmaga się z obniżonym nastrojem lub depresją. Przyczyn jest bardzo wiele, a to jak uczniowie czują się w szkole i jakie wsparcie mogą otrzymać od nauczycieli, ma duże znaczenie.

Kadra nauczycielska także potrzebuje narzędzi i wsparcia, aby móc jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby i problemy swoich podopiecznych, dlatego Fundacja Szkoła z Klasą we współpracy z Fundacją Edumind – Uważnośc w Edukacji, prowadzi cykliczne warsztaty uważności dla nauczycielek i nauczycieli z całej Polski –  Mindfulness, jest ważnym narzędziem w radzeniu sobie z codziennym stresem i trudnymi sytuacjami, a dzięki praktyce uważności nauczyciele są bardziej opanowani, efektywni oraz mają zasoby emocjonalne, żeby wspierać swoich uczniów i uczennice. Na przestrzeni roku w ramach projektu Krople Uważności udało się przeszkolić prawie 120 nauczycieli z 70 szkół, co pozwoliło nam na dotarcie w niecały rok do ponad 5000 uczniów w całej Polsce – mówi Marta Puciłowska, wiceprezeska Fundacji Szkoła z Klasą.

Kampania jest sponsorowana przez firmę AstraZeneca Pharma Poland w ramach globalnej inicjatywy Young Health Programme. Ambicją programu jest zmierzenie się z poważnym wyzwaniem, jakim jest odpowiednie zadbanie o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. – Jako firma staramy się na co dzień angażować w liczne działania mające na celu niesienie pomocy dzieciom oraz młodzieży w Polsce – mówi Wiktor Janicki, prezes AstraZeneca. – W ostatnim czasie wsparliśmy akcję #zdrowiewgłowie realizowaną przez Fundację TVN poprzez zakup „Bajek” autorstwa Natalie Portman. Dochód ze sprzedaży książki, której autorka była gościem specjalnym tegorocznej konferencji Impact’23 w Poznaniu, zostanie w całości przeznaczony na wsparcie polskiej psychiatrii dziecięcej a zakupione książki trafią do dzieci naszych pracowników podczas Dnia Dziecka w biurze.

Więcej o programie Krople Uważności na stronie:  https://rozmawiajzklasa.szkolazklasa.org.pl/krople-uwaznosci/spokoj-nauczycielski/ 

O Fundacji Szkoła z Klasą

Fundacja Szkoła z Klasą jest organizacją pozarządową zajmującą się edukacją. Powstała w 2015 roku, bazując na doświadczeniach programu Szkoła z Klasą – jednej z największych i najbardziej rozpoznawalnych ogólnopolskich akcji społecznych, działającej od 2002 roku. Strona internetowa: https://www.szkolazklasa.org.pl/o-fundacji/

Informacje o Fundacji Edumind Uważność w Edukacji:

Fundacja Edumind Uważność w edukacji zajmuje się wprowadzaniem zintegrowanych programów praktyki uważności w środowisku szkolnym jako metody redukowania stresu, budowania odporności psychicznej i regulowania emocji u dzieci oraz dorosłych.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Branża weterynaryjna jest na drodze do szybkiego rozwoju Biuro prasowe
2024-07-02 | 15:00

Branża weterynaryjna jest na drodze do szybkiego rozwoju

Wzrost liczby czworonogów w gospodarstwach domowych oznacza więcej pacjentów w gabinetach weterynaryjnych. Właściciele lecznic będą musieli przygotować się na
Zdrowie Polka bada możliwości naprawcze i procesy zapalne w mózgu
2024-06-25 | 09:12

Polka bada możliwości naprawcze i procesy zapalne w mózgu

W trakcie swojego życia, jedna na trzy osoby w Polsce zachoruje na schorzenie układu nerwowego[1]. Obecnie około 5 milionów Polek i Polaków potrzebuje wsparcia neurologicznego, a
Zdrowie Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu wśród kierujących zespołami?
2024-06-21 | 13:00

Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu wśród kierujących zespołami?

Spadek z 47% w styczniu 2020 do 22% w maju 2023 roku – tak prezentuje się odsetek osób kierujących zespołami, które uważają, że pracodawca dba o ich wellbeing[1]. Problem

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.