Mówi: | Bartosz Drabikowski |
Funkcja: | Wiceprezes zarządu |
Firma: | PKO BP |
B. Drabikowski (wiceprezes PKO BP): poluzowanie polityki kredytowej przez KNF wpłynie na wzrost gospodarczy
– Tego typu zmiany mogą mieć pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy oraz na sytuację sektora bankowego w Polsce – ocenia plany Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące poluzowania regulacji kredytowych Bartosz Drabikowski, wiceprezes zarządu PKO BP. Zapowiadane zmiany, które w tej chwili nadzór konsultuje z bankami, mają prowadzić do pobudzenia akcji kredytowej, zarówno w segmencie kredytów konsumpcyjnych, jak i mieszkaniowych.
Komisja Nadzoru Finansowego jest za złagodzeniem obowiązujących rekomendacji. Od kilku dni trwają rozmowy z sektorem bankowym, których celem jest wypracowanie wspólnego stanowiska w tej sprawie. Jeśli uda się je zakończyć do końca listopada, nowe regulacje weszłyby w życie wraz z początkiem przyszłego roku.
– Im bardziej liberalne regulacje, w im większym stopniu dopuszczają aktywność gospodarczą, w tym również nieco większą skalę kredytowania gospodarki, tym korzystniejszy ich wpływ, zarówno na sytuację sektora bankowego, jak i całej gospodarki – uważa Bartosz Drabikowski, wiceprezes banku PKO BP.
Oczekiwane przez bankowców efekty to przede wszystkim łatwiejszy dostęp do kredytów, a co za tym idzie większa konsumpcja. Po drugie, klienci wróciliby do banków, bo przy zaostrzonych regulacjach coraz częściej zapożyczają się w instytucjach parabankowych.
– Zakładając, że takie regulacje zostaną wprowadzone, to rzeczywiście może mieć to taki skutek – mówi w czasie IV edycji Konferencji Banking Forum Agencji Informacyjnej Newseria wiceprezes PKO BP.
W pierwszej kolejności Komisja Nadzoru Finansowego chce się zająć rekomendacją T, dotyczącą kredytów konsumpcyjnych. Wkrótce ruszą podobne konsultacje na temat ewentualnych zmian przepisów, określających dostęp do kredytów hipotecznych, czyli rekomendacji S. Jak podkreśla Bartosz Drabikowski, wielkiego oddziaływania na budownictwo podejmowane kroki raczej mieć nie będą.
– Myślę, że w najbliższej przyszłości w tym zakresie regulacje w dużym stopniu nie będą oddziaływać – mówi Drabikowski. – Ale im więcej środków może być mobilizowanych, również poprzez kredyty bankowe i służyć zakupowi mieszkań czy modernizacji mieszkań i domów, może to wpływać pozytywnie na rynek.
W ocenie wiceprezesa PKO BP kluczowa dla branży będzie jednak sytuacja makroekonomiczna.
– To jest w większym stopniu związane z sytuacją gospodarczą, z poziomem bezrobocia, z poziomem wzrostu gospodarczego, również z oczekiwaniami, zarówno przedsiębiorstw, jak i klientów detalicznych – uważa Bartosz Drabikowski.
Jak podkreśla, prognozy gospodarcze PKO BP na najbliższe miesiące są "umiarkowanie pozytywne". Polska wciąż będzie się wyróżniać na tle krajów Unii Europejskiej pozytywnym wzrostem gospodarczym. Nawet jeśli będzie on nieco słabszy niż obserwowany w poprzednich latach.
– Wciąż rośniemy, wciąż mamy szanse na całkiem niezły rok – zwraca uwagę wiceprezes banku. – Mimo że oczywiście spodziewamy się pewnego spowolnienia, szczególnie w pierwszym półroczu przyszłego roku.
Czytaj także
- 2025-07-04: Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
- 2025-06-13: Kobietobójstwo jest typem przestępstwa niedookreślonym przez polskie prawo. Świadomość na ten temat jest wciąż zbyt mała
- 2025-07-02: Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl
- 2025-05-28: Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha
- 2025-06-03: Zaufanie do UE deklaruje 58 proc. Polaków. Większość Europejczyków postrzega ją jako stabilne miejsce na tle niespokojnego świata
- 2025-05-07: Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-04-23: Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne
- 2025-04-09: Wzrost wydatków na obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE. Nie będzie jednak cięć w polityce spójności
- 2025-04-07: Różnice w prawodawstwie państw UE hamują eksport i rozwój firm. Biznes apeluje o ujednolicenie przepisów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.