Mówi: | Bohdan Wyżnikiewicz |
Funkcja: | Wiceprezes |
Firma: | Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową |
B. Wyżnikiewicz (IBnGR): Polska nie jest zagrożona recesją
Niepewna sytuacja w strefie euro i niepokojące dane GUS nie wróżą dobrze polskiej gospodarce. Jednak zdania wśród ekonomistów są podzielone: jedni wieszczą wyraźne spowolnienie w tym roku, inni wręcz przeciwnie - podnoszą prognozy wzrostu gospodarczego. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podwyższył swoje prognozy PKB z 2,7 proc. na 2,9 proc. - Polska nie jest zagrożona recesją - uważa Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za czerwiec wynika, że polska gospodarka nieco zwalnia. Nasze pensje nieznacznie wzrastają, ale podwyżka jest w całości "zjadana" przez inflację - w ujęciu rocznym poziom inflacji i wzrostu wynagrodzeń wyrównał się i wynosi 4,3 proc. Kiepsko radzi sobie również produkcja przemysłowa. W czerwcu wzrosła o 1,2 proc.
- Wzrost PKB w II kwartale będzie zapewne nieco poniżej 3 proc., co wcale nie świadczy o tym, że mamy popaść w większe kłopoty gospodarcze - uważa Bohdan Wyżnikiewicz.
Niepewność na rynkach zwiększa jednak lęk przed wielkim krachem. Raport Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych wskazuje, że 60 proc. firm źle ocenia swoją przyszłość finansową. Wielu opiera swoje obawy na podstawie doniesień z krajów UE dotkniętych kryzysem. To hamuje popyt wewnętrzny.
- Polska nie jest zagrożona recesją. W każdym razie prawdopodobieństwo recesji jest niewielkie. Mówi się o spowolnieniu, a media lubią wyolbrzymiać słowo spowolnienie - wyjaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Tymczasem nawet takie autorytety jak amerykański ekonomista prof. Nouriel Roubini przekonują, że 2013 rok będzie gorszy niż pamiętny 2008 rok. To właśnie ten naukowiec przewidział w 2008 roku wielki krach na amerykańskim rynku, który rozpoczął ogólnoświatowy kryzys finansowy.
Według ekonomisty do kłopotów światową gospodarkę doprowadzić mogłyby m.in. pogłębiający się kryzys zadłużenia w Europie i cięcia wydatków w Stanach Zjednoczonych.
- Ja nie wierzę w scenariusze katastroficzne, zwłaszcza w wykonaniu pana prof. Roubiniego. On po prostu na tym, że raz mu się udało trafić, zrobił wielki biznes. Jego podejście moim zdaniem jest niewiarygodne. Wydaje mi się, że dla polskiej gospodarki nie ma tego typu zagrożeń. Niemniej jednak scenariusz katastroficzny jest moim zdaniem nieprawdopodobny - mówi Wyżnikiewicz.
Jego zdaniem gospodarka UE, w tym strefy euro wkrótce podniesie się, bo kontynent ma ogromny potencjał pozwalający pokonać obecną recesję. Wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową przekonuje również, że stanie się to w momencie uporania się z kryzysem finansów publicznych. Ale tu potrzeba już porozumienia politycznego, który z trudem wypracowywane jest od kilku lat w całej strefie euro.
Czytaj także
- 2025-05-15: Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki
- 2025-05-09: PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
- 2025-05-05: Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł
- 2025-05-06: Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
- 2025-05-09: Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii
- 2025-04-07: Duże zmiany w globalnym handlu. Polska może stracić nawet 0,43 proc. PKB
- 2025-04-15: Obciążenia regulacyjne uderzają w branżę nowych technologii i start-upy. To może hamować innowacje
- 2025-04-07: Młode pokolenie szczególnie narażone na choroby cywilizacyjne. Unijni ministrowie zdrowia chcą przemodelować kwestie profilaktyki
- 2025-03-25: Polityka powrotów nielegalnych imigrantów do ich krajów pochodzenia jest nieskuteczna. Trwają prace nad zmianami w prawie
- 2025-03-24: Odsetki to za mało. Parlament Europejski chce, by zamrożone rosyjskie aktywa stopniowo wspierały Ukrainę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.