Newsy

Banki już pracują nad obniżeniem prowizji od transakcji kartą

2011-12-16  |  12:00
Wszystkie newsy
Mówi:dr Tadeusz Białek
Firma:Związek Banków Polskich

 - Prowadzone są od dłuższego czasu prace wspólnie z Mastercard i Visą Europe - poinformował dr Tadeusz Białek z Związku Banków Polskich. Narodowy Bank Polski zapowiedział, że jeśli Visa, Mastercard i banki nie obniżą prowizji od transakcji kartą dobrowolnie, zostaną do tego zmuszone administracyjnie.

Teraz Polska ma najwyższe prowizje od transakcji kartą w Europie.

- Są to opłaty relatywnie wyższe niż w innych krajach Europy Zachodniej. Pamiętajmy jednak, że wiązało się to z jakby z wprowadzeniem nowych technologii, które wówczas dawno już obowiązywały w krajach Europy Zachodniej. Musiały być wprowadzane jakby od początku w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Więc to też wymagało większych nakładów - twierdzi dr Tadeusz Białek ze Związku Banków Polskich.

Visa, Mastercard i banki mają czas do czerwca, aby opracować harmonogram wprowadzenia akceptowalnego dla NBP poziomu opłat za transakcje kartą.

 - Prowadzone są od dłuższego czasu prace wspólnie z Mastercard i Visą Europe. Co do relatywnego, stopniowego obniżenia tych kwot plan ten już jest faktycznie na etapie końcowego zatwierdzania. Te opłaty będą obniżane z roku na rok aż do osiągnięcia poziomu, który wydaje się być akceptowalny także dla urzędów kontrolujących wysokość opłat - mówi dr Białek.

Teraz Polska ma ośmiokrotnie wyższe opłaty za prowizje niż Szwecja czy Finlandia.

 - Obniżenie nastąpi w ciągu kilku lat, 3-4 do maksymalnie 5 lat będzie relatywna zniżka co roku tych prowizji. Mogę tylko powiedzieć, że będą one na poziomie zbliżonym do krajów Europy Zachodniej w tym swoim końcowym celu przewidzianym do obniżek - dodaje dr Tadeusz Białek z ZBP.

W zeszłym roku według szacunków NBP banki zarobiły na prowizjach od kart miliard 200 milionów złotych, w tym ma być to 200 milionów więcej.

Informacja dla dziennikarzy:

Wyrażamy zgodę na przetwarzanie treści tekstowych, audio i wideo, w szczególności wprowadzania do obrotu, publikacje i dystrybucję materiału w całości lub w jego częściach. Wszystkie zawarte w materiałach wypowiedzi zostały autoryzowane. Wszystkie materiały dostępne do pobrania z www.newseria.pl są bezpłatne.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Finanse

Wynagrodzenia w IT coraz wyższe. Pracodawcy walczą o talenty benefitami sięgającymi 100 tys. zł i obsługą prywatnego consierge’a

COVID-19 nie spowolnił wzrostu wynagrodzeń w branży IT. Tylko w pierwszej połowie ubiegłego roku kontraktorzy zatrudnieni w modelu B2B mogli liczyć na zarobki wyższe od 12,5 do 20 proc. – wynika z danych Just Join IT. Popyt na wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów też jest coraz większy, dlatego firmy zaczynają kusić potencjalnych pracowników już nie tylko wysokimi zarobkami, ale i coraz bardziej wymyślnymi benefitami. – Ostatnio firmy wprowadzają takie rozwiązania jak premia za podpis, która czasami dochodzi nawet do 100 tys. zł, czy możliwość skorzystania z prywatnego concierge’a. To są nowości, które pojawiają się na polskim rynku i z których korzysta coraz więcej pracodawców – mówi Piotr Nowosielski, prezes Just Join IT.

Ochrona środowiska

Recykling turbin wiatrowych to problem dla branży OZE. Technologia opracowana przez polską spółkę ma pomóc go rozwiązać

Stowarzyszenie WindEurope szacuje, że w całej Europie do 2023 roku nawet ok. 14 tys. turbin wirników elektrowni wiatrowych może zostać wycofanych z eksploatacji. Łopaty wirników, wykonane z materiałów kompozytowych, są bardzo trudne w recyklingu, a ich zagospodarowanie stwarza problem dla całej branży. Jak ocenia WindEurope, w sektorze energii wiatrowej na całym świecie jest obecnie w użyciu nawet 2,5 mln ton materiałów kompozytowych. Polska spółka 2loop Tech pracuje nad metodą ich przetwarzania, aby można było odzyskać z nich surowce do ponownego wykorzystania, np. w budownictwie. Spółka jest w przededniu złożenia wniosku patentowego na opracowaną przez siebie technologię.

Media i PR

Coraz bliżej debiutu platformy społecznościowej Donalda Trumpa. Pozycja wielkich graczy raczej nie jest zagrożona

Nowa aplikacja społecznościowa należąca do Donalda Trumpa w lutym ma być powszechnie dostępna do ściągnięcia. To odpowiedź byłego prezydenta USA na blokowanie od ponad roku jego profili na Facebooku czy Twitterze. W obecnym stanie prawnym nowe media społecznościowe są na straconej pozycji względem cyfrowych gigantów. Zdaniem ekspertów potrzebne są regulacje, które dadzą dostęp do publikowanych w social mediach treści również osobom niezarejestrowanym na ich platformach. Apelują oni także o większą przejrzystość decyzji na temat blokowania kont użytkowników.

Handel

Najwyższa od kilku dekad inflacja zmorą konsumentów w całej Europie i USA. Inwestorzy czekają na ruchy banków centralnych [DEPESZA]

– Retoryka RPP i prezesa Glapińskiego zmieniła się znacząco. Obecnie projekcja inflacji na 2022 rok to 7,6 proc., a kolejne podwyżki są prawdopodobne – mówi Maciej Kik, zarządzający funduszami akcji Generali Investments TFI. Jak podkreśla, inflacja to aktualnie słowo klucz na wielu rynkach, nie tylko w Polsce, ale i w Stanach Zjednoczonych, gdzie na rynkach akcji wyraźnie widać oczekiwanie na reakcję Fedu. Rezerwa Federalna zapowiedziała już na ten rok trzy podwyżki stóp procentowych.