Startuje ogólnopolska kampania "Umyj ręce"
Pierwsze przykazanie? Umyj ręce
Jak najczęściej myjmy ręce wodą z mydłem! Tak brzmi pierwsze zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w walce z koronawirusem. Mydło w kostce w każdym domu to niedrogi i podstawowy środek do walki z pandemią.
Tak, to prawda. Zwykła, tradycyjna kostka mydła znów wraca do łask na całym świecie. Choć ma nieskomplikowany skład, to skutecznie usuwa brud i drobnoustroje z naszych rąk, w tym także wirusa SARS-CoV-2. Mydło w kostce jest wygodne w użyciu, przyjazne dla środowiska i przy tym – niedrogie.
O konieczności mycia rąk wodą z mydłem mówi też głośno UNICEF, który niesie pomoc dzieciom i ich rodzinom dotkniętym skutkami pandemii w krajach rozwijających się. – Mycie rąk mydłem jest jedną z najtańszych, najbardziej efektywnych metod, dzięki której można ochronić siebie i innych przed koronawirusem oraz wieloma infekcjami. To nie jest magiczne lekarstwo, ale ważne jest, aby ludzie wiedzieli, jakie kroki powinni podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim rodzinom – mówi Sanjay Wijesekera, Dyrektor Programowy UNICEF.
Ale czy wszyscy dokładnie myjemy ręce? Niestety nie. Polskie doświadczenia epidemiologów wskazują na to, że ręce myjemy zbyt rzadko, niedokładnie i za krótko. Drobnoustroje w codziennym życiu mogą gromadzić się niemal wszędzie. Ręce należy myć mydłem co najmniej kilka-kilkanaście razy dziennie, w tym m.in. przed i po posiłkach, po wyjściu z toalety, po przyjściu do pracy i do domu oraz po każdorazowym kontakcie ze zwierzętami. Poprawne umycie dłoni powinno trwać minimum 30 sekund. A jak poprawnie umyć ręce? Otóż po zwilżeniu wodą i dokładnym rozprowadzeniu mydła w kostce w dłoniach, należy najpierw umyć dokładnie część wewnętrzną, a potem zewnętrzną dłoni. Następnie trzeba starannie umyć opuszki palców wraz z paznokciami, kciuki i nadgarstki. Po spłukaniu piany, dłonie należy obmyć bieżącą wodą i dokładnie wytrzeć w czysty lub jednorazowy ręcznik. I gotowe!
– Pod względem chemicznym mydło to sól metalu i wyższych kwasów tłuszczowych. To związek powierzchniowo czynny, który powoduje kurczenie się warstwy zanieczyszczeń, w tym drobnoustrojów przyczepionych do powierzchni skóry, co ułatwia ich spłukiwanie. Zatem wszelkie zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące higieny osobistej z użyciem detergentów takich jak mydła, również w kostkach, mają chemiczne podstawy i mogą być jednym z najlepszych sposobów w ograniczaniu ryzyka zakażenia wirusami – mówi dr n. farm. inż. Sylwia Andrzejczuk z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Mydło w kostce ma ogromnie wiele zalet. Oprócz tego, że usuwa ze skóry brud i drobnoustroje, w tym wirusy, jest bardzo praktyczne. Mydło w kostce możemy zabrać wszędzie: do pracy, do kosmetyczki podczas podróży, a także do samochodu czy samolotu. Nie ma też obaw, że mydło w kostce nam się wyleje. Mydło w kostce ze względu na niskie ryzyko mikrobiologiczne, nie wymaga stosowania konserwantów. Dodatkowo nie stwierdza się aktywności bakteryjnej na powierzchni mydła. Istnieje bardzo duży wybór mydeł w kostkach: do każdego rodzaju skóry, dla alergików, o różnych zapachach kolorach i kształtach. Mydło w kostce może stanowić dekorację, a przechowywane w szafie z ubraniami – utrzymuje ładny zapach.
– Co ważne: mydło w kostce jest przyjazne środowisku! W przeciwieństwie do mydeł w płynie, nie trzeba kupować go wraz z plastikowymi butelkami, plastikowymi pompkami czy zakrętkami, ani foliowymi saszetkami re-fill, które później zaśmiecają świat. Poza tym, mydło jest produktem pochodzenia naturalnego i ulega biodegradacji – dodaje Artur Rusinek, prezes zarządu Betasoap, firmy zajmującej się produkcją mydła. Niestety, czasem słyszy się nieprawdziwe twierdzenie, że można zarazić się bakteriami z tzw. kożucha, który powstaje na powierzchni mokrego mydła. To mit. Co prawda, wilgotność sprzyja namnażaniu się bakterii w każdym przypadku, niezależnie czy jest to mydło w kostce, czy też w płynie. Jednak właściwości chemiczne i sposób użytkowania mydła w kostce potwierdza jego higieniczność: umieszczenie mydła pod bieżącą wodą pozwala uzyskać pianę, która zmywa i usuwa z powierzchni kostki wszelkie bakterie przed rozpoczęciem procesu mycia. Dlatego – walcząc o swoje zdrowie – myjmy ręce!
Więcej informacji o poprawnym myciu rąk, ciekawostki o mydle i dodatkowe materiały multimedialne można znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.umyjrece.pl
Giving Grudzień! Rusza charytatywny projekt na rzecz szkolnych psychologów
Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk
Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.