Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?
Zwyżki nożycowe to jeden z kilku typów podnośników koszowych. Cechują się one bardzo kompaktową konstrukcją, dlatego sprawdzają się przy pracach, w których nie da się zastosować innych maszyn. Do czego wykorzystuje się takie zwyżki? Co je wyróżnia?
Budowa zwyżki nożycowej
Zwyżka nożycowa opiera się na układzie skrzyżowanych ramion, które prostując się, podnoszą kosz. Podstawę takiej maszyny stanowi masywna konstrukcja z kołami. Pozwala ona na szybką zmianę lokalizacji urządzenia, co sprawdza się świetnie podczas prac realizowanych w kilku punktach lub wzdłuż ścian. W górnej części podnośnika koszowego znajduje się natomiast platforma z barierkami i panelem sterującym.
Napędy stosowane w zwyżkach nożycowych
Zwyżki nożycowe dzielą się na dwa podstawowe typy:
- akumulatorowe – taki sprzęt zasila prąd pobierany bezpośrednio z gniazdka za pomocą specjalnej ładowarki. Zwyżka nożycowa elektryczna nie wydziela spalin, dlatego może być używana w pomieszczeniach;
- spalinowe – to klasyczny, nieco tańszy typ podnośników. Takie maszyny wykorzystują benzynę lub olej napędowy, a w wyniku ich spalania wydzielają szkodliwe substancje. Z tego powodu stosuje się je tylko przy pracach w terenie.
Zwyżka nożycowa może mieć też napęd na dwa lub cztery koła. Druga opcja sprawdzi się świetnie na grząskim, nierównym terenie.
Wybór odpowiedniego typu podnośnika zależy głównie od miejsca, w którym ma on być wykorzystywany. Używanie spalinowych modeli w zamkniętych przestrzeniach jest niezgodne z przepisami BHP i może spowodować poważne zagrożenie dla pracowników.
Podstawowe cechy zwyżek nożycowych
Zwyżki nożycowe cechują się:
- kompaktową konstrukcją – po złożeniu zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu mogą wjeżdżać do budynków;
- stabilnością – szeroka podstawa i dodatkowe podpory zapewniają bezpieczeństwo podczas prac na wysokości;
- łatwą obsługą – ich ramiona poruszają się tylko do dołu i góry, co ułatwia użytkowanie;
- dużą wysokością roboczą – dokładna wartość zależy od modelu, ale często wynosi około 20 m.
- Zwyżki nożycowe, w przeciwieństwie do innych typów podnośników, wymagają podjechania bezpośrednio pod miejsce wykonywania prac. Wynika to z ich konstrukcji, w której kosz wysuwa się jedynie w dół i w górę, a nie na boki – tłumaczy specjalista z firmy Gizo oferującej różne rodzaje podnośników.
Zastosowania zwyżek koszowych
Zakup lub wynajem zwyżki nożycowej jest doskonałym wyborem w przypadku następujących prac:
- malarskich i wykończeniowych,
- dotyczących instalacji – np. oświetlenia, klimatyzacji czy wentylacji,
- montażowych,
- porządkowych – np. do czyszczenia okien i elewacji w wysokich budynkach,
- konserwacyjnych,
- związanych z pielęgnacją zieleni.
Zwyżki nożycowe są też wykorzystywane na terenach, na których odbywają się wydarzenia plenerowe, a także przy budowie scen i planów filmowych. Znajdują zastosowanie również w energetyce i telekomunikacji – przy naprawie i konserwacji linii oraz masztów. Za ich pomocą wiesza się także reklamy i neony.
Zwyżki nożycowe to bardzo uniwersalne i funkcjonalne maszyny. Stanowią podstawowe wyposażenie wielu firm i są wykorzystywane zarówno w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.
Źródło informacji: Gizo Renta
Materiał promocyjny

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Rosnąca popularność wynajmu wózków widłowych. Koszty, dostępność i serwis decydują o wyborze

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE przywraca ograniczenia handlowe z Ukrainą. Trwają negocjacje ws. długoterminowych ram
5 czerwca wygaśnie obecny system wolnego handlu między Ukrainą a Unią Europejską. Wrócą kontyngenty taryfowe i cła na część produktów rolnych. Do czasu zawarcia nowego, długoterminowego porozumienia handlowego ma obowiązywać tymczasowy mechanizm przejściowy: 7/12 rocznych kontyngentów taryfowych. – To będą trudne negocjacje, bo to też jest etap przygotowania całego procesu przyszłej integracji Ukrainy z Unią Europejską – ocenia minister rolnictwa dr Czesław Siekierski.
Finanse
Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha

Szacuje się, że w Polsce wciąż brakuje 1,5–2 mln mieszkań, mimo oddawanych przez dekady inwestycji deweloperskich i kilku programów wsparcia dla młodych na pierwsze mieszkanie. W tym kontekście wiele mówi się o konieczności przyspieszenia rozwoju społecznego budownictwa czynszowego, ale do tego potrzebne są grunty. Na ten cel przeznaczono 800 ha gruntów Skarbu Państwa, które znajdują się w Krajowym Zasobie Nieruchomości i które są zagospodarowywane wspólnie z samorządami. Ta pula gruntów nadających się pod budownictwo mieszkaniowe może być nawet trzykrotnie większa.
Farmacja
Innowacyjne leki zmieniają oblicze rzadkich chorób neurologicznych uznawanych dotychczas za nieuleczalne. Tak jest w przypadku rdzeniowego zaniku mięśni

Jeszcze kilka lat temu rokowania w SMA były niekorzystne. Zmieniło je uruchomienie w styczniu 2019 roku modelowego programu lekowego B.102, w którym pacjenci otrzymali pierwszą na świecie terapię – nusinersen. Kolejnym krokiem milowym w walce z chorobą było uruchomienie badań przesiewowych noworodków w kierunku SMA, dzięki którym dzieci otrzymują leczenie, zanim wystąpią pierwsze objawy choroby. We wrześniu 2023 roku udostępnione zostały dwie kolejne terapie zarejestrowane w Europie, co mogło sugerować, że wachlarz możliwości terapeutycznych w Polsce został wyczerpany. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poszło o krok dalej – w kwietniu ubiegłego roku podjęto decyzję o kontynuacji leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży pierwszym zarejestrowanym terapeutykiem.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.