Mówi: | Bohdan Wyżnikiewicz |
Funkcja: | Wiceprezes |
Firma: | Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową |
B. Wyżnikiewicz: koniunktura gospodarcza w II poł. roku nieco gorsza niż w pierwszej
Polska gospodarka zaczyna boleśnie odczuwać skutki kryzysu, z jakim zmaga się cała Europa. Resort finansów szacuje, że tegoroczny wzrost gospodarczy nie przekroczy 2,5 proc. Podobnego wyniku należy się spodziewać w przyszłym roku. Zdaniem ekspertów czekają nas trudne miesiące. Wprawdzie można liczyć na to, że spadnie inflacja, ale przy słabnącej koniunkturze, czeka nas wzrost bezrobocia.
W pierwszych sześciu miesiącach tego roku polska gospodarka rosła w tempie, przekraczającym nieco 3 proc. Ministerstwo Finansów, po przeanalizowaniu bieżącej sytuacji szacuje natomiast, że tegoroczny wzrost PKB nie przekroczy poziomu 2,5 proc. Założenia zgodne są z prognozami ekspertów.
– Koniunktura gospodarcza w II połowie roku będzie nieco gorsza niż w pierwszej, ale też nie będzie recesji – uspokaja w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Zdaniem ekspertów z IBnGR w III kwartale tego roku tempo wzrostu PKB obniży się do 2,5 proc., a w IV kwartale – do 2,3 proc. Wolniejszy wzrost wynika przede wszystkim z pogarszającej się sytuacji w naszym otoczeniu gospodarczym. Słabnie zapotrzebowanie na towary w Niemczech, które są głównym importerem polskich produktów. Z kryzysem zmagają się również pozostałe rynki unijne.
– Powoduje to, że wzrost produkcji przemysłowej jest mniejszy niż ten, do którego się przyzwyczailiśmy przez lata – tłumaczy Bohdan Wyżnikiewicz. – Ponieważ przemysł jest motorem napędowym gospodarki, to również odczuwają to inne gałęzie gospodarki.
Podobnych tendencji można spodziewać się w sektorze usług, który do tej pory był na wyraźnym plusie. Bieżący wzrost może być nieco przyhamowany.
– Wynagrodzenia realne będą w dalszym ciągu dodatnie, chociaż ten wzrost będzie niewielki, ale będzie – ocenia wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. – Za to inflacja powinna nam się zmniejszyć, głównie za sprawą umacniania się złotego.
Na koniec roku inflacja spadnie do poziomu 3,8 proc., ale w przyszłym roku może osiągnąć poziom celu inflacyjnego banku centralnego, czyli 2,5 proc.
Poważnym problemem pozostanie jednak wysoka stopa bezrobocia.
– Musimy się liczyć ze wzrostem bezrobocia, które na koniec roku może nieco przekroczyć 13 proc. – ostrzega Bohdan Wyżnikiewicz.
Podobnie – w ocenie ekspertów – będzie się kształtowała sytuacja w 2013 roku. Polska gospodarka wciąż będzie się rozwijać, ale w tempie zbliżonym do tej prognozowanej w końcówce roku.
– Wiele zależy od tego, jak rządzący i ekonomiści będą straszyć przedsiębiorców – podkreśla ekonomista. – Przedsiębiorcy nie powinni jednak dać się im "podpuścić" i ograniczać produkcję.
Czytaj także
- 2025-05-15: Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki
- 2025-05-05: Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł
- 2025-05-09: Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii
- 2025-04-11: Inwestorzy już odczuwają skutki wprowadzania ceł przez Donalda Trumpa. Finalnie najwięcej stracą na tej polityce Amerykanie
- 2025-04-07: Duże zmiany w globalnym handlu. Polska może stracić nawet 0,43 proc. PKB
- 2025-03-10: Sylwia Bomba: Przez 10 lat odchudzałam się bezskutecznie. Potrafiłam codziennie biegać 15 km albo w ogóle nie jeść
- 2025-03-07: Malwina Wędzikowska: Luksusowe marki bardzo podupadły. Miliarderzy noszą się bez logo, a influencerzy przebodźcowali odbiorców towarami z górnej półki
- 2025-03-05: Nawet 35 proc. Polaków może się zmagać z insulinoopornością. Sygnałami alarmowymi są nagły wzrost wagi ciała, senność i napady głodu
- 2025-02-11: System opieki zdrowotnej w Strefie Gazy jest zdewastowany. Ponowne dostawy pomocy humanitarnej to kropla w morzu potrzeb
- 2025-05-02: Ekoprojektowanie staje się powszechnym trendem. Prawodawstwo unijne kładzie na to duży nacisk
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.