Komunikaty PR

To ważne, by być wśród ludzi

2023-06-12  |  14:30
Biuro prasowe

Samotność to stan, który w dużym stopniu dotyka najstarszą grupę społeczną – seniorów po siedemdziesiątym roku życia. Czasami pojawia się później, czasami wcześniej – przychodzi niczym nieproszony gość, przynosząc poczucie wykluczenia i odizolowania.

Z ostatnich badań stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich wynika, że 20% seniorów zmaga się z osamotnieniem, z czego prawie 13% z tej grupy w ogóle nie wychodzi z domu. Te wyniki są zatrważające, gdyż pokazują, jak wiele ludzi po prostu znika w swoich czterech ścianach – uważa Darya Darkovich, ekspertka ds. seniorów z firmy Bravecare. Są samotni, niezauważeni, przez to szybciej umierają. A tak naprawdę wystarczyłaby zwykła rozmowa, ktoś życzliwy obok, opiekun i towarzysz – by mogli godnie spędzić ostatnie lata życia.

Największą trudnością w życiu najstarszych osób jest właśnie poczucie odizolowania. Wynika to często z braku bliskich, braku mobilności, utraty zdrowia i problemów ekonomicznych. Izolacja na dłużej sprawia, że nie jest zaspokojona elementarna ludzka potrzeba przynależności do jakiejś grupy. Jej brak powoduje utratę poczucia bezpieczeństwa, a to z kolei wywołuje lęki i stany depresyjne. Samotny senior nie tylko z nikim nie rozmawia, ale też zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli coś mu się stanie, nikt tego nie zauważy.  Proszę sobie wyobrazić dzień z życia samotnego seniora – mówi ekspertka z Bravecare. Taki człowiek wstaje rano, je śniadanie, ogląda cały dzień telewizję, dużo śpi. Jest a jakby go nie było. Czasem, jeśli ma na to siły, wyjdzie do sklepu, czasem usiądzie na ławce i skieruje twarz ku słońcu. Powspomina lepsze czasy. Z trudem wróci do domu. Samotność to dramat, który trzeba przerwać.

Rodziny w dzisiejszych czasach często mieszkają z dala od siebie. Każdy jest zabiegany, ma swoje sprawy, obowiązki, kłopoty. A seniorzy nie chcą przeszkadzać – stwierdza Darya Darkovich. Im są mniej aktywni, tym bardziej czują się niedopasowani do pędzącego świata. Im starsi, tym bardziej przerażeni dynamicznie rozwijająca się technologią, wrzaskiem współczesności, tłumem nowych pokoleń, którzy mijają ich na ulicy bez słowa. Seniorzy chcą mieć święty spokój. Seniorzy czekają na śmierć.

Potrzeb tych ludzi nie wolno ignorować. To są przecież ludzie, którzy mają prawo do życia
w społeczeństwie tak, jak każdy inny –
kontynuuje eksperta Bravecare. Ludzie, którzy wciąż żyją, potrzebują opieki i towarzystwa. Jeśli nie możemy sami zadbać o ich potrzeby, złóżmy się rodzinnie na opiekuna, który od czasu do czasu ich odwiedzi, porozmawia, pomoże w codziennych czynnościach i zrobi zakupy - apeluje. Może to nie jest idealne rozwiązanie, ale warto sprawdzić możliwości i pomóc bliskim w znalezieniu towarzysza na ich ostatnie chwile na tej ziemi.

 

Bravecare to międzynarodowa firma zajmująca się profesjonalną opieką nad osobami niesamodzielnymi, chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi, oferująca usługi na najwyższym poziomie. Pośredniczy w znalezieniu w pełni legalnej i bezpiecznej pracy 
w Polsce i za granicą, starannie dobierając kompetentnych pracowników do zleceń, zapewniając językowe, psychologiczne i prawne wsparcie koordynatorów, a także oferując wynagrodzenie odpowiadające kwalifikacjom.
Więcej informacji: www.bravecare.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu Biuro prasowe
2024-12-28 | 13:15

BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu

  Ochrona zdrowia od wielu dekad nie jest niestety priorytetem kolejnych rządów, mimo przedwyborczych deklaracji, że takowym priorytetem będzie objęta. Na przeszkodzie stała
Zdrowie Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
2024-12-18 | 01:00

Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych

Aurumaris Professional, marka specjalizująca się w skutecznej kosmetyce profesjonalnej i konsumenckiej, odnotowuje dynamiczny wzrost skali biznesu. W niespełna pół roku od debiutu w
Zdrowie 74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
2024-12-06 | 11:00

74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy

Magdalena Damasiewicz, dyrektor ds. abonamentów i ubezpieczeń zdrowotnych w enel-med: Rola medycyny pracy w ostatnich latach była mocno niedoceniana i ograniczała

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł spożywczy

Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa

Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.