Mówi: | Piotr Waś |
Funkcja: | country manager na Polskę, Węgry i kraje bałtyckie |
Firma: | Ingenico Polska |
Agenci rozliczeniowi: obniżka prowizji od płatności kartami spowoduje spadek jakości usług
Projekt ustawy obniżającej stawki interchange budzi obawy polskich agentów rozliczeniowych. Ich zdaniem zakłóci to możliwości konkurencyjne i spowoduje, że spadnie jakość usług. Proponowane zmiany mają na celu obniżenie opłat do poziomu 0,2-0,3 proc. wartości transakcji. Pomysłodawcy ustawy argumentują, że jest to konieczne, ponieważ od nowego roku krajowi przedsiębiorcy będą mogli na preferencyjnych warunkach korzystać z usług agentów z zagranicy.
– Dalsza obniżka interchange na polskim rynku to krok oceniany jako kontrowersyjny. Z punktu widzenia klienta i przedsiębiorców kierunek ten jest oczywiście właściwy, a obniżka opłat korzystna – ocenia Piotr Waś, country manager na Polskę, Węgry i kraje bałtyckie Ingenico Polska.
To, co korzystne dla przedsiębiorców, mniej podoba się agentom rozliczającym transakcje kartowe. Obawiają się oni przede wszystkim efektów wchodzących w życie od 1 stycznia 2015 roku zmian, związanych z obowiązywaniem niższych stawek organizacji Visa dla transakcji zagranicznych. Na mocy porozumienia Komisji Europejskiej z organizacją Visa przedsiębiorcy będą mogli korzystać na preferencyjnych warunkach z usług agentów rozliczeniowych mających siedzibę poza granicami kraju. Istnieje niebezpieczeństwo, że firmy porzucą polskich operatorów (pobierających opłaty w wysokości 0,5 proc.) i zaczną korzystać z tańszych partnerów zagranicznych (ze stawkami na poziomie 0,2 proc. od transakcji kartą debetową i 0,3 proc. – kredytową).
– Część agentów rozliczeniowych zyskuje przewagę konkurencyjną kosztem innych. Przewaga ta nie wynika jednak z jakości oferty czy jakości prowadzenia biznesu, lecz z regulacji. Dlatego tracimy obiektywizm i paradygmat równych szans – mówi Waś. – Wydaje się, że na rynku krajowym w Polsce wszyscy agenci rozliczeniowi powinni mieć równe szanse, powinni walczyć o klienta jakością, a nie regulacjami.
Projektodawcy zwracają uwagę na to, że dostosowanie polskich stawek do zagranicznych sprawi, że agenci krajowi będą mogli być konkurować z tymi z zagranicy. W innym przypadku istnieje zagrożenie, że przeniosą oni swoje siedziby do innych krajów UE, co spowoduje między innymi odpływ podatków z kraju.
– Potencjalnie mogą zyskać ci, którzy prowadzą działalność spoza granic Polski, więc to z punktu widzenia lokowania biznesu w Polsce nie jest sytuacją najszczęśliwszą dla naszych agentów rozliczeniowych – ocenia.
Kolejnym argumentem przeciwko obniżce opłat jest możliwość wzrostu innych kosztów bankowych w kraju. Po ostatniej zmianie, z lipca tego roku, banki zaczęły wyrównywać sobie straty, podnosząc na przykład koszty kont czy usług bankomatowych.
Pomysłodawcy zamian – ponadpartyjna grupa posłów pod przewodnictwem Wincentego Elsnera oraz Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego – liczą na to, że projekt szybko przejdzie drogę legislacyjną i będzie mógł wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.
Czytaj także
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2023-10-26: Kondycja fizyczna i psychiczna pracowników coraz ważniejsza dla firm. To zmienia ich podejście do benefitów pozapłacowych
- 2022-06-24: Przed wakacjami Polacy szukają alternatyw dla kupowania walut w kantorach. Coraz częściej są nimi karta płatnicza i smartfon
- 2022-03-15: W dobie pandemii i wysokiej inflacji coraz więcej pracodawców dofinansowuje posiłki pracownikom. Od marca rozliczanie tego benefitu jest bardziej korzystne
- 2022-05-10: Konsumenci wolą innowacyjne e-sklepy. Istotne są dla nich zwłaszcza łatwe i szybkie metody płatności
- 2021-10-20: Już 1/3 Polaków płaci za zakupy wyłącznie kartą. Zgodnie z nowym prawem sklepy nie będą mogły odmówić transakcji gotówką
- 2021-10-08: W Polsce płatności zbliżeniowe biją rekordy popularności. Xiaomi i Mastercard wprowadzają tę funkcję do opasek elektronicznych na rękę
- 2021-04-21: Cena bitcoina wzrosła do ponad 200 tys. zł. Kryptowaluty doprowadziły do zatoru na rynku kart graficznych
- 2021-04-06: Pandemia napędza sprzedaż laptopów. Coraz mocniejsze karty graficzne i sztuczna inteligencja zachęcają graczy do ich zakupu
- 2021-04-06: Praca zdalna i brak ruchu coraz bardziej doskwierają Polakom. To wzmaga zainteresowanie treningami w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.