Komunikaty PR

Wirtualna rzeczywistość pomaga w leczeniu depresji

2021-01-20  |  11:10
Biuro prasowe

Innowacyjne urządzenie medyczne polskiego start-upu VR TierOne wykorzystuje wirtualną rzeczywistość do wspierania leczenia depresji oraz rehabilitacji osób po udarze, leczeniu onkologicznym i kardiologicznym. Teraz skutecznie wspiera także terapię ozdrowieńców, którzy przeszli koronawirusa. 

 

Globalna walka z depresją 

 

Światowa Organizacja zdrowia ogłosiła, że depresja już w 2021 roku stanie się drugim najpoważniejszym schorzeniem na świecie. Także co trzecia osoba z ciężkim przebiegiem COVID-19 skarży się na zaburzenia psychiczne i neurologiczne. W doniesieniach naukowych pojawia się aż 98 objawów długoterminowych COVID-19, wśród nich chroniczne zmęczenie, trudności z koncentracją, bóle głowy, problemy ze snem, lęki, stany depresyjne, zaburzenia pamięci. Jedną z najnowszych metod wspomagających terapię osób borykających się z tego typu problemami jest wirtualna rzeczywistość. 

 

Terapia z wykorzystaniem VR – jak to działa?

 

Branża VR i AR, czyli wirtualna rzeczywistość oraz rozszerzona, są obecnie na fali. Rozwój tej technologii zmienia wiele segmentów rynku, w tym także medyczny. W Polsce pod koniec 2020 roku w ośrodku MSWiA w Głuchołazach odbył się pilotażowy program terapii dla pocovidowych ozdrowieńców z wykorzystaniem autorskiego programu firmy VR TierOne. Ponieważ przyniósł  widoczne pozytywne efekty, może być wdrażany w kolejnych placówkach.

 

Objawy u pacjentów przebywających na rehabiiltacji pocovidowej wykraczają poza te dotyczące jedynie zaburzeń układu oddechowego czyli związanych z dusznością, zaburzeniami czynności wentylacyjnych. Bardzo często objawy te dotyczą stanów lękowych i objawów depresji, dlatego w programie rehabilitacji oprócz opieki psychologicznej, uwzględnione są treningi relaksacyjne z wykorzystaniem VR oraz terapii VR TierOne. Potrzeby związane z tą terapią są ogromne i wykraczające poza program rehabilitacji szpitalnej.” – podkreśla prof. Jan Szczegielniak – Kierownik Działu Usprawniania Leczniczego w SP ZOZ Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach. 

 

„Witaj w wirtualnym świecie” – głos terapeuty zwraca się do pacjenta, który obserwowany z boku wygląda, jakby dobrze się bawił. Tak naprawdę jest w trakcie pracy terapeutycznej i rehabilitacji. Pacjent trafia do „ogrodu odrodzenia” gdzie słucha terapeuty snującego opowieść oraz wykonuje zalecane przez niego zadania, np. malowanie mandali.  Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości wykorzystuje zjawisko totalnej immersji – w celu odizolowania pacjenta od warunków szpitalnych, przywołuje wcześniejsze dobre skojarzenia i w pełni angażuje w proces terapeutyczny.

 

Terapia wg programu VR TierOne składa się z trzech komponentów: zestawu procedur medycznych, które wspierają proces leczenia i rehabilitacji, urządzenia medycznego wykorzystującego wirtualną rzeczywistość i dwutygodniowego cyklu terapeutycznego.

 

Terapia angażuje wszystkie zmysły, ułatwia oderwanie od stresujących warunków i gwarantuje pełną koncentrację na prowadzonej terapii. Okulary VR odcinają pacjenta od otaczającego go świata, a on jest całkowicie skupiony na zadaniach terapeutycznych, które inicjują procesy zdrowienia. “Innowacyjność VR TierOne polega na zamierzonej terapii w dwóch sferach – ruchowej i psychicznej. Z moich doświadczeń wynika, że taka metoda jako dodana do konwencjonalnej rehabilitacji jest dla pacjenta niezwykle przydatna i atrakcyjna.” – dr Jarosław Szczygieł, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. 

 

Wirtualna rzeczywistość połączona z nauką 

 

Wyniki przeprowadzonych przez firmę badań wskazują, że ich rozwiązanie obniża poziom depresji o 37% (wg skali GDS), poziom lęku o 36% (wg skali HADS) a poziom stresu o 27% (wg skali PSQ). 

 

W czym dokładnie widać efekty: 

  • Poprawa nastroju i motywacji do rehabilitacji
  • Odprężenie psychofizyczne
  • Zwiększenie wiary pacjenta w powodzenie procesu fizjoterapii 
  • Poprawa koncentracji i uwagi
  • Poprawa funkcji wzrokowo-przestrzennych
  • Zmniejszenie odczuć bólowych
  • Pobudzenie mechanizmów plastyczności mózgu
  • Zmniejszenie poczucia obciążenia wśród personelu oddziałów rehabilitacyjnych 

 

Pozytywne doznania w wirtualnym świecie oraz sukcesy odnoszone w terapeutycznej historii, przywracają wiarę pacjenta we własne możliwości i powodzenie procesu leczenia. Pacjent czuje się lepiej i buduje wewnętrzną motywację do rehabilitacji. Oprócz tego VR TierOne wykorzystuje wirtualną rzeczywistość także do aktywizacji ruchowej kończyn górnych i obręczy barkowej. 

 

Za urządzeniem stoi grupa doświadczonych naukowców i ekspertów od technologii, w tym m.in dr hab. Joanna Szczepańska-Gieracha, prof. nadzw. certyfikowana psychoterapeutka European Association of Psychotherapy i nauczycielka psychoterapii w Polskim Instytucie Ericksonowskim z ponad 20 lat doświadczeń w pomaganiu pacjentom z różnymi schorzeniami oraz dr Jarosław Szczygieł, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej, który na co dzień kieruje I Oddziałem Rehabilitacji Neurologicznej SP ZOZ „REPTY” Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Tarnowskich Górach. 

 

Z urządzeń i programu terapii VR TierOne mogą korzystać lekarze, psychologowie, fizjoterapeuci i pacjenci oddziałów rehabilitacyjnych oraz domów opieki. Po tę technologię sięgnęły już takie placówki jak Centrum Kardiologiczne we Wrocławiu, Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach czy Fundacja Aktywizacji Seniorów „Siwy Dym” i Centrum Leczenia Bólu Analgomed we Wrocławiu.

 

Firma zauważyła duży potencjał w rozwoju swojego pomysłu i lukę w systemie do zagospodarowania. „Polskie placówki medyczne często mogą pochwalić się topowym sprzętem do leczenia i rehabilitacji pacjentów, ale nie w sferze dbania o psychiczne zdrowie pacjenta. My wypełniamy tę niszę dostarczając technologię i program terapii wspomagający powrót do zdrowia pacjentów po udarach i innych ciężkich chorobach, w tym COVID-19. Wszystkie one bardzo często wiążą się z depresją.” – tłumaczy Paweł Pasternak, dyrektor VR TierOne. 

 

Firma jest na etapie pozyskiwania inwestorów na dalszy rozwój, w tym ekspansję zagraniczną – ich program terapeutyczny dostępny jest w kilku językach. 

 

Więcej na: https://vrtierone.com/pl/poznaj-vr-tierone/ 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Giving Grudzień! Rusza charytatywny projekt na rzecz szkolnych psychologów Biuro prasowe
2024-12-03 | 11:40

Giving Grudzień! Rusza charytatywny projekt na rzecz szkolnych psychologów

Giving Tuesday to ogólnoświatowy dzień dobroczynności. W tym roku wypada 3 grudnia i zyska szczególne znaczenie. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty zaprasza na
Zdrowie Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk
2024-11-28 | 13:00

Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk

Black Weeks od Ziko Dermo to świetny moment, by odkryć szeroką gamę dermokosmetyków, które spełnią różnorodne potrzeby skóry. Klienci mogą skorzystać z
Zdrowie Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim
2024-11-27 | 13:50

Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim

Lubelska Spółka zajmująca się komercjalizacją badań naukowych w profilaktyce i ochronie zdrowia nawiązała współpracę z Uniwersytetem w Bolonii. Medical Inventi będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.