Mówi: | dr Tadeusz Białek |
Firma: | Związek Banków Polskich |
Banki już pracują nad obniżeniem prowizji od transakcji kartą
- Prowadzone są od dłuższego czasu prace wspólnie z Mastercard i Visą Europe - poinformował dr Tadeusz Białek z Związku Banków Polskich. Narodowy Bank Polski zapowiedział, że jeśli Visa, Mastercard i banki nie obniżą prowizji od transakcji kartą dobrowolnie, zostaną do tego zmuszone administracyjnie.
Teraz Polska ma najwyższe prowizje od transakcji kartą w Europie.
- Są to opłaty relatywnie wyższe niż w innych krajach Europy Zachodniej. Pamiętajmy jednak, że wiązało się to z jakby z wprowadzeniem nowych technologii, które wówczas dawno już obowiązywały w krajach Europy Zachodniej. Musiały być wprowadzane jakby od początku w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Więc to też wymagało większych nakładów - twierdzi dr Tadeusz Białek ze Związku Banków Polskich.
Visa, Mastercard i banki mają czas do czerwca, aby opracować harmonogram wprowadzenia akceptowalnego dla NBP poziomu opłat za transakcje kartą.
- Prowadzone są od dłuższego czasu prace wspólnie z Mastercard i Visą Europe. Co do relatywnego, stopniowego obniżenia tych kwot plan ten już jest faktycznie na etapie końcowego zatwierdzania. Te opłaty będą obniżane z roku na rok aż do osiągnięcia poziomu, który wydaje się być akceptowalny także dla urzędów kontrolujących wysokość opłat - mówi dr Białek.
Teraz Polska ma ośmiokrotnie wyższe opłaty za prowizje niż Szwecja czy Finlandia.
- Obniżenie nastąpi w ciągu kilku lat, 3-4 do maksymalnie 5 lat będzie relatywna zniżka co roku tych prowizji. Mogę tylko powiedzieć, że będą one na poziomie zbliżonym do krajów Europy Zachodniej w tym swoim końcowym celu przewidzianym do obniżek - dodaje dr Tadeusz Białek z ZBP.
W zeszłym roku według szacunków NBP banki zarobiły na prowizjach od kart miliard 200 milionów złotych, w tym ma być to 200 milionów więcej.
Informacja dla dziennikarzy:
Wyrażamy zgodę na przetwarzanie treści tekstowych, audio i wideo, w szczególności wprowadzania do obrotu, publikacje i dystrybucję materiału w całości lub w jego częściach. Wszystkie zawarte w materiałach wypowiedzi zostały autoryzowane. Wszystkie materiały dostępne do pobrania z www.newseria.pl są bezpłatne.
Czytaj także
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-08-23: ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów
- 2024-07-25: E-konsumenci wybierają jak najszybsze i najprostsze opcje płatności online. Coraz bardziej interesują się płatnościami odroczonymi i ratalnymi
- 2024-06-10: W Polsce rusza pilotaż płacenia za zakupy za pomocą spojrzenia. To kolejny etap ewolucji w płatnościach
- 2024-07-02: Warszawa pracuje nad rewolucją biletową. Nowy system pozwoli płacić tylko za faktyczny czas podróży lub przejechane kilometry
- 2024-06-20: Zbliża się koniec ery tradycyjnych biletów komunikacji miejskiej. Pasażerowie wolą rozwiązania mobilne
- 2023-11-17: Cyfrowe euro możliwe w ciągu dwóch–trzech lat. Prace nad cyfrowymi odpowiednikami swoich walut prowadzi już 130 państw
- 2023-10-26: Kondycja fizyczna i psychiczna pracowników coraz ważniejsza dla firm. To zmienia ich podejście do benefitów pozapłacowych
- 2023-03-31: Na rynku działa już ponad 1,2 mln terminali płatniczych. Nadal może być 500–600 tys. miejsc, gdzie płatności bezgotówkowe nie są przyjmowane
- 2022-10-05: Rośnie zadłużenie polskich przedsiębiorstw. Firmy zaciskają pasa i odkładają inwestycje na lepsze czasy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.