Zbadaj się nie odkładaj!” - akcja Fundacji Avalon o badaniach profilaktycznych
Fundacja Avalon
Domaniewska 50a
02-672 Warszawa
pr|fundacjaavalon.pl| |pr|fundacjaavalon.pl
534452357
https://www.fundacjaavalon.pl/
Z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Avalon w ramach Projektu Sekson: „Seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością ruchową” wynika, że częstym powodem odkładania konsultacji medycznych przez osoby z niepełnosprawnością jest kwestia braku informacji o dostosowaniu gabinetu czy placówki medycznej, a także obawa przed kontaktem z niedoświadczonym lekarzem specjalistą. Pragnąc ułatwić osobom z niepełnosprawnościami dostęp do placówek medycznych, Fundacja Avalon rozbudowuje swoją Mapę Dostępności i organizuje akcję społeczną “Zbadaj się nie odkładaj”, która realizowana jest w ramach Światowego Dnia Zdrowia.
Akcja “Zbadaj się nie odkładaj” rozpocznie się 4 kwietnia i potrwa do końca miesiąca. Fundacja Avalon zachęca do śledzenia swoich mediów społecznościowych i wzięcia udziału w darmowych badaniach profilaktycznych.
Medycyna dostępna dla każdego
Fundacja Avalon, już od kilku lat prowadzi Mapę Dostępności, która jest ogólnopolską wyszukiwarką placówek medycznych i gabinetów specjalistycznych, przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (OzN). Placówki dostosowane dla OzN weryfikowane są na podstawie opracowanych Kryteriów Dostępności.
Akcja społeczna “Zbadaj się nie odkładaj” w kilku krótkich spotach zachęca do wykonania badań profilaktycznych. Filmy informują o tym, gdzie szukać gabinetów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zostaną poruszone takie tematy jak komunikacja z osobami głuchymi, dostępność gabinetów ginekologicznych, psychologicznych, szkół rodzenia i opieki okołoporodowej. Treści edukacyjne, które będą publikowane na kanałach social media Fundacji Avalon i Projektu Sekson, będą dotyczyć również tematu męskiego zdrowia psychicznego oraz spektrum autyzmu.
W ramach akcji, odbędzie się również premiera broszury edukacyjnej, skierowanej do specjalistów i placówek medycznych. Tym działaniem organizacja chce dotrzeć do personelu medycznego i dać tej grupie merytoryczne wskazówki, wspierające w pracy z pacjentami z niepełnosprawnościami.
Nasza kampania ma na celu budowanie świadomości społecznej na temat potrzeby dbałości o zdrowie osób z niepełnosprawnościami oraz mobilizację społeczeństwa do wspierania ich w procesie profilaktyki zdrowotnej. Mamy świadomość, że osoby z niepełnosprawnościami mogą odczuwać obawy związane z brakiem dostępu do odpowiedniej opieki medycznej oraz mogą być zniechęcone do regularnych badań ze względu na różnorodne przeszkody, jakie napotykają. W ramach naszej kampanii będziemy poruszać kwestie dotyczące dostępności, troski o zdrowie, zapewnienia dostępu do odpowiedniej opieki medycznej oraz eliminacji barier w procesie diagnostyki. Bardzo się cieszę, że w ramach akcji będziemy mogli przedstawić nową, zmodernizowaną odsłonę Mapy Dostępności - ogólnopolskiej wyszukiwarki placówek medycznych i gabinetów specjalistycznych, zaprojektowaną z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. - Kamil Zięba, specjalista ds. Mapy Dostępności, zastępca kierowniczki Projektu Sekson
Profilaktyka w praktyce
Fundacja Avalon, w ramach Projektu Sekson, przygotowała dla obiorców akcji “Zbadaj się nie odkładaj” nie tylko wirtualne treści. Już 27 kwietnia, w Klinice Andrologii i Zdrowia Seksualnego MENVITA współpracujący z organizacją specjaliści dr n. med. Piotr Paweł Świniarski oraz dr Agnieszka Wolska przeprowadzą darmowe badania USG jąder i USG piersi dla osób z niepełnosprawnościami. Zapisy rozpoczną się już wkrótce.
Do akcji przyłączyła się również Fundacja Edukacji Społecznej, któraprzeprowadzi bezpłatne i anonimowe testy na HIV, HCV i kiłę. Będzie można również wziąć udział w darmowym szkoleniu o nazwie “Najnowsza wiedza na temat profilaktyki zakażeń HIV”. Wydarzenia odbędą się 15 kwietnia w siedzibie Fundacji Avalon na warszawskim Mokotowie.
Patronat honorowy nad akcją “Zbadaj się nie odkładaj” objęli: Rzecznik Praw Pacjenta, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych oraz Instytut Praw Pacjenta.
Akcja przebiegnie pod patronatem medialnym: Wirtualnej Polski, portalu Rampa.pl, portalu Hello Zdrowie, Niepelnosprawni.pl oraz Leki.pl.
Więcej informacji na www.fundacjaavalon.pl od 4 kwietnia.
Udar mózgu - szybka reakcja może uratować życie
Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend.
enel-med na konferencji „VITAzdrowie” zgromadził ponad 300 lekarzy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
Resort rolnictwa pracuje nad zmianami w ustawie o dzierżawie rolniczej. Nowe przepisy mają uporządkować kwestię umów dzierżawy, dziś często zawieranych w formie ustnej, bez rejestracji, co uniemożliwia rolnikom uprawiającym dzierżawioną ziemię starania o krajowe i unijne dopłaty. Ministerstwo zapewnia, że na zmianach skorzystają obie strony. Wkrótce mają ruszyć konsultacje projektu ustawy z rolnikami, a nowe przepisy mogłyby wejść w życie w 2026 roku.
Polityka
Wynik wyborów prezydenckich w USA zależeć będzie od kilku stanów. Jest ryzyko nieuznania przegranej jednej ze stron, zwłaszcza przez Donalda Trumpa
Kończy się kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych, obfitująca w historyczne wydarzenia. Symbolicznie wybory rozstrzygną się we wtorek 5 listopada, ale ostateczną decyzję podejmie Kolegium Elektorów dopiero w grudniu. O wyniku zadecydują głosy w tzw. stanach wahających się, czyli niepopierających tradycyjnie demokratów ani republikanów. Najnowszy sondaż wskazuje na minimalną przewagę Kamali Harris w większości tych okręgów. Istnieje ryzyko, że Donald Trump nie uzna niekorzystnego dla siebie wyniku wyborów, jak było to cztery lata temu.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.