Mówi: | Andrzej Jakubiak |
Funkcja: | Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego |
Największy chiński bank ma zgodę KNF. W kwietniu może otworzyć oddział w Polsce
Komisja Nadzoru Finansowego daje zielone światło chińskiemu bankowi ICBC. Stawia jednak warunki dotyczące m.in. obowiązku odpowiedniego informowania klientów. Zgodę na rozpoczęcie działalności w Polsce dostał również brytyjski Vanquis Bank, specjalizujący się w sprzedaży kart kredytowych osobom zarabiającym poniżej średniej krajowej. Obie instytucje mogą otworzyć oddziały w Polsce już za kilka tygodni.
KNF podczas dzisiejszego posiedzenia podjął decyzję o wpuszczeniu dwóch instytucji bankowych do Polski.
- Jeden to jest Vanquis Bank z Wielkiej Brytanii, który zamierza prowadzić działalność przez oddział. Drugi to jest ICBC, bank luksemburski, ale z podmiotem dominującym z Chin, który również zamierza prowadzić działalność poprzez oddział na terenie Polski - mówi Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.
W obu przypadkach są zgody, ale i warunki. Komisja jednogłośnie przyjęła szereg kryteriów, które dla dobra ogólnego instytucje będą musiały spełnić podczas prowadzenia działalności w kraju.
- One odnoszą się do pewnych zasad, których należy przestrzegać, żeby osoby wchodzące w relacje z tymi podmiotami miały świadomość ich sytuacji finansowej, sytuacji prawnej, kto sprawuje nadzór, a w razie zastrzeżeń, co do ich działalności, do kogo należy się zwracać i do czego one są zobowiązane działając na terenie Polski - wyjaśnia przewodniczący KNF.
Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) będzie musiał m.in. informować klientów o zabezpieczeniach depozytów i o sposobie ich gwarantowania. Ważne informacje dotyczące banku, np. jego sprawozdania finansowe, będą musiały być publikowane w języku polskim. KNF chce również, by ICBC powstrzymywał się od arbitrażu regulacyjnego, a spory dotyczące zawartych umów były poddawane rozstrzygnięciom sądów polskich na takich warunkach, jak w przypadku banków krajowych.
Podobne zobowiązania będą dotyczyły brytyjskiej instytucji. Zalecenia Komisji dla Vanquis Bank pomijają jednak kwestie depozytów, gdyż bank nie zamierza prowadzić tego typu działalności.
- Nie będzie on przyjmował depozytów, będzie się skupiał na wydawaniu kart kredytowych dla osób, które są poniżej średniej, jeśli chodzi o wynagrodzenia i dochody. Natomiast oddział banku chińskiego - w zakresie pełnej działalności bankowej, czyli depozyty, kredyty, zarówno dla przedsiębiorstw, jak i osób fizycznych - wymienia Andrzej Jakubiak.
Vanquis Bank jest częścią Grupy Provident. W ciągu 10 lat działalności w Wielkiej Brytanii bank wydał ponad 1 milion kart kredytowych. ICBC to największy bank w Chinach. Pod względem aktywów ICBC jest 10 razy większy niż cały polski sektor bankowy. Na całym świecie obsługuje już ponad 200 mln klientów.
Obie instytucje będą mogły już w przyszłym miesiącu rozpocząć działalność w Polsce. Na kolejnym posiedzeniu, 3 kwietnia KNF zajmie się wnioskiem kolejnego chińskiego banku - Bank of China.
Czytaj także
- 2024-11-19: Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
- 2024-11-08: Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów. Chcą w ten sposób zatrzymać odpływ młodych ludzi
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-05: Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
- 2024-11-06: Coraz więcej Polaków deklaruje, że nie marnuje żywności. Wciąż jednak do kosza trafia 5 mln t jedzenia rocznie
- 2024-10-10: Już sześciolatki korzystają z bankowości elektronicznej. Często nie są świadome cyberzagrożeń
- 2024-10-16: Mokradła z kluczową rolą dla zagrożonych gatunków ptaków i bioróżnorodności. Coraz więcej podmiotów angażuje się w ich ochronę
- 2024-09-11: Pierwsze pożyczki na zieloną transformację trafiają do miast. Do końca roku zostanie podpisanych 200 umów
- 2024-09-12: Do BGK trafiło już 240 wniosków na pożyczkę wspierającą zieloną transformację miast. Samorządy mogą zyskać 40 mld zł w formie preferencyjnych pożyczek na inwestycje
- 2024-07-18: Większość małych i średnich firm przez całą swoją działalność nie zmienia banku. Wysoko oceniają dostępność do usług bankowych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.