Żelazo dla żelaznej formy naszego maluszka
Podczas pierwszych miesięcy i lat życia dziecko intensywnie rośnie, dlatego potrzebuje kompletu składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Jednym z kluczowych mikroelementów w tym okresie jest żelazo. Dlaczego i kiedy warto suplementować ten ważny pierwiastek?
Żelazo to jeden z podstawowych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest kluczowym elementem hemoglobiny, wspomagającym prawidłową produkcję czerwonych krwinek oraz pomagającym w prawidłowym transporcie tlenu w organizmie. Żelazo przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych u dzieci, utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Jednak, co ważne, nasz organizm nie potrafi sam wyprodukować tego cennego składnika, dlatego musimy przyjmować go w wraz z pokarmem, a w chwilach zwiększonego zapotrzebowania na ten składnik mineralny możemy sięgnąć po suplement diety.
Spełnianie zapotrzebowania na żelazo jest istotne już w wieku niemowlęcym. Zdrowe niemowlęta, urodzone o czasie i z prawidłową masą ciała, mają zapasy tego pierwiastka, które pokrywają ich zapotrzebowanie przez pierwszych 6 miesięcy życia. W drugiej połowie pierwszego roku życia zapotrzebowanie na żelazo gwałtownie wzrasta i rozpoczyna się wprowadzanie innych pokarmów. Noworodek rodzi się z zapasem żelaza, które zgromadził w czasie swojego życia płodowego od matki. Jest to najefektywniejsze w ostatnim trymestrze ciąży. Istnieją jednak sytuacje, w których zaleca się dodatkową podaż żelaza: w przypadku dzieci urodzonych przed terminem, z niską masą urodzeniową lub z ciąż mnogich. W takich sytuacjach, po konsultacji z lekarzem, warto zacząć suplementować ten kluczowy składnik.
Przy wyborze odpowiedniego suplementu diety zawierającego żelazo dla naszej pociechy, zwróćmy uwagę na postać składnika mineralnego, a konkretnie na jego biodostępność i tolerancję. Zdecydowanie powinniśmy rozważyć zmikronizowany i zemulgowany pirofosforan żelaza (III) zawarty np. w produkcie od zaufanego producenta suplementów diety dla dzieci i dorosłych Actiferol®. Dla niemowląt polecane są krople, z kolei dla trochę starszych dzieci sprawdzi się saszetka, którą możemy rozpuścić w napoju lub dodać do pożywienia.
Gama specjalistycznych preparatów Actiferol® obejmuje m.in. suplement diety Actiferol Fe® Krople oraz Actiferol Fe® Start w saszetkach. Oba produkty są przeznaczone dla niemowląt, dzieci i dorosłych. Żelazo w nich zawarte posiada certyfikat bezpieczeństwa GRAS (Generally Recognised As Safe). Forma żelaza zastosowana w produktach firmy Actiferol®, czyli zmikronizowany i zemulgowany pirofosforan żelaza (III), stopniowo uwalnia się w jelitach, dzięki czemu nie odczuwa się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ponadto nie zmienia smaku spożywanych produktów i nie barwi zębów. Produkty z linii Actiferol® mogą być przyjmowane niezależnie od posiłków, a dzięki zawartym w ofercie różnym formom są wygodne w podawaniu już najmłodszym dzieciom.
Dieta bogata w żelazo
Rozszerzając dietę o pokarmy stałe, podawajmy niemowlęciu produkty bogate w żelazo. Warto wiedzieć, że źródła żelaza różnią się od siebie stopniem przyswajania tego składnika mineralnego. Najlepiej przyswajane jest żelazo znajdujące się w jajach, mięsie (zwłaszcza w wątróbce wieprzowej, wołowej i kurzej) i rybach. Słabiej przyswaja się w organizmie żelazo z warzyw liściastych, orzechów, roślin strączkowych i produktów zbożowych. Aby ułatwić sobie życie, możemy też poszukać produktów zawierających witaminę C, która zwiększa przyswajalność żelaza.
Actiferol Fe® Start suplement diety (30 saszetek w formie proszku do rozpuszczania) oraz Actiferol Fe® Krople suplement diety (30 ml) są przeznaczone dla niemowląt, dzieci i dorosłych. Produkty zawierają żelazo, które pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny, pomaga w transporcie tlenu w organizmie i przyczynia się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych u dzieci. Oba suplementy diety zawierają formę żelaza poddaną mikronizacji i emulgacji, dzięki czemu przyswajalność jest dwukrotnie wyższa – co potwierdzają badania naukowe1-3. Żelazo zawarte w preparatach Actiferol Fe® uwalnia się w jelitach, a nie w żołądku, dlatego nie odczuwa się dolegliwości ze strony układu pokarmowego4; nie barwi zębów i nie zmienia smaku pokarmów5. Dodatkowo Actiferol Fe® Start zawiera witaminę B6 i B12, które pomagają w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek; witaminę C, która przyczynia się do zwiększenia wchłaniania żelaza oraz foliany złożone, które pomagają w prawidłowej produkcji krwi i biorą udział w procesie podziału komórek.
Zrównoważona dieta i prawidłowy tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.
Literatura
1. Sakaguchi i wsp. Int J VitamNutr Res, 2004; 74:3-9; B.
2. Fidler MC. et. al. Br J Nutr 2004;91:107-112.
3. Roe M.A. et. Al. Eur J Nutr 2009;48:115-199.
4. Paszkowski T., Standardy medyczne/Profilaktyka zdrowotna, 2015.
5. WHO. Guidelines on food fortification with micronutrients. 2006.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
Wydatki na obronność w krajach NATO mają wzrosnąć do 2035 roku do 5 proc. PKB. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki Unii Europejskiej, która stworzyła ramy umożliwiające krajom członkowskim realizację celów NATO w zakresie obronności, nie tylko poprzez finansowanie i inwestycje, ale także poprzez elastyczność budżetową. – To pełna synergia, można powiedzieć, że Unia Europejska współfinansuje razem z państwami członkowskimi cele zdolnościowe NATO – ocenia Paweł Zalewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.