Mówi: | Andrzej Jakubiak |
Funkcja: | Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego |
Największy chiński bank ma zgodę KNF. W kwietniu może otworzyć oddział w Polsce
Komisja Nadzoru Finansowego daje zielone światło chińskiemu bankowi ICBC. Stawia jednak warunki dotyczące m.in. obowiązku odpowiedniego informowania klientów. Zgodę na rozpoczęcie działalności w Polsce dostał również brytyjski Vanquis Bank, specjalizujący się w sprzedaży kart kredytowych osobom zarabiającym poniżej średniej krajowej. Obie instytucje mogą otworzyć oddziały w Polsce już za kilka tygodni.
KNF podczas dzisiejszego posiedzenia podjął decyzję o wpuszczeniu dwóch instytucji bankowych do Polski.
- Jeden to jest Vanquis Bank z Wielkiej Brytanii, który zamierza prowadzić działalność przez oddział. Drugi to jest ICBC, bank luksemburski, ale z podmiotem dominującym z Chin, który również zamierza prowadzić działalność poprzez oddział na terenie Polski - mówi Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.
W obu przypadkach są zgody, ale i warunki. Komisja jednogłośnie przyjęła szereg kryteriów, które dla dobra ogólnego instytucje będą musiały spełnić podczas prowadzenia działalności w kraju.
- One odnoszą się do pewnych zasad, których należy przestrzegać, żeby osoby wchodzące w relacje z tymi podmiotami miały świadomość ich sytuacji finansowej, sytuacji prawnej, kto sprawuje nadzór, a w razie zastrzeżeń, co do ich działalności, do kogo należy się zwracać i do czego one są zobowiązane działając na terenie Polski - wyjaśnia przewodniczący KNF.
Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) będzie musiał m.in. informować klientów o zabezpieczeniach depozytów i o sposobie ich gwarantowania. Ważne informacje dotyczące banku, np. jego sprawozdania finansowe, będą musiały być publikowane w języku polskim. KNF chce również, by ICBC powstrzymywał się od arbitrażu regulacyjnego, a spory dotyczące zawartych umów były poddawane rozstrzygnięciom sądów polskich na takich warunkach, jak w przypadku banków krajowych.
Podobne zobowiązania będą dotyczyły brytyjskiej instytucji. Zalecenia Komisji dla Vanquis Bank pomijają jednak kwestie depozytów, gdyż bank nie zamierza prowadzić tego typu działalności.
- Nie będzie on przyjmował depozytów, będzie się skupiał na wydawaniu kart kredytowych dla osób, które są poniżej średniej, jeśli chodzi o wynagrodzenia i dochody. Natomiast oddział banku chińskiego - w zakresie pełnej działalności bankowej, czyli depozyty, kredyty, zarówno dla przedsiębiorstw, jak i osób fizycznych - wymienia Andrzej Jakubiak.
Vanquis Bank jest częścią Grupy Provident. W ciągu 10 lat działalności w Wielkiej Brytanii bank wydał ponad 1 milion kart kredytowych. ICBC to największy bank w Chinach. Pod względem aktywów ICBC jest 10 razy większy niż cały polski sektor bankowy. Na całym świecie obsługuje już ponad 200 mln klientów.
Obie instytucje będą mogły już w przyszłym miesiącu rozpocząć działalność w Polsce. Na kolejnym posiedzeniu, 3 kwietnia KNF zajmie się wnioskiem kolejnego chińskiego banku - Bank of China.
Czytaj także
- 2025-06-17: Prawie 2/3 Polaków uważa się za osoby przedsiębiorcze. Kojarzy im się to z pracowitością i zaradnością
- 2025-05-21: Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-03-11: Ponad 1,2 tys. projektów związanych z zieloną transformacją miast. BGK podpisał już umowy na 6,4 mld zł
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-12: Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
- 2025-02-10: Dwie trzecie polskich przedsiębiorców znalazło się na celowniku cyberoszustów. Niewielki odsetek zgłasza to do odpowiednich służb
- 2025-02-04: Przybywa pozwów związanych z sankcją kredytu darmowego. Nawet 90 proc. umów kredytowych może zawierać uchybienia
- 2024-11-19: Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.