Spokój w prezencie na Dzień Dziecka
Odpowiedź na pytanie, jak stosować mindfulness (uważność) w szkole i jakich narzędzi do tego używać znajdziecie na platformie (S)pokój Nauczycielski. Platformę przygotowała Fundacja Szkoła z Klasą oraz Fundacja Edumind - Uważność w Edukacji, a treści są bezpłatne i może z nich skorzystać każda nauczycielka czy nauczyciel.
(S)pokój Nauczycielski jest częścią projektu Krople Uważności, w którym nauczyciele i nauczycielki praktykują uważność, aby następnie przenieść tę praktykę do klasy, na pracę z uczniami i uczennicami. Projekt wspiera edukatorów we wzmacnianiu nie tylko zdrowia psychicznego uczniów, ale też w zadbaniu o siebie samych.
(S)pokój nauczycielski to pigułka wiedzy, na platformie dowiemy się, czym jest uważność, autorzy rozbrajają mity dotyczące mindfulness, pokazują, jak strategie uważności wdrażać w codziennej pracy oraz proponują kilka małych praktyk do wykorzystania zarówno podczas samodzielnej praktyki uważności na co dzień, jak i na lekcjach z dziećmi i młodzieżą. Wszystko to podzielone jest na 4 obszary tematyczne: wiedza, strategie, praktyka, inspiracje. O tym, jak ogromny wpływ na uczniów ma spokój nauczycieli oraz ich panowanie nad własnymi emocjami, jest przekonana konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, która objęła patronatem kampanię Krople Uważności.
– Bardzo często powtarzam, że profilaktyka ma bardzo duże znaczenie w zapobieganiu zaburzeń psychicznych i powinna być tak naprawdę jej fundamentem. Każda aktywność, która jest podejmowana z tą myślą jest w mojej ocenie niezwykle cenna i bardzo potrzebna w naszej obecnej rzeczywistości, gdzie obserwujemy wzrost liczby dzieci i młodzieży, potrzebującej wsparcia specjalistów. Dlatego inicjatywa Krople Uważności, jest szczególnie bliska mojemu sercu – podkreśla dr Aleksandra Lewandowska.
Zarówno statystyki jak i opinie psychologów nie pozostawiają wątpliwości: coraz więcej dzieci (nawet kilkuletnich) oraz nastolatków zmaga się z obniżonym nastrojem lub depresją. Przyczyn jest bardzo wiele, a to jak uczniowie czują się w szkole i jakie wsparcie mogą otrzymać od nauczycieli, ma duże znaczenie.
Kadra nauczycielska także potrzebuje narzędzi i wsparcia, aby móc jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby i problemy swoich podopiecznych, dlatego Fundacja Szkoła z Klasą we współpracy z Fundacją Edumind – Uważnośc w Edukacji, prowadzi cykliczne warsztaty uważności dla nauczycielek i nauczycieli z całej Polski – Mindfulness, jest ważnym narzędziem w radzeniu sobie z codziennym stresem i trudnymi sytuacjami, a dzięki praktyce uważności nauczyciele są bardziej opanowani, efektywni oraz mają zasoby emocjonalne, żeby wspierać swoich uczniów i uczennice. Na przestrzeni roku w ramach projektu Krople Uważności udało się przeszkolić prawie 120 nauczycieli z 70 szkół, co pozwoliło nam na dotarcie w niecały rok do ponad 5000 uczniów w całej Polsce – mówi Marta Puciłowska, wiceprezeska Fundacji Szkoła z Klasą.
Kampania jest sponsorowana przez firmę AstraZeneca Pharma Poland w ramach globalnej inicjatywy Young Health Programme. Ambicją programu jest zmierzenie się z poważnym wyzwaniem, jakim jest odpowiednie zadbanie o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. – Jako firma staramy się na co dzień angażować w liczne działania mające na celu niesienie pomocy dzieciom oraz młodzieży w Polsce – mówi Wiktor Janicki, prezes AstraZeneca. – W ostatnim czasie wsparliśmy akcję #zdrowiewgłowie realizowaną przez Fundację TVN poprzez zakup „Bajek” autorstwa Natalie Portman. Dochód ze sprzedaży książki, której autorka była gościem specjalnym tegorocznej konferencji Impact’23 w Poznaniu, zostanie w całości przeznaczony na wsparcie polskiej psychiatrii dziecięcej a zakupione książki trafią do dzieci naszych pracowników podczas Dnia Dziecka w biurze.
Więcej o programie Krople Uważności na stronie: https://rozmawiajzklasa.szkolazklasa.org.pl/krople-uwaznosci/spokoj-nauczycielski/
O Fundacji Szkoła z Klasą
Fundacja Szkoła z Klasą jest organizacją pozarządową zajmującą się edukacją. Powstała w 2015 roku, bazując na doświadczeniach programu Szkoła z Klasą – jednej z największych i najbardziej rozpoznawalnych ogólnopolskich akcji społecznych, działającej od 2002 roku. Strona internetowa: https://www.szkolazklasa.org.pl/o-fundacji/
Informacje o Fundacji Edumind Uważność w Edukacji:
Fundacja Edumind Uważność w edukacji zajmuje się wprowadzaniem zintegrowanych programów praktyki uważności w środowisku szkolnym jako metody redukowania stresu, budowania odporności psychicznej i regulowania emocji u dzieci oraz dorosłych.
Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk
Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim
Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.