Zwrotka jako pierwszy operator systemu kaucyjnego w Polsce korzysta z bazy GS1
Biuro prasowe GS1 Polska
Przy Bażantarni 13
02-793 Warszawa
gs1polska|alertmedia.pl| |gs1polska|alertmedia.pl
506051987
https://gs1pl.org
Krajowy System Kaucyjny Zwrotka pioniersko wykorzystuje bazę danych „Moje GS1” i wyznacza nowy standard w branży. Dzięki wsparciu globalnych norm GS1, proces zwrotu opakowań będzie oparty o rzetelne dane o produktach, co jest kluczowe dla sprawniejszego funkcjonowania całego systemu.
System kaucyjny to mechanizm promujący recykling i ponowne wykorzystanie opakowań. Tworzyć go będą przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym za pośrednictwem podmiotu reprezentującego (operatora) oraz sklepy, w których oferowane są takie produkty. Przedsiębiorcy ci zobowiązani będą do umieszczania na opakowaniach informacji o kaucji i jej wysokości. Konsumenci zapłacą dodatkową opłatę (kaucję) przy zakupie napojów w opakowaniach objętych systemem. Kaucja jest zwracana, gdy konsument odda zużyte opakowanie np. butelkę lub puszkę do specjalnej maszyny (zwrotkomatu) lub w punkcie zbiórki ręcznej.
Celem systemu jest zwiększenie liczby zwracanych opakowań i ich ponowne wykorzystanie poprzez recykling, co pomaga zmniejszyć ilość odpadów trafiających na wysypiska i ograniczyć zużycie zasobów naturalnych. W wielu krajach system ten już funkcjonuje lub jest w trakcie wdrażania. W myśl aktualnie obowiązujących przepisów w Polsce ma zostać wprowadzony od 1 stycznia 2025 roku. Będzie obejmował jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, szklane butelki wielokrotnego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra. Sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw. będą zobowiązane do zbiórki pustych opakowań oraz zwrotu kaucji. Dla mniejszych placówek przystąpienie do systemu będzie dobrowolne.
Zwrotka – pierwszy podmiot reprezentujący w Polsce.
Krajowy System Kaucyjny ZWROTKA SA jest spółką powołaną przez Biosystem SA oraz Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Ochrony Środowiska w celu prowadzenia ogólnopolskiego systemu kaucyjnego dla plastikowych i metalowych opakowań na napoje (z wyłączeniem opakowań szklanych). Dzięki nowoczesnym technologiom, Zwrotka wprowadza efektywny i intuicyjny system, umożliwiając konsumentom łatwy zwrot opakowań i transparentny system rozliczeń pomiędzy wszystkimi uczestnikami obiegu kaucji. Rozwiązania proponowane przez spółkę współgrają z unijnymi celami ochrony środowiska.
„Nie wyobrażam sobie skutecznego funkcjonowania systemu kaucyjnego bez standardów GS1. Dla Zwrotki kluczowe było skorzystanie z bazy GS1, która jako jedyna zapewnia dostęp do sprawdzonych danych o produktach objętych systemem kaucyjnym. To dla nas niezwykle istotne, ponieważ GS1 jest neutralną i globalną organizacją, a dane pochodzą wprost od producentów” - powiedział Zygmunt Ochał, członek Zarządu Zwrotki.
Standardy GS1 i baza danych GS1 w zarządzaniu systemem kaucyjnym
Wprowadzenie systemu kaucyjnego to jedna z najważniejszych inicjatyw w walce o ochronę środowiska, mająca na celu redukcję odpadów oraz promowanie recyklingu. W Polsce, jak i w innych krajach europejskich, system kaucyjny zyskuje na znaczeniu, wspierając gospodarkę o obiegu zamkniętym. W tym kontekście standardy GS1 odgrywają kluczową rolę, umożliwiając efektywne zarządzanie procesami związanymi z obiegiem opakowań, a także ułatwiając funkcjonowanie całego systemu.
„GS1 Polska wspiera wszystkich interesariuszy związanych z wdrożeniem systemu kaucyjnego. Jednym z jego elementów jest właśnie baza danych, która odgrywa kluczową rolę umożliwiając wprowadzanie, gromadzenie i aktualizację informacji o opakowaniach kaucyjnych oraz ich udostępnianie zainteresowanym stronom. Wierzę, że w Polsce standardy GS1 również będą solidną podstawą do stworzenia dobrze funkcjonującego systemu” - powiedziała Hanna Walczak, menedżer ds. standardów GS1.
E-commerce 2025 – Trendy, które zrewolucjonizują handel online
Zaczynają się zimowe wyprzedaże. Polakom towarzyszy na nich ROPO, ale też FOMO
Reduta jedynym centrum w stolicy z dwoma marketami spożywczymi!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.