Mówi: | dr n. med. Krzysztof Kurek, dyrektor Departamentu Medycznego Grupy LUX MED Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED Kamila Zawadzka, prezeska Centrum Edukacji Medycznej w Warszawie |
Grupa LUX MED otwiera nowe centrum szkoleniowe dla kadr medycznych. Lekarze i studenci będą ćwiczyć w salach odzwierciedlających warunki bloku operacyjnego
Grupa LUX MED będzie w tym roku dysponować większą niż do tej pory liczbą 120 miejsc na specjalizacji, z których część to wakaty dla rezydentów. W tym miesiącu w jej placówkach staż podyplomowy rozpoczęła też 20-osobowa grupa młodych lekarzy. – Na praktykach lekarskich i pielęgniarskich w roku 2023/2024 będziemy mieć z kolei około tysiąca studentów, którzy będą praktykować w naszych ambulatoriach i szpitalach – mówi prezes grupy Anna Rulkiewicz. Aby stworzyć przyszłym i obecnym kadrom możliwość podnoszenia kompetencji i ćwiczenia ich w praktyce, grupa otworzyła właśnie nowe, większe Centrum Edukacji Medycznej – ośrodek szkoleniowy, w którym lekarze, studenci i personel medyczny mogą doskonalić swoje umiejętności w warunkach odzwierciedlających te, które panują w prawdziwych salach zabiegowych i na bloku operacyjnym.
– Ciągła edukacja w zawodzie lekarza jest wręcz niezbędna – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes dr n. med. Krzysztof Kurek, członek zarządu ds. medycznych w Grupie LUX MED. – Studenci i młodzi lekarze, którzy opuszczają ośrodki akademickie i zaczynają karierę, mają wiedzę bazową. Natomiast – biorąc pod uwagę tempo rozwoju technologii medycznych i medycyny w ogóle – to nadążanie za tą dynamiką jest czymś, bez czego w dzisiejszych czasach nie da się profesjonalnie praktykować jako lekarz.
Grupa LUX MED utworzyła Centrum Edukacji Medycznej – specjalistyczny ośrodek, w którym prowadzone są kursy i szkolenia nie tylko dla lekarzy, ale i pielęgniarek, rehabilitantów, techników elektroradiologii, ratowników medycznych, stomatologów oraz innych pracowników ochrony zdrowia. CEM jest placówką, w której mogą oni zdobywać nowe umiejętności i ćwiczyć je w praktyce. Ośrodek jest bowiem wyposażony w specjalistyczny sprzęt, który pozwala trenować techniki zabiegowe, a nawet przygotować się do skomplikowanych operacji.
– Centrum Edukacji Medycznej to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie w salach odzwierciedlających warunki prawdziwego bloku operacyjnego lekarze, specjaliści i młodzi studenci ćwiczą na modelach anatomicznych, przygotowując się do zabiegów – mówi Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED.
– Praktyczne warsztaty realizowane w warunkach bloku operacyjnego są tym, co wyróżnia ten ośrodek – mówi Kamila Zawadzka, prezeska Centrum Edukacji Medycznej Grupy LUX MED w Warszawie. – Lekarzom i całym zespołom operującym daje to możliwość treningu i doskonalenia swoich umiejętności zabiegowych w warunkach najbardziej oddających te, które panują na sali operacyjnej. Nie zastąpią tego ani zajęcia teoretyczne, ani szkolenia na trenażerach. To unikalna forma kształcenia, ceniona przez lekarzy na całym świecie, która daje również możliwość przetrenowania skomplikowanego zabiegu, zanim zostanie on wykonany u pacjenta.
W CEM każdego roku odbywa się ponad 200 kursów i szkoleń praktycznych. Uczestniczy w nich ok. 3–3,5 tys. lekarzy i przedstawicieli innych zawodów medycznych oraz studentów medycyny. Obecnie kadra może się szkolić w 38 specjalizacjach.
– To pokrywa tak naprawdę wszystkie możliwe specjalizacje – mówi Anna Rulkiewicz.
– Ten ośrodek działa już od 10 lat, ale w tej chwili otwieramy go w nowej lokalizacji, z większą powierzchnią, która stworzy temu miejscu dodatkowy potencjał. Liczymy również na to, że ta większa powierzchnia otworzy nam możliwość podjęcia współpracy w zakresie organizacji zajęć z anatomii prawidłowej dla jednej z najbardziej prestiżowych uczelni w kraju, która teraz otwiera swój wydział lekarski. Prowadzimy obecnie rozmowy na ten temat – dodaje dr n. med. Krzysztof Kurek.
W nowo otwartym Centrum Edukacji Medycznej w warszawskim Wawrze na powierzchni 1,5 tys. mkw. znajdują się sale konferencyjne, sala komputerowa, gdzie będą się odbywać szkolenia z planowania przedoperacyjnego. Sercem ośrodka są jednak przestrzenie laboratoryjne zaaranżowane na ponad 800 mkw. w taki sposób, aby jak najlepiej oddawały warunki panujące w prawdziwych salach operacyjnych.
– Sama lokalizacja też nie jest przypadkowa, ponieważ bliskość lotniska sprawia, że Centrum Edukacji Medycznej będzie przestrzenią wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy specjalistami z całej Europy i świata – mówi Kamila Zawadzka.
Rolą CEM jest nie tylko doskonalenie kompetencji chirurgów, ortopedów, kardiologów, ginekologów, stomatologów, laryngologów, ratowników medycznych, pielęgniarek czy fizjoterapeutów. Specjalistyczne szkolenia są organizowane także dla studentów medycyny, a nawet przyszłych kandydatów na studia medyczne.
– W roku akademickim 2023/2024 praktyki studenckie, zawodowe i zajęcia praktyczne będzie odbywało u nas około tysiąca osób, które wejdą do naszych placówek ambulatoryjnych i szpitali – mówi dr n. med. Krzysztof Kurek.
– Współpracujemy w tym zakresie z wieloma uczelniami medycznymi i zawodowymi – dodaje Anna Rulkiewicz. – Oprócz tego odbywają się u nas również studia podyplomowe. W tym roku mamy 10 miejsc. Mamy również tak zwane podyplomowe studia częściowe, na których w tym roku 38 osób kształci się na medycynie rodzinnej.
We wrześniu w placówkach i szpitalach Grupy LUX MED 20-osobowa grupa młodych lekarzy rozpoczęła też staż podyplomowy. Grupa będzie również dysponować w tym roku większą niż do tej pory liczbą miejsc na specjalizacji.
– Mamy w tej chwili 120 miejsc specjalizacyjnych m.in. z zakresu medycyny rodzinnej, medycyny pracy, onkologii klinicznej, chirurgii onkologicznej, radiologii i ortopedii. Część z tych miejsc to są miejsca rezydenckie – mówi prezeska Grupy LUX MED.
Niedobór lekarzy i wykwalifikowanego personelu medycznego jest w tej chwili jedną z głównych bolączek polskiego systemu ochrony zdrowia. Dlatego – jak podkreślają eksperci – ważne jest stworzenie im odpowiednich warunków do doskonalenia umiejętności zawodowych na wszystkich etapach kształcenia.
– Centrum Edukacji Medycznej to przykład naszej aktywności w zakresie kształcenia profesjonalistów medycznych zarówno przed uzyskaniem przez nich dyplomu i prawa wykonywania zawodu, jak i po – mówi członek zarządu ds. medycznych w Grupie LUX MED.
W CEM prowadzone będą również badania naukowe. Grupa LUX MED, która zapewnia opiekę medyczną dla ok. 2,5 mln polskich pacjentów, tylko w ciągu ostatniej dekady zgromadziła ogromną ilość danych medycznych, które zamierza wykorzystać właśnie w celach naukowych.
– Chcemy teraz wykorzystywać te dane na rzecz prac badawczo-rozwojowych, a także po to, żeby wspierać naszych współpracowników w zdobywaniu stopni naukowych. Dlatego w Grupie LUX MED zaczął działać Dział Badań Naukowych i Rozwoju, którego celem jest wykorzystanie w tym celu zgromadzonych przez nas danych medycznych – mówi Krzysztof Kurek.
– Chcemy, żeby nasi lekarze mogli jak najwięcej publikować i rozwijali się naukowo. Mamy niesamowity zasób danych z ostatnich 30 lat, które są już wykorzystywane właśnie do publikacji naukowych i rozwijania wiedzy naszego personelu. W tej chwili mamy otwarte cztery doktoraty, w tym trzy lekarskie i jeden pielęgniarski – podkreśla Anna Rulkiewicz. – To nie jest oczywiście kropka nad i. Chcemy tworzyć jak najwięcej miejsc szkoleniowych i mocno uczestniczyć w rozwoju kadr medycznych w Polsce.
Czytaj także
- 2024-12-19: Polska centralna przyciąga coraz więcej inwestycji. W Łodzi powstaje nowe centrum dystrybucyjne dla Della
- 2024-12-17: W Parlamencie Europejskim ważne przepisy dla państw dotkniętych przez klęski żywiołowe. Na odbudowę będą mogły przeznaczyć więcej pieniędzy
- 2024-12-16: Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
- 2024-12-13: Agencja Badań Medycznych walczy z czasem przy obsłudze konkursów z KPO. Największym problemem są braki kadrowe
- 2024-12-18: Co trzeci nastolatek nie rozmawia o pieniądzach z rodzicami. To ma wpływ na jego zachowania w świecie finansów
- 2024-11-28: Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
- 2024-12-02: Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
- 2024-12-03: 40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
- 2024-12-09: Zaangażowanie północnokoreańskich żołnierzy eskaluje konflikt w Ukrainie. Europosłowie wzywają do większej współpracy obronnej w UE
- 2024-12-04: Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.