Komunikaty PR

Zdrowie bieruńskich seniorów w centrum uwagi

2024-03-27  |  13:00
Biuro prasowe

Dbanie o własne zdrowie i dobrostan oraz budowanie odpowiednich nawyków żywieniowych u seniorów były głównymi tematami konferencji „Zdrowie Seniora w Centrum Uwagi”, która 15 marca odbyła się w Domu Kultury GAMA w Bieruniu. Wydarzenie zorganizował Urząd Miasta Bierunia, a jego partnerami zostały firmy działające w regionie: Danone, GALEN Ortopedia i Multimed. Seniorzy mieli też okazję czerpać inspiracje kulinarne od znanego na Śląsku szefa kuchni, Remigiusza Rączki, który do stworzenia potraw wykorzystał produkty, jakie powstają w bieruńskiej fabryce serków i jogurtów Danone.

Celem konferencji było zwiększenie świadomości społecznej na kwestie zdrowotne – w tym na wpływ żywienia na zdrowie. Edukację wzmocniły warsztaty z kucharzem. – Wierzymy w moc edukacji, dlatego tym bardziej cieszy nas wysoka frekwencja podczas tego wydarzenia. Było to możliwe dzięki bogatemu programowi, który stworzyliśmy wspólnie z działającymi w regionie firmami. Poza dobrą współpracą łączy nas postrzeganie kwestii dotyczących zdrowia, jako kluczowych dla dobrostanu mieszkańców. Doceniam to i dziękuję za zaangażowanie, zarówno w tę, jak i inne inicjatywy kulturalne, społeczne, profilaktyczne czy edukacyjne realizowane na terenie miasta – mówi Burmistrz Bierunia Krystian Grzesica.

Jednym z partnerów wydarzenia była bieruńska fabryka serków i jogurtów Danone, która od lat działa na rzecz lokalnej społeczności. – Danone wytwarza swoje produkty w Bieruniu od ponad 25 lat, co sprawia, że czujemy się częścią lokalnej społeczności. Dlatego z przyjemnością angażujemy się w prowadzone lokalnie inicjatywy, szczególnie te, które są bliskie realizowanej przez nas misji niesienia zdrowia przez żywność. W myśl tego podejścia równie duże znaczenie ma oferowanie wartościowych produktów, jak i edukowanie o ogromnym wpływie żywienia na zdrowie. – komentuje Robert Eliasz, dyrektor fabryki Danone w Bieruniu.

Na ważną rolę odpowiedniego żywienia wskazuje również dietetyk. – Bardzo istotne w diecie seniora jest odpowiednie spożycie płynów, dostarczanie wody regularnie, małymi łyczkami z uwagi na zmniejszone uczucie pragnienia oraz dostarczenie odpowiedniej ilości pełnowartościowego białka i wapnia. Możemy je znaleźć m.in. w fermentowanych produktach mlecznych, czyli np. jogurtach - są dobrze tolerowane również wśród osób w starszym wieku. Ponadto zawierają korzystne dla naszego zdrowia szczepy żywych kultur bakterii, które wspierają procesy trawienia. Obecność fermentowanych produktów mlecznych w diecie seniora pozwala na lepsze zbilansowanie ich diety wyjaśnia Klaudia Wiśniewska, dietetyk.

Wszystko dla zdrowia

To właśnie m.in. produkty mleczne, pochodzące z bieruńskiej fabryki Danone zostały wykorzystane przez słynnego śląskiego szefa kuchni Remigiusza Rączkę podczas warsztatów kulinarnych. Wirtuoz kuchni podzielił się sprawdzonymi przepisami, ale też sposobami na to, jak gotować zarazem smacznie i zdrowo. - W kuchni śląskiej najważniejszy jest smak, co wcale nie oznacza, że potrawy muszą być ciężkie, wręcz przeciwnie. Pamiętajmy 

o bazowaniu na takich produktach, jak na przykład jogurt naturalny, który ma wiele nieoczywistych zastosowań i świetnie sprawdzi się też jako składnik potraw regionalnych. A warzywa i owoce, które powinny znajdować się w naszym codziennym menu, są też ważnym elementem śląskich receptur. To rozwiązania, po które warto sięgać na co dzień – komentuje Remigiusz Rączka, podkreślając entuzjazm seniorów biorących udział w wydarzeniu.

Rolę odpowiednich nawyków żywieniowych przybliżyła także dietetyczka Klaudia Wiśniewska, zaś lek. med. Anna Damek, specjalistka medycyny rodzinnej i geriatrii, omówiła kwestie profilaktyki zaburzeń pamięci oraz otępienia. Ważną częścią tej profilaktyki jest aktywność fizyczna, która powinna być stałym elementem codzienności. Dlatego w programie wydarzenia znalazły się też warsztaty ruchowe zrealizowane przez fizjoterapeutkę Martę Zamarlik, która zainspirowała uczestników do zwiększania codziennej aktywności. Seniorzy mogli też skorzystać z konsultacji z lekarzem, zbadać poziom cukru oraz wykonać pakiet badań laboratoryjnych finansowanych przez Miasto Bieruń.

W trosce o społeczność lokalną i środowisko

To nie pierwsza inicjatywa na rzecz społeczności lokalnej, która została wsparta przez Danone, jednego z kluczowych pracodawców w regionie.

Z okazji ubiegłorocznych Dni Bierunia połączonych z dożynkami firma zainicjowała jogurtową wioskę, gdzie dzieci i młodzież brały udział w konkurencjach sprawnościowych, warsztatach szycia maskotek i ekotoreb, oraz uczyły się jak poprawnie segregować odpady. Tylko w ciągu jednego dnia wioskę Danone odwiedziło pół tysiąca osób. Natomiast podczas pikniku z okazji 25-lecia Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego, Danone stworzył strefę nawodnienia. Dodatkowo, zakład w Bieruniu regularnie przekazuje swoje produkty lokalnym instytucjom, które dystrybuują je do osób najbardziej potrzebujących. Zaangażowanie to jest dostrzegane przez władze lokalne – w listopadzie 2023 roku Fabryka została uhonorowana przez Burmistrza nagrodą Bieruńskiego Utopca w kategorii społeczna odpowiedzialność biznesu za szczególne osiągnięcia na rzecz lokalnej społeczności.

Zakład w Bieruniu, będący jednym z kluczowych ośrodków produkcyjnych Danone w Europie i przetwarzający mleko z polskich gospodarstw, jest doceniany również na arenie międzynarodowej. W grudniu 2023 roku otrzymał główną nagrodę w kategorii Lean Digital w Konkursie Lean Diamonds Awards za wykorzystanie rozwiązań cyfrowych w procesach wytwarzania, m.in. w zakresie podnoszenia efektywności, rozwiązywania problemów, czy zarządzania komunikacją. Fabryka jest ceniona również za innowacyjność i rozwiązania z zakresu ochrony środowiska, m.in. za sprawnie funkcjonujący system zarządzania środowiskowego ISO 14001, wysokie wskaźniki odzysku i recyklingu odpadów – 100% odpadów żywnościowych generowanych w fabryce w Bieruniu trafia do recyklingu lub odzysku. Energia elektryczna, z jakiej korzysta fabryka w 100% pochodzi ze źródeł odnawialnych[1].

[1] Na podstawie PPA (Power Purchase Agreement) i GO (Guarantee of Origin)

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Sylwia Gołębiewska inwestuje w Aurumaris Professional Biuro prasowe
2024-07-15 | 01:00

Sylwia Gołębiewska inwestuje w Aurumaris Professional

Rynek kosmetyki profesjonalnej wzbogacił się nową markę – Aurumaris Professional. Firma, która dotychczas działała w segmencie konsumenckim, teraz wkracza na rynek B2B,
Zdrowie Od syndromu oszusta po niepewność
2024-07-09 | 13:00

Od syndromu oszusta po niepewność

Start-upy działające w sektorze opieki zdrowotnej napotykają liczne przeszkody na swojej drodze do opracowania rozwiązań, które w przyszłości umożliwią Europejczykom
Zdrowie Organizatorzy podsumowali 11. edycję programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”
2024-07-08 | 14:48

Organizatorzy podsumowali 11. edycję programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”

Wraz z końcem roku szkolnego organizatorzy i partnerzy programu edukacyjnego Orbit® „Dziel się Uśmiechem” oficjalnie podsumowali osiągnięcia kolejnej edycji. W ramach 11.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.