Mówi: | Jerzy Marciniak |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Azoty Tarnów S.A. |
Azoty Tarnów: Inwestycja w Azji wciąż niepewna
Rozpoznanie rynku i poszukiwanie partnerów - tak wyglądają teraz prace nad budową fabryki kaprolaktamu w Azji. Wspólne przedsięwzięcie Zakładów Azotowych w Tarnowie i Zakładów Azotowych w Puławach wciąż stoi pod znakiem zapytania.
ZA Tarnów i ZA Puławy w listopadzie 2011 roku podpisały umowę, umożliwiającą powołanie spółki w Azji Południowo-Wschodniej. Jej celem miałoby być wybudowanie fabryki kaprolaktamu, prawdopodobnie w Chinach lub w Tajwanie.
Według pierwotnych planów, instalacja miałaby produkować rocznie ok. 120 tys. ton kaprolaktamu. To surowiec wykorzystywany m.in. do produkcji nylonu czy tworzyw konstrukcyjnych. Jest szczególnie ważny dla polskiej branży chemicznej, bo jedna z trzech wykorzystywanych na świecie technologii produkcji pochodzi właśnie z Polski.
- Wspólnie z zakładami w Puławach i z Instytutem Chemii Przemysłowej jesteśmy współwłaścicielem myśli technologicznej kaprolaktamu. Doszliśmy do wniosku, że trzeba poszukiwać miejsca i przymierzyć się do wybudowania nowej instalacji tam, gdzie surowce są tanie. Azja jest takim miejscem, stąd nasze zainteresowanie – mówi Jerzy Marciniak, prezes Zakładów Azotowych Tarnów.
Badania możliwości realizacji inwestycji wciąż są na bardzo wstępnym etapie.
- Polegają one między innymi na rozpoznaniu rynku, na poszukiwaniu partnera po stronie azjatyckiej i na modyfikacji projektu instalacji - wymienia Jerzy Marciniak.
Jak dodaje, tak duży projekt wymaga wielu lat przygotowań. Nie ma się więc czemu dziwić, że badania trwają.
Wybór Dalekiego Wschodu na potencjalną lokalizację fabryki nie jest przypadkowy. Popyt na kaprolaktam na chińskim rynku rośnie w tempie ok. 8 proc., podczas gdy na świecie co roku jest tylko o 3 proc. większy.
Azja to zresztą jeden z głównych rynków eksportu tego surowca. Zakłady Azotowe Puławy tylko w tym roku sprzedadzą na azjatyckie rynki kaprolaktam o łącznej wartości 315 mln zł, głównie do Chin.
Obecnie spółka Azoty Tarnów produkuje nieco ponad 100 tys. ton kaprolaktamu rocznie. Do końca roku władze podejmą decyzję o budowie nowej instalacji surowca w Tarnowie. Zdolności wytwórcze zwiększyłyby się wówczas o połowę.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.