Mówi: | Tomasz Bitner |
Funkcja: | redaktor naczelny magazynu Computerworld |
Dystrybutorzy sprzętu IT na szczycie rankingu Computerworld Top 200. Rosną o ponad 20 proc. rocznie
Dystrybutorzy sprzętu IT i oprogramowania to najszybciej rozwijające się firmy na rynku teleinformatycznym. Dwa pierwsze miejsca w zestawieniu Computerworld Top 200, liście największych firm w tej branży na polskim rynku, zajmują ABC Data i Action S.A. Na trzecie miejsce spadł lider rankingu od 1997 roku – HP Polska. Dystrybutorzy notują ponad 20-proc. wzrost i rekordowe przychody.
– Rok wcześniej HP Polska był jedyną firmą w całym rankingu, która osiągnęła przychód większy niż 3 mld złotych. W tym roku są cztery takie firmy. Trzy z nich to dystrybutorzy, oprócz ABC Data i Action S.A., a także AB S.A.. Wszyscy oni rośli w tempie powyżej 20 proc. rocznie – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Tomasz Bitner, redaktor naczelny magazynu Computerworld.
Bitner podkreśla, że na rynku teleinformatycznym następuje rozwarstwienie pomiędzy największymi firmami a tymi mniejszymi. Raport Top 200 uwzględnia tylko przedsiębiorstwa, których przychód przekroczył milion złotych – w 2012 r. było ich 271, ale rok wcześniej ponad 320. Choć w rankingu znalazło się mniej firm, to ich łączny przychód wyniósł 43,3 mld zł, czyli o 8,9 proc. więcej niż w 2011 r.
– Widać podobne zjawisko jak to, które obserwujemy w życiu społecznym – bogaci się bogacą, a biedniejsi stają się jeszcze biedniejsi. Co ciekawe, ta mniejsza liczba firm w rankingu wygenerowała w sumie wzrost o 8,9 proc., co uzasadnia tę tezę, że tym, którym wiodło się do tej pory dobrze, wiedzie się jeszcze lepiej – mówi Bitner.
W rankingu czołowe dziesięć miejsc po równo podzielili między siebie dystrybutorzy sprzętu i oprogramowania oraz polskie oddziały największych światowych koncernów teleinformatycznych. Poza zajmującym trzecie miejsce HP Polska. W pierwszej dziesiątce znalazły się też IBM Polska, Dell Polska oraz polski oddział Microsoftu.
Bitner podkreśla jednak, że to dystrybutorzy są najszybciej rozwijającym się segmentem rynku teleinformatycznego. To już drugi rok z rzędu, w którym najlepsi z nich rosną w tempie 20-30 proc. rocznie. Według niego spadek HP Polska z pozycji lidera nie świadczy o problemach tej firmy, bo jej wzrost wyniósł 7 proc. i utrzymuje się na stabilnym poziomie.
Bitner ocenia, że cała branża notuje jednak świetne wyniki. Wzrost o niemal 9 proc. to znacznie powyżej wyniku całej gospodarki, która w 2012 r. rozwijała się w tempie 1,9 proc.
– Widzimy też silny wzrost zainteresowania programami takimi jak ARP, czyli systemami do zarządzania przedsiębiorstwem, systemami do utrzymywania relacji z klientami, czyli CRM. Bardzo silnie rosną nowoczesne technologie chmurowe i związane z tym technologie wirtualizacyjne – wyjaśnia Bitner.
Z raportu Top 200 wynika, że aż 60 proc. firm odnotowało wzrost liczby zamówień w 2012 r. Tylko 13 proc. doświadczyło pogorszenia koniunktury. Bitner podkreśla, że prognozy na ten rok dają podstawy do optymizmu – 70 proc. firm oczekuje wzrostu sprzedaży, a tylko 3 proc. uważa, że 2013 r. będzie gorszy od ubiegłego.
Czytaj także
- 2025-04-30: Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań
- 2025-04-28: Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
- 2025-04-17: Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-16: Brakuje decyzji KOWR o przyszłości dzierżawionej ziemi rolnej. To zagrożenie dla polskiego rolnictwa i zatrudnionych w nim pracowników
- 2025-04-23: Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
- 2025-04-14: Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo
Trwają przygotowania do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Zgodnie z harmonogramem przedstawianym przez rząd fizyczna budowa ma ruszyć w 2028 roku, a początek eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 rok. Również Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do realizacji zadań związanych z dozorem nad budową, rozruchem i eksploatacją nowej jednostki. Kluczowe są kwestie związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną obiektu.
Ochrona środowiska
K. Wyszkowski: Porozumienie paryskie to duże osiągnięcie. Odwrót USA tego nie zmieni

Z danych Climate Action Tracker wynika, że do końca lutego br. tylko 18 państw sygnatariuszy porozumienia paryskiego zaktualizowało swoje plany realizacji celów klimatycznych do 2035 roku. Chociaż walka z rosnącymi emisjami CO2 nie postępuje w takim tempie, jakie jest wymagane, to samo porozumienie klimatyczne z Paryża należy uznać za osiągnięcie, które przyniesie efekty. Zdaniem Kamila Wyszkowskiego z UN GCNP nie powinno tego zmienić nawet wycofanie się z niego Stanów Zjednoczonych.
Ochrona środowiska
Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł

Niemal 200 mln zł trafi na realizację innowacyjnych projektów dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. NCBR i Orlen w ramach konkursu NEON III chcą znaleźć partnerów wśród instytucji naukowych i technologicznych do działania w trzech obszarach: dekarbonizacji, cyfryzacji i gospodarki obiegu zamkniętego. Nabór wniosków potrwa do 30 czerwca br.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.