Mówi: | Jerzy Marciniak |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Azoty Tarnów S.A. |
Azoty Tarnów: Inwestycja w Azji wciąż niepewna
Rozpoznanie rynku i poszukiwanie partnerów - tak wyglądają teraz prace nad budową fabryki kaprolaktamu w Azji. Wspólne przedsięwzięcie Zakładów Azotowych w Tarnowie i Zakładów Azotowych w Puławach wciąż stoi pod znakiem zapytania.
ZA Tarnów i ZA Puławy w listopadzie 2011 roku podpisały umowę, umożliwiającą powołanie spółki w Azji Południowo-Wschodniej. Jej celem miałoby być wybudowanie fabryki kaprolaktamu, prawdopodobnie w Chinach lub w Tajwanie.
Według pierwotnych planów, instalacja miałaby produkować rocznie ok. 120 tys. ton kaprolaktamu. To surowiec wykorzystywany m.in. do produkcji nylonu czy tworzyw konstrukcyjnych. Jest szczególnie ważny dla polskiej branży chemicznej, bo jedna z trzech wykorzystywanych na świecie technologii produkcji pochodzi właśnie z Polski.
- Wspólnie z zakładami w Puławach i z Instytutem Chemii Przemysłowej jesteśmy współwłaścicielem myśli technologicznej kaprolaktamu. Doszliśmy do wniosku, że trzeba poszukiwać miejsca i przymierzyć się do wybudowania nowej instalacji tam, gdzie surowce są tanie. Azja jest takim miejscem, stąd nasze zainteresowanie – mówi Jerzy Marciniak, prezes Zakładów Azotowych Tarnów.
Badania możliwości realizacji inwestycji wciąż są na bardzo wstępnym etapie.
- Polegają one między innymi na rozpoznaniu rynku, na poszukiwaniu partnera po stronie azjatyckiej i na modyfikacji projektu instalacji - wymienia Jerzy Marciniak.
Jak dodaje, tak duży projekt wymaga wielu lat przygotowań. Nie ma się więc czemu dziwić, że badania trwają.
Wybór Dalekiego Wschodu na potencjalną lokalizację fabryki nie jest przypadkowy. Popyt na kaprolaktam na chińskim rynku rośnie w tempie ok. 8 proc., podczas gdy na świecie co roku jest tylko o 3 proc. większy.
Azja to zresztą jeden z głównych rynków eksportu tego surowca. Zakłady Azotowe Puławy tylko w tym roku sprzedadzą na azjatyckie rynki kaprolaktam o łącznej wartości 315 mln zł, głównie do Chin.
Obecnie spółka Azoty Tarnów produkuje nieco ponad 100 tys. ton kaprolaktamu rocznie. Do końca roku władze podejmą decyzję o budowie nowej instalacji surowca w Tarnowie. Zdolności wytwórcze zwiększyłyby się wówczas o połowę.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.