Mówi: | Robert Korzeniowski |
Funkcja: | menedżer programu Medycyna dla Sportu i Aktywnych |
Firma: | Grupa LUX MED |
40 proc. Polaków co najmniej raz w tygodniu uprawia sport. Tylko kilka procent z nich sprawdziło jednak swój stan zdrowia
Coraz więcej Polaków dba o dobrą formę i regularnie uprawia sport. Niestety, blisko połowa z nich w żaden sposób nie przygotowała się do aktywności fizycznej, a tylko 3 proc. sprawdziło wcześniej swój stan zdrowia. Uprawianie sportu – zarówno amatorskie, jak i zawodowe – wymaga wsparcia profesjonalistów, także w zakresie medycyny.
– Już 40 proc. Polaków sygnalizuje, że przynajmniej raz w tygodniu uprawia sport, a część z nich robi to zdecydowanie częściej. Te liczby wciąż rosną. Uważam, że masowa aktywność Polaków nie jest sezonową modą, lecz trwałym trendem, jednym z lepszych, jaki mógł się przydarzyć naszemu społeczeństwu – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Robert Korzeniowski, menedżer programu Medycyna dla Sportu i Aktywnych w Grupie LUX MED.
Jak wynika z badań opinii „Jak Polacy uprawiają sport?” przeprowadzonego przez IQS na zlecenie LUX MED najczęściej decydujemy się na jazdę na rowerze (22 proc.) lub bieganie (19 proc.). Co dziesiąty dorosły Polak pływa lub uprawia aerobik.
– Mówimy o dwóch nurtach życia. Jeden to klubowy – mamy około miliona zawodników, którzy biorą udział w rywalizacji. W przypadku pozostałej części społeczeństwa jest to aktywność niepodlegająca stowarzyszaniu się, okazjonalny udział w zawodach dla amatorów – zaznacza Korzeniowski.
Jak podkreśla, nawet amatorskie uprawianie sportu powinno zostać poprzedzone profesjonalnym przygotowaniem. Niewłaściwie dobrana do stanu zdrowia aktywność fizyczna może skończyć się tragicznie, a zły sprzęt może powodować kontuzje. Warto też wcześniej zadbać o zdrowie, by nie doprowadzić do przemęczenia organizmu, zwłaszcza że duża część aktywności fizycznej jest bardzo wymagająca i skłania do wysiłku, który często przekracza nasze możliwości.
– Istnieje olbrzymi deficyt wiedzy ogólnospołecznej na ten temat. Zaczyna się on na poziomie prowadzenia treningu, doboru sprzętu, właściwego dozowania wysiłku, ale również w sferze dbałości o zdrowie i medycynę – wskazuje sportowiec.
Zaledwie 3 proc. osób uprawiających sport wykonało jakiekolwiek badania lekarskie pod kątem planowanej aktywności fizycznej. Niewiele więcej odbyło konsultację z lekarzem (4 proc.), fizjoterapeutą (3 proc.) lub trenerem danej dyscypliny (6 proc.). Brak przygotowania do uprawiania sportu częściej deklarują mężczyźni niż kobiety (odpowiednio 46 i 37 proc.).
– Ustawa o sporcie wymaga od osób odpowiadających za organizację rywalizacji sportowej, by zawodnicy podlegali orzecznictwu sportowemu. Chodzi o to, by przeszli cały cykl kontroli medycznych, które doprowadzą do wydania pozytywnego orzeczenia lekarza specjalisty medycyny sportowej o tym, że dana osoba może uczestniczyć w rywalizacji sportowej – podkreśla Korzeniowski. – Te regulacje nie dotyczą osób dorosłych i tych, które są poza klubami. W tym przypadku powinien decydować zdrowy rozsądek.
Przed rozpoczęciem przygody ze sportem powinno się przeprowadzić podstawowe badania laboratoryjne (badanie krwi, moczu, badanie wzroku) i skonsultować się ze specjalistami, kardiologiem czy ortopedą. Osoby, które decydują się na profesjonalne uprawianie sportu, powinny sprawdzić także zdolności tlenowe i beztlenowe oraz przeprowadzić trening funkcjonalny i motoryczny.
– Jeżeli nie jest to dyscyplina o wysokim narażeniu, jak sporty walki, gdzie trzeba wykonać badanie EEG, czy zapasy lub judo, gdzie wymagane są badania rentgenowskie, to raz na dwa lata trzeba odwiedzić laryngologa i raz na pół roku trzeba się zobaczyć z lekarzem medycyny sportowej, który przeprowadzi wywiad i pogłębione badanie – przypomina Robert Korzeniowski.
Dostęp do specjalistów jest coraz łatwiejszy. Na rozwój medycyny sportowej stawia także Grupa LUX MED. W placówkach, w których realizowany jest program Medycyna dla Sportu i Aktywnych, można skorzystać z porady lekarzy różnych specjalizacji: ortopedów, kardiologów, internistów, dietetyków, psychologów czy fizjoterapeutów. Wszyscy mają doświadczenie w sporcie lub są lekarzami o specjalności medycyny sportowej. Grupa LUX MED uruchomiła właśnie kolejne takie centrum kompetencyjne, tym razem w rzeszowskiej placówce Medicor.
Dla sportowców szczególnie ważna jest diagnostyka po wystąpieniu kontuzji. Przy jakimkolwiek urazie należy się jak najszybciej skontaktować ze specjalistami. Jak podkreśla Korzeniowski, liczy się czas i kompetencje lekarzy, to wszystko wpływa na to, jak długi będzie czas powrotu do pełni zdrowia i na to, czy przebyta kontuzja nie będzie przeszkadzała w dalszej aktywności fizycznej.
Czytaj także
- 2025-04-14: Trwa kontrola szczepień dzieci. Rodzice uchylający się od tego obowiązku muszą się liczyć z karami
- 2025-04-24: Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
- 2025-03-12: Klienci oczekują od salonów optycznych nie tylko profesjonalnych badań wzroku. Ważne jest także doradztwo w doborze oprawek
- 2025-03-12: Coraz lepsze perspektywy dla branży fitness. Sieć Xtreme Fitness Gyms zapowiada rozwój również poza Polską
- 2025-04-02: Julia Kamińska: Bardzo niepokoi mnie trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek ratujących życie. Chciałabym, żeby ludzie ufali naukowcom i nie bali się
- 2025-03-14: Przybywa osób biorących leki dla chorych na cukrzycę, aby szybciej schudnąć. To rozwiązanie niekorzystne dla zdrowia
- 2025-02-12: Polska z wydatkami na zdrowie zbliża się do średniej krajów OECD. Wyzwaniem jest efektywne wykorzystywanie tych funduszy
- 2025-02-18: Europejski przemysł czeka na Clean Industrial Deal. Dekarbonizacja jest potrzebna, ale innymi metodami
- 2025-02-12: Młodzi naukowcy przez niskie płace odchodzą z uczelni. To duże zagrożenie dla rozwoju polskiej gospodarki i technologii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.