Komunikaty PR

Trening siłowy skuteczniejszy niż ćwiczenia cardio

2023-03-27  |  10:00
Kontakt

Mit, że kobiecy trening siłowy wiąże się jedynie z rozbudową mięśni, ma niewiele wspólnego z prawdą. Dzięki takim ćwiczeniom droga do zgrabniejszej sylwetki może być znacznie prostsza. Trening siłowy jest także świetnym rozwiązaniem na rzecz utrzymania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.  

Kobiety pokochały sport. Jak wynika z raportu MultiSport Index 2022, 64% kobiet w Polsce jest aktywnych fizycznie przynajmniej raz w miesiącu, a 18% decyduje się trenować min. 5 razy w tygodniu. Polki zdają sobie także sprawę z korzyści zdrowotnych wynikających z regularnej aktywności – aż 92% z nich uważa, że aktywność fizyczna jest istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej, a 94%, że pomaga ona w poprawie lub utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej.

Pierwsze kroki na siłowni warto rozpocząć korzystając z porad doświadczonego trenera. Dla użytkowników kart MultiSport powstała strefa edukacyjno-sportowa „Zaprojektuj Formę”, gdzie znajdują się m.in. gotowe instrukcje dot. bezpiecznego trenowania, 113 lekcji prowadzonych przez specjalistów zdrowego stylu życia, a także istnieje możliwość skorzystania z 19 profesjonalnych kursów online – tłumaczy Agata Brama, Ekspertka ds. wellbeingu w Benefit Systems, dietetyczka, trenerka sportowa.  

Poniżej 7 zalet treningu siłowego według trenerki personalnej. 

1. Wzmacniaj mięśnie i zgrabną sylwetkę

Trening siłowy, jak sama nazwa wskazuje, poprawia siłę mięśniową. Jest ona nie tylko bazą do każdej innej dziedziny sportu. Ten rodzaj aktywności, pomaga także w utrzymaniu zgrabnej i jędrnej sylwetki, poprawie proporcji ciała lub pracy nad konkretnym obszarem. Jeżeli szczególnie zależy Ci np. na bardziej atrakcyjnym wyglądzie nóg, pośladków czy ramion, to właśnie trening siłowy będzie idealnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala w dużym stopniu izolować pracę konkretnych grup mięśni, skupiając się jedynie na danej partii.

2. Spalaj tłuszcz, nawet kiedy śpisz

Im więcej mięśni, tym szybsza przemiana materii. Mięśnie szkieletowe potrzebują energii do pracy, a im jest ich więcej, tym większe jest ich zapotrzebowanie na energię. Z tego względu, poza ćwiczeniami cardio, warto poświęcić swój czas na treningi siłowe podczas odchudzania – poza spalaniem kalorii „tu i teraz”, jest to inwestycja w szybki metabolizm nawet wtedy, kiedy nie uprawiamy aktywności fizycznej.

3. Zwiększ swoją pewność siebie

Trening oporowy sprzyja syntezie endorfin, czyli hormonów wywołujących dobre samopoczucie. Dzięki temu, trenowanie siłowo reguluje nastrój, zwiększa poczucie własnej sprawczości i skuteczności, co polepsza samoocenę. Ta z kolei przekłada się na większą pewność siebie we wszystkich dziedzinach życia, nie tylko tych sportowych. Potwierdzają to także wyniki z walentynkowej edycji badania MultiSport Index – aż 95% ankietowanych jest zdania, że aktywność fizyczna zwiększa ich poczucie pewności siebie.

4. Polepsz jakość swojego życia

Oprócz form ruchu przypisanych w większości do czasu wolnego, trening siłowy wspomaga nas również w codziennych aktywnościach. Warto zaznaczyć także, że z wiekiem naturalnie doświadczamy redukcji siły i ilości włókien mięśniowych, co w zdecydowany sposób pogarsza sprawność osób starszych. Trening siłowy jest zatem inwestycją w sprawność na późniejsze lata życia. Jeśli dopiero zaczynamy swoją aktywną przygodę, pierwsze kroki na siłowni warto postawić np. z kartą sportową. Co ciekawe, początkujący w świecie fitness, będący użytkownikami kart MultiSport, mogą skorzystać ze strefy edukacyjno-sportowej „Zaprojektuj Formę”, w której znajdą m.in. gotowe instrukcje z obszaru bezpiecznego trenowania, w tym lekcje prowadzone przez specjalistów zdrowego stylu życia dotyczące m.in. przeznaczenia sprzętu w klubie fitness oraz jego prawidłowego, bezpiecznego użytkowania. Kiedy decydujemy się trenować bez trenera, wiedza ta może znacznie wyeliminować lęk przed pierwszą wizytą na siłowni.

5. Dbaj o serce

Trening siłowy działa także prewencyjnie w przypadku chorób sercowo-naczyniowych, które są główną przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych, w tym w Polsce. W naszym kraju ponad 1/3 dorosłego społeczeństwa choruje na nadciśnienie, które jest jednym z głównych czynników chorób układu krążenia. Regularny trening oporowy redukuje czynniki chorób układu sercowo-naczyniowego – zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi, obniża poziom cholesterolu całkowitego oraz jego „złej” frakcji LDL, a także wzmacnia naczynia krwionośne i serce.

6. Zniweluj bóle kręgosłupa

W Polsce około 70% dorosłych doświadcza bólu kręgosłupa, najczęściej odcinka lędźwiowego. Ćwiczenie mięśni odpowiedzialnych za stabilizację i wzmocnienie pleców może redukować odczucia bólowe i działać prewencyjnie na tego typu dolegliwości. Trening siłowy ukierunkowany na wzmocnienie pleców, mięśni brzucha, pośladków i ud, wzmacnia gorset mięśniowy, co przekłada się na zapobieganie lub zmniejszenie dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Oprócz prozdrowotnego działania na kręgosłup, regularny siłowy trening pleców poprawi również naszą postawę i zniweluje nawyk garbienia się.

7. Korzystaj z siły grupy

Siłownia, wbrew temu co mogłoby się wydawać, to nie tylko ćwiczenia. Podczas pracy w klubach fitness, jako trenerzy wielokrotnie obserwujemy powstawanie małych społeczności, nawiązywanie przyjaźni czy nawet… relacji romantycznych. Wiele osób regularnie uczęszczających na siłownię robi to nie tylko ze względu na możliwość pracowania nad swoją fizycznością, ale również z potrzeby kontaktu z innymi ludźmi. Trening na siłowni to doskonała okazja do poznania osób o podobnych zainteresowaniach, celach i potrzebach treningowych – i to właśnie te wspólne cechy nierzadko są podstawą do nawiązywania nowych znajomości lub wzmacniania tych, które już posiadamy.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Polka bada możliwości naprawcze i procesy zapalne w mózgu Biuro prasowe
2024-06-25 | 09:12

Polka bada możliwości naprawcze i procesy zapalne w mózgu

W trakcie swojego życia, jedna na trzy osoby w Polsce zachoruje na schorzenie układu nerwowego[1]. Obecnie około 5 milionów Polek i Polaków potrzebuje wsparcia neurologicznego, a
Zdrowie Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu wśród kierujących zespołami?
2024-06-21 | 13:00

Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu wśród kierujących zespołami?

Spadek z 47% w styczniu 2020 do 22% w maju 2023 roku – tak prezentuje się odsetek osób kierujących zespołami, które uważają, że pracodawca dba o ich wellbeing[1]. Problem
Zdrowie Startuje 10. edycja „Recepty na Sukces” z inicjatywy Gedeon Richter Polska
2024-06-07 | 11:00

Startuje 10. edycja „Recepty na Sukces” z inicjatywy Gedeon Richter Polska

Firma Gedeon Richter Polska rusza z jubileuszową edycją programu „Recepta na Sukces”. W jego ramach w maju wystartowała kampania pod hasłem „REALIZUJ SIĘ. Spotkajmy się na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

W lasach, na plażach i górskich szlakach zalegają tony plastikowych odpadów. To katastrofa dla środowiska

Wraz z początkiem sezonu letniego rośnie sterta śmieci zalegających na polskich plażach, górskich szlakach i w lasach. To tzw. weekendowe śmieci, czyli opakowania po jedzeniu i napojach, jednorazowe naczynia, grille, mokre chusteczki, zużyte pieluchy, ale też niedopałki papierosów i kapsle. To nie tylko kwestia estetyki, ale także ekologii. Tym bardziej że gros odpadów stanowią plastikowe śmieci. W problem nieoddawanych do recyklingu odpadów i zalewu jednorazowych plastików wymierzone są przede wszystkim regulacje prawne przyjmowane na poziomie UE, ale też akcje edukacyjne. Na przestrzeni ostatnich trzech dekad nastąpił w świadomości Polaków duży postęp, ale tony zbieranych śmieci w trakcie akcji sprzątania świadczą o tym, że wciąż jest wiele do zrobienia.

Nauka

Polski sektor kosmiczny rośnie w siłę. Niszą dla krajowych firm może być diagnoza, naprawa czy tankowanie satelitów na orbicie

W bazie danych Europejskiej Agencji Kosmicznej zarejestrowanych jest kilkaset polskich firm, a aparatura made in Poland poleciała w kosmos już w ponad 80 misjach. Polski sektor kosmiczny odnotowuje dynamiczny rozwój, brakuje jednak przepisów kompleksowo regulujących zasady wykonywania działalności kosmicznej i nadzoru nad nią. Resort rozwoju przygotował projekt ustawy o działalności kosmicznej, która ma zapewnić najwyższe normy bezpieczeństwa i pomóc w zrównoważonym korzystaniu z przestrzeni kosmicznej. Ustawa ma zostać przyjęta przez rząd jeszcze w III kwartale tego roku.

Transport

Ostatnie przygotowania do uruchomienia strefy czystego transportu w stolicy. Straż miejska została wyposażona w mobilny punkt kontroli

1 lipca w Warszawie zacznie działać pierwsza w Polsce i w naszej części Europy strefa czystego transportu. Obejmie 37 km kw., czyli w sumie ok. 7 proc. powierzchni stolicy – to teren Śródmieścia, części Woli, Pragi Północ i Pragi Południe, do którego nie będą mogły wjeżdżać najstarsze auta, niespełniające konkretnych wymogów. – Obostrzenia, które wprowadzimy 1 lipca, spowodują, że stężenie tlenków azotu, spadnie mniej więcej o 20 proc., a cząstek stałych – o 11 proc. – zapowiada Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.